Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, sněžení 0°C

Babiš promluvil o vztazích s Ruskem: „Jsou na bodě mrazu“. Pozvání Putina k jednacímu stolu nezavrhuje

Autor: ČTK - 
24. června 2021
12:34

České vztahy s Ruskem jsou v současnosti na bodě mrazu, nebylo by ale správné úplně přestat komunikovat. Před začátkem summitu Evropské unie to dnes prohlásil český premiér Andrej Babiš, podle něhož Česko zváží podporu návrhu na uspořádání vrcholného jednání unijních lídrů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Návrh prosazovaný Německem a Francií bude jedním z témat dnešní pracovní večeře šéfů členských zemí evropského bloku.

„Naše vztahy s Ruskem jsou na bodě mrazu. Logicky jsme reagovali tak, jak jsme reagovali, protože není možné, aby se stávalo to, co se stalo. Nicméně musíme komunikovat,“ řekl českým novinářům v Bruselu premiér v narážce na vrbětickou kauzu (exploze v muničním skladu Vrbětice v roce 2014, z níž Česko obviňuje ruskou vojenskou rozvědku) a následné vyhošťování ruských i českých diplomatů. Podle Babiše bude záležet na tom, zda dnes plán Berlína s Paříží podpoří všichni lídři. Jak se k otázce při večerní debatě postaví on sám, předseda české vlády neřekl. Dodal však, že věc hodlá konzultovat s ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem.

Návrh, který obě největší unijní země prezentovaly ve středu, vychází z analýzy a doporučení šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. Podle něj by EU měla systematičtěji a koordinovaněji čelit ruským hrozbám a nepřátelským akcím a připravit se na nové útoky, zároveň se však snažit o spolupráci v oblastech společného zájmu. Německo-francouzský plán tyto oblasti identifikuje a zároveň mluví i o schůzce na nejvyšší úrovni.

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v německém parlamentu prohlásila, že EU potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, a zároveň musí najít přímý komunikační kontakt s Moskvou.

Některé země východního křídla EU, které dlouhodobě prosazují ráznější přístup k Rusku, jsou podle diplomatů narychlo předloženým návrhem zaskočeny a jejich podpora pro uspořádání summitu EU-Rusko je nejistá.

Video  Babiš o Vrběticích: Odmítl Zemanovo tvrzení. Je jen jedna vyšetřovací verze  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Pepicek1953 ( 27. června 2021 19:44 )

je to pravda

Pepicek1953 ( 27. června 2021 16:04 )

kdy by jsi koblížku nelezl do zadele amíkům a byl chytréj aspoň jak frau Makrela a neposlouchal čučkaře vojína Koudelku tak bylo vše v ažuru,,tak se probu´d ze snění a prdni na Brusel i ty chudáky kecaly od čučkařů a piratů s celým spolkem

vseznalek ( 25. června 2021 09:39 )

Sorac!! psano bez brejli!!

vseznalek ( 25. června 2021 09:31 )

Akce Vrbetice je tak dukazove neverohodna ze nikdo neni obzalovan natoz stihan rekla vcera pani ministrine Benesova!! No a za by Putin cmnel zajem jednat se zemickou kterpu sotva najde na mape!! Uz se v te Praze konecne proberte!!!

LuCo ( 24. června 2021 17:22 )

Vše bude jasnější, až se z důvodného podezření stane 100 procentní důkaz! Zatím o ničem takovém ani stopa. Už vidím dvoukolák peněz, jak jej Putin tahne k nám jako miliardovou náhradu škod způsobených jeho mizernými špiony. Jen na základě důvodného podezření. Koudelka asi i nadále zůstane generálem jen pro JČ kraj.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud