Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Psycholog o propuštění Terezy H.: Následky si ponese celý život!

Autor: Kateřina Baranová - 
24. listopadu 2021
05:00

Kvůli obvinění z pašování drog strávila Tereza H. (25) v pákistánském vězení necelé čtyři roky. Byť měla větší část trestu ještě před sebou, soud ji osvobodil. Návrat do běžného života pro ni však podle psychologa bude velmi náročný.

Soud Terezu osvobodil 1. listopadu, brány vězení ale opustila až před třemi dny. Nyní ji čeká návrat do vlasti. A ačkoli má důvod k oslavě, nebude to mít doma jednoduché. „Každý člověk potřebuje základní jistoty, které uvězněním ztrácí. Ať už byly podmínky v Pákistánu jakékoliv, následky si s sebou ponese navždy,“ popsal Blesku psycholog Zdeněk Krpoun.

Pomůže terapie?

Na psychickém zdraví Terezy se může podepsat i fakt, že byla uvězněna v cizí zemi, kde narážela na jazykovou bariéru. „Z mnoha výzkumů je známo, že delší pobyt v prostředí nemateřského jazyka způsobuje prohlubující se pocit samoty a psychické deprivace,“ vysvětlil Krpoun.

Složitý bude návrat i do běžného života. „Rodina zmůže hodně, ale ještě více dobrého může přinést pravidelná psychoterapie. S odstupem času mohou nejtěžší momenty života být těmi nejpřínosnějšími,“ řekl psycholog.

Devět kilo heroinu

Ve vězení tehdy 21letá Tereza skončila poté, co ji 10. ledna 2018 zadrželi celníci na pákistánském letišti. V kufru, se kterým mířila do Spojených arabských emirátů a dál do Londýna, měli najít skoro 9 kg heroinu. U soudu dostala trest osm let a osm měsíců vězení.

Víte, že…

Svobody se Tereza dočkala díky chybám v policejních postupech. Podle soudu chyběl záznam z vyšetřování na letišti a nesedělo ani množství drogy zaslané na expertizu.

Video  Tereza po vynesení rozsudku v roce 2019  - Blesk.cz
Video se připravuje ...

Zorka ( 3. prosince 2021 08:08 )

Kdyby jí bylo 50 tak by tam shnila!

Iveta Gráfová ( 25. listopadu 2021 17:23 )

Jaký psycholog, pašovala 9 kg heroinu, to je nepromlčitelné a předpokládám že na ní bude na letišti čekat policie, která jí hned zabásne. Ta nemá právo chodit svobodně po zemi.

Markéta Fourová ( 24. listopadu 2021 20:08 )

Sociální pracovnice s tím problémy nemají ona se rychle začlení jo rodiče vychovali jste lidsky odpad.

buban ( 24. listopadu 2021 19:41 )

Že by se tento psycholog snad potřeboval na nějakých kecech o chudince Tereze zviditelnit?Děvče rozhodně nepůsobí dojmem,že by potřebovala psycho-péči.

muccy ( 24. listopadu 2021 16:00 )

kdo chce kam, pomozme mu tam... sama si vybrala tuto cestu, nikdo ji nenutil... není mi jí líto, je to jen šlápota, která si přivydělávala pašováním drog... a vyhrála soud ne proto, že by byla nevinná, ale protože její právník využil právní kličky...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání