Sobota 16. října 2021
Svátek slaví Havel, zítra Hedvika
Oblačno, déšť 13°C

„Žijete v atmosféře strachu.“ Běloruská aktivistka pro Blesk zhodnotila rok po volbách

Autor: Darina Jíchová - 
10. srpna 2021
05:00

V pondělí 9. srpna uplynul rok od prezidentských voleb v Bělorusku. Oficiálně prý znovu zvítězil dlouholetý prezident Alexandr Lukašenko, podle opozice, Evropské unie i dalších států však byly výsledky zfalšované v jeho prospěch. V Bělorusku následovala vlna masových mírových protestů, na které režim tvrdě odpověděl represemi. Komentář pro Blesk Zprávy k bouřlivému roku, který mají Bělorusové za sebou, nabídla členka lidsko-právní organizace Vjasna Natallja Sacunkevičová.

„Samozřejmě jsme očekávali, že během prezidentské kampaně vzroste míra represí,“ zavzpomínala Sacunkevičová na dění před loňskými volbami, připomněla Lukašenkovu snahu zdiskreditovat své oponenty, což vedlo například k zatčení Sjarheje Cichanouského. Místo něj se s Lukašenkem o prezidentské křeslo utkala jeho manželka Svjatlana, právě ta je mnohými doma i za hranicemi považována za novou prezidentku země.

Aktivistka: Tohle nikdo nečekal

„Ale nikdo jsme neočekávali za prvé takovou aktivitu ze strany lidí, voličů. Nikdo nečekal tak silný protest. Na druhou stranu nikdo nečekal tak silnou protireakci úřadů, nikdo nečekal mučení a nikdo nečekal, že to bude trvat tak dlouho,“ vypověděla Sacunkevičová. Naznačila, že si spoustu lidí myslelo, včetně ní samotné, že už na podzim 2020 se vše srovná.

„Teď jen vidíme porušování lidských práv, které se každý měsíc zhoršuje, politická krize se prohlubuje. Chtěla bych zdůraznit, že lidé v Bělorusku nemají žádnou šanci na to, aby uplatnili svoje práva,“ vylíčila Běloruska pro Blesk Zprávy. V současném Bělorusku neexistuje žádná spolupráce mezi úřady a občanskou společností. Zmínila také, že mnoho aktivistů bylo doslova vyhnáno ze země, další se stali obětí represí v různých formách.

„Úřady jsou nervózní“

Sacunkevičová rovněž otevřela témata zadrženého novináře Ramana Prataseviče a pokus o nucený návrat do vlasti atletky Krysciny Cimanouské. „Je vidět, že úřady jsou velmi nervózní, snaží se potlačit jakoukoliv aktivitu a někdy si ani neuvědomují následky své akce,“ podle ní případ atletky je zajímavý v tom, že se režim snažil ukázat, že v zemi neprobíhají žádné protesty.

„Zeměpisně sice nejsem v Bělorusku, ale myslí jsem stále tam. Dál pracuju s Bělorusy, čtu běloruské noviny. Jsem pořád s nimi ve stejné situace, mou jedinou výhodou je to, že jsem na bezpečném místě,“ uvedla Sacunkevičová, řada jejích kolegů z organizace Vjasna bylo totiž zadrženo. „Jsme v tíživé situaci, protože 14. července byla Vjasna znovu napadena,“ dodala, že útok proběhl na rozkaz úřadů. Její kolegové byli pozatýkáni, jejich domovy a kanceláře policie prohledala. „Vím o třech lidech, kteří byli zadrženi v červenci a ještě stále jsou drženi ve vězení,“ dodala, že proti sedmi jejím spolupracovníkům je vedeno trestní řízení a čekají na soud.

Plán do budoucna

„Jsou to politicky motivované případy, byli zadrženi kvůli jejich lidsko-právní činnosti,“ vypověděla Sacunkevičová. Bělorusové žijící v zahraničí, případně humanitární pracovníci jako je ona, nadále shromažďují informace o zadržených lidech a o porušování lidských práv. Lidsko-právní aktivisté stejně jako opozice mají požadavky na režim. „Za prvé rozhodně požadujeme propuštění všech politických vězňů, a zastavení útlaku lidí,“ věří, že pokud toto režim udělá, běloruská společnost může podniknout další kroky za nastolení demokracie.

„A pokud k tomu dojde, samozřejmě že dalším logickým krokem jsou volby,“ připomněla, že nelze spoléhat na výsledky loňských voleb. „Tenhle plán se může zdát velmi jednoduchý, ale…“ Sacunkevičová se odmlčela s tím, že ona i další Bělorusové pevně věří v to, že jejich snaha zafunguje.  Přes optimistický plán zůstává realistkou. „Denně žijete v atmosféře plné strachu a útlaku a nikdo neví, kdy to skončí,“ zakončila pro Blesk Zprávy.

Video Eurokomisařka Jourová pro Blesk: Chceme novinářovo propuštění. Ve hře jsou další sankce - Markéta Volfová, Lukáš Červený

olomouc ( 10. srpna 2021 09:21 )

To isté máš s Japoncami. Kedysi samostatný bojovný národ po 2.svetovej tvrdo okupovaný a paralyzovaný

Manowar ( 10. srpna 2021 05:47 )

Běž se podívat aktivistko do Katalánska a budeš děkovat Lukašenkovi,jak se máš dobře.

Zobrazit celou diskusi
Další videa