Lipavského naštval zákon oslabující boj s korupcí: Naše podpora není bianco šek, vzkázal Ukrajině

Autor: ČTK - 
23. července 2025
16:05

Ukrajina patří do Evropy, českou podporu mají její občané, nikdy ale nebyla a nebude bianco šekem pro jakékoli kroky vlády. Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) to dnes uvedl na síti X k ukrajinskému zákonu o boji s korupcí. Tamní parlament v úterý schválil a prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon, podle kterého budou protikorupční agentura NABU a Speciální protikorupční prokuratura (SAP) podléhat generálnímu prokurátorovi.

Lipavský o věci dnes hovořil i se svým ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou. „Situaci na Ukrajině sledujeme. Boj proti korupci je klíčovou součástí cesty do EU. Ukrajina patří do Evropy a naši podporu mají její občané. Podpora ale nikdy nebyla a nebude bianco šek pro jakékoli kroky vlády,“ uvedl ministr.

Ukrajinský parlament v úterý schválil zákon, který omezuje nezávislost dvou klíčových protikorupčních úřadů v zemi. Týž den ho podepsal i Zelenskyj. Generální prokurátor Ruslan Kravčenko, kterému budou nyní NABU i SAP podléhat, byl do funkce jmenován v červnu a podle serveru Kyiv Independent je považován za osobu loajální k prezidentovi Zelenskému.

19:56
Dnes

Iniciativa Dárek pro Putina za jeden den a několik hodin shromáždila peníze potřebné na raketu s plochou drahou letu Flamingo pro ukrajinskou armádu. O sbírce na raketu pojmenovanou DANA 1 po nedávno zesnulé předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Daně Drábové informovala iniciativa ve středu, dnes odpoledne se podle webu sbírky shromáždilo potřebných 12,5 milionu korun. Drábová se veřejně angažovala v podpoře Ukrajiny, která čelí ruské vojenské agresi.

Dnes kolem 17:30 bylo na kontě sbírky víc než 12,65 milionu korun. Dárců přispělo víc než 8000.

19:33
Dnes

Litevský prezident Gitanas Nausėda oznámil, že ruská vojenská letadla narušila vzdušný prostor země. Na síti X zveřejnil prohlášení, ve kterém uvedl, že porušení se dopustil ruský stíhací letoun a transportní letadlo.

„Důrazně odsuzuji nedávné narušení vzdušného prostoru ruskou stíhačkou a transportním letadlem z Kaliningradské oblasti. Jedná se o do očí bijící porušení mezinárodního práva a územní celistvosti Litvy. A my musíme reagovat,“ řekl Nausėda.

Dodal, že incident „opět potvrzuje důležitost posílení připravenosti evropské protivzdušné obrany“. Podle Nausedy si ministerstvo zahraničí předvolá zástupce ruského velvyslanectví na protest proti „bezohlednému a nebezpečnému chování“.

Rusko se k prohlášení litevského prezidenta zatím nevyjádřilo.

18:48
Dnes

Ruský prezident dnes nové americké protiruské sankce označil za čin, který vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy neposiluje. Považuje je za „nikoli přátelský“ krok a za snahu ukázat tlak na Rusko, píše agentura TASS. Výrazný vliv na ruskou ekonomiku však podle šéfa Kremlu sankce mít nebudou.

Zobrazit celý online

Schválení zákona, který kritizovala i Evropská unie, vyvolala v ukrajinských městech největší veřejné protesty od února 2022, kdy zemi napadlo Rusko. Německý ministr zahraničí Johann Wadephul dnes vyzval Ukrajinu, aby pokračovala v důsledném boji proti korupci, krok je podle něj překážkou na cestě do EU.

Video  Ministr Lipavský na Ukrajině: Zavítal na ostřelované předměstí Kyjeva  - Blesk - Maxmilián Nový
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa