Čeští záchranáři o misi po povodni v Texasu: Při setkání s místními jsme měli slzy na krajíčku
Čeští hrdinové jsou zpět z Texasu doma. Speciální tým složený z kynologů a specialistů Hasičského záchranného sboru ČR se vrátil ze záchranné mise v USA. Během osmi dnů pátrali v řece Guadalupe a jejím okolí po přeživších i obětech ničivých záplav ze 4. července. Nepřežilo je minimálně 135 lidí. Jaké úkoly Češi plnili. Co pro ně bylo nejhorší a byl i nějaký happy end? Nejen na to v Epicentru, tentokrát z terénu odpovídal Jaromír Piesch velitel týmu a šéf kynologů Petr Klega.
Čeští záchranáři na pardubickém letišti přistáli kolem půl jedenácté dopoledne. Po desetihodinové cestě jejich tváře vykazovaly jisté známky únavy, ale i výraz spokojenosti, že se mise povedla a byla naplněna. I když v určitých momentech, jak nám popsali v rozhovoru pro Epicentrum, to jednoduché nebylo.
„Našim úkolem přímo bylo, jelikož jsme se nacházeli v oblasti, která byla silně postižená povodní, vyhledávat oběti. Takže smutná práce,“ uvedl šéf kynologů Petr Klega.
Celý tým na záchranné misi strávil osm dnů, jednoznačně si všichni po návratu pochvalovali skvělou spolupráci s ostatními záchranáři, především americkou národní gardou.
„Bez celého týmu bychom tam byli nicotní. Takže nejedná se jenom o kynology, jedná se o velení, logistiku. Spolupracovali jsme s dronovou službou, která nám tam udělala velký kus práce a samozřejmě všichni kluci, kteří nám byli po boku a pátrali s námi, jsou nedílnou součástí toho týmu,“ dodal Klega.
Obrovská vlna
Po nedávných povodních, které se prohnaly Českou republikou, nějakou představu o tom, jak by to v Texasu mohlo vypadat, záchranáři měli. Co ale voda napáchala kolem řeky Guadalupe, předčilo jejich očekávání.
„Představa nějaká byla, ale musím říct, že v tom samotném Texasu ta vlna, která prošla korytem té řeky, byla prostě veliká. My jsme si vůbec nedokázali představit, do jaké výšky ta hladina vody může vůbec vystoupat,“ uvedl velitel týmu Jaromír Piescha dodal, že místní lidé jsou na záplavy zvyklí každý rok, tentokrát ale síla ničivého živlu zaskočila i je.
Místní na to nebyli připraveni
„Každý rok tam nějaký záplavy mají a počítají s nimi. Je vidět, že většina těch domů je postavená na pilotech. Ty, co se nacházejí vyloženě blízko řeky, nicméně v tuto chvíli tam ta voda vystoupala o 11 m nebo místy až o 11 m, což na to nebyly ty místní úplně připravený,“ dodal Piesch.
A právě s místními měli i možnost se potkat a podělit se o své zážitky. Jeden druhému v takové chvíli byli oporou.
„Popovídali jsme si o tom, co tam prožíváme my, oni nám vyprávěli, co zažívali oni během té povodně, a myslím si, že ten večer někteří z nás měli slzičky na krajíčku,“ uzavřel šéf záchranného týmu.
Hasičský záchranný sbor České republiky do USA vyslal speciální podpůrný tým k pomoci v oblastech zasažených ničivými povodněmi v neděli 13. července. Z České republiky odcestovalo celkem 16 příslušníků, a to včetně kynologů se 4 záchranářskými psy a specialistů HZS ČR. Jedná se o příslušníky zařazené do speciálního USAR týmu, který například zasahoval při ničivém zemětřesení v Turecku. Mezi nasazenými byli příslušníci z HZS hlavního města Prahy, HZS Moravskoslezského kraje, HZS Libereckého kraje, HZS Středočeského kraje, Generálního ředitelství HZS ČR a Záchranného útvaru HZS ČR. Tým vedl plk. Jaromír Piesch, který je zároveň náměstkem KŘ pro IZS HZS hl. m. Prahy.
Kolik tady bylo amerických záchranářů při našich povodních? Akorát my musíme asistovat v kdejaké řiti.