Úterý 25. ledna 2022
Svátek slaví Miloš, zítra Zora
Zataženo 3°C

Macron si volal s Putinem, Merkelová s Lukašenkem. Zmírní napětí na běloruských hranicích?

Autor: ČTK - 
15. listopadu 2021
20:30

Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se v pondělí při dlouhém telefonátu shodli, že je třeba zmírnit napětí na bělorusko-polské hranici. Neměli ale stejný názor na původ migrační krize, sdělil Elysejský palác. Německá kancléřka Angela Merkelová dnes kvůli migrantům telefonicky hovořila s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem, uvedla běloruská tisková agentura BelTA. Šlo o vůbec první přímý kontakt některého ze západních státníků s Lukašenkem od sporných voleb loni v srpnu.

„Cílem telefonátu bylo ukončit tuto (migrační) krizi,“ řekl novinářům poradce francouzského prezidenta. Podle něj hovor inicioval Macron a telefonát trval hodinu a 45 minut.

„I když nebyla shoda na tom, jak současná krize na běloruských hranicích vznikla, tak ohledně migrační otázky Vladimir Putin prezidentovi řekl, že chápe nutnost ji ukončit, a to zejména kvůli lidské důstojnosti migrantů, kteří jsou využíváni jako nástroje,“ citovala Macronova poradce agentura Reuters. Podle něj Putin naznačil, že se chystá o situaci na hranicích jednat s Lukašenkem.

Státníci podle agentury DPA mluvili i o běloruských výhrůžkách zastavit tranzit plynu přes území země směrem do Evropy. Také v této věci Macron naléhal na zmírnění napětí.

O rozhovoru Merkelové a Lukašenka nesdělila běloruská agentura žádné podrobnosti. O telefonátu dnes večer novináře informoval kancléřčin mluvčí Steffen Seibert. „Hovořili o složité situaci na hranicích mezi Běloruskem a Evropskou unií, obzvláště o nezbytnosti poskytnout humanitární pomoc uprchlíkům a migrantům, kteří se tam nacházejí,“ řekl Seibert. „Dohodli se také, že o těchto tématech budou dále jednat,“ dodal mluvčí.

Státy Evropské unie se dnes v reakci na napjatou migrační situaci u hranic s Běloruskem shodly na dalším rozšíření sankcí vůči běloruskému režimu. Ty se nově dotknou například letecké společnosti Belavia a dalších firem z oblasti cestovního ruchu. Polsko dnes oznámilo, že příští měsíc začne na hranici s Běloruskem stavět bariéru, aby migrantům v cestě přes hranice zabránilo.

Video V Bělorusku začal pokus o největší vstup migrantů do Polska - Twitter polského ministerstva obrany, Twitter polského ministerstva pověřeného koordinováním polských tajných služeb

D Laghman ( 20. listopadu 2021 10:16 )

Úplně nelidské zacházení s člověkem v tísni. EU ukázala svou pravou tvář. A ty stipid polaku zapomněli jak utíkali za totalitu na západ. Co očekávat od Polska. Baltické státy a Polsko převede Evropu maléru.V Americe jim říká: bustard children of EU.

kalina107 ( 16. listopadu 2021 06:59 )

A proč by si je bral ? Ty máš asi v palici vybrakováno , že ? Merkelová vyřvávala že to zvládne , nebo né ? A proč chceš válku ? Ty seš blbej ?

1917 ( 15. listopadu 2021 21:39 )

Na bolševika platil jediný státník a to Ronald Reagan. Putin má plnou hubu míru a lidumilství, tak proč si ty chudáčky migranty nevezme? Na Sibiři je místa dost!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa