Poslední jednání Fialovy vlády před dovolenou: Prodloužila stav nebezpečí u Hustopečí

Aktualizováno -
23. července 2025
15:07
Autor: ČTK - 
23. července 2025
09:21

Kabinet Petra Fialy (ODS) se dnes sejde naposled před třítýdenními vládními prázdninami. Ministři rozhodli o prodloužení stavu nebezpečí kvůli odstraňování následků nehody vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou.

Zvláštní režim v místě havárie kabinet prodloužil až do 25. srpna. V lokalitě se podle odhadu sanační společnosti stále nachází asi 150 tun vysoce hořlavého a výbušného benzenu. Odvezeno k likvidaci bylo přes 100 tun benzenu a téměř 5000 metrů krychlových odpadní vody. Na konci srpvna uběhne od havárie půl roku. Ještě je potřeba vyčistit více než polovinu plochy.

Z Prahy do Berlína za dvě hodiny

Na včerejší schůzce s německým kancléřem Fridrichem Merzem Fiala řešil zejména zlepšit dopravní infrastrukturu, zejména tu železniční. „Naše vláda nedávno schválila výstavbu Krušnohorského tunelu,“ řekl dnes Fiala s tím, že německá vláda se taky chystá schválit smlouvu o cestě mezi Prahou a Berlínem. Cesta by se měla z pěti hodin zkrátit na dvě hodiny.

„Příští rok se začne stavět dálnice z Brna do Vídně. Další důležité propojení. Stavba dostala důležité razítko a v roce 2032 by konečně mělo být hotovo,“ uvedl veselý Fiala.

Nepodporujeme každý krok Izraele, řekl Fiala

Česko se nepřipojí svým podpisem k rezolucu více než 29 zemí, kteří vyzývají k okamžitému zastavení války v Pásmu Gaza. „My podporujeme Izrael, usilujeme o to, aby všechny rezoluc, které se týkají situace v Gaze byly vyvážené, ale neznamená to, že naše podpora je bezpomínečná a že podporujeme každý krok, který izraleská vláda udělá. To určitě ne. Sledujeme situaci v Gaze, jsme také humanitární situací znepokojeni,“ dodal premiér.

Pásmo Gazy (červenec 2025) Pásmo Gazy (červenec 2025) | ČTK / AP / Leo Correa

Miliardy do odpadů

V příštích deseti letech bude potřeba do odpadového hospodářství investovat až 159 miliard korun. Plán a cíle pro odvětví mezi lety 2025 a 2035 dnes schválila vláda, řekl po jejím jednání ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Dokument o čtyřech stovkách stran představuje podle něj konkrétní cestu, jak odpady proměnit na materiál a suroviny pro další využití, jak předcházet vzniku odpadů, jak uplatnit recykláty v praxi a jak efektivně přeměnit zbytkový odpad na energii.

Plán i cíle po odvětví dnes schválila vláda. Česko také bude mít zájem o půjčku ve výši 52 miliard korun na tanky Leopard 2A8, jak řekl Fiala. Je to ale zatím nezávazné rozhodnutí.

Vláda projednala také změny sazeb mýtného pro nákladní vozy. Od ledna příštího roku by mělo stoupnout o 1,5 procenta. Návrh počítá také s dorovnáním sazeb mýta za emise oxidu uhličitého při použití silnic první třídy na úroveň dálnic.

Na stůl ministři dostanou také novely vládních nařízení v oblasti školství, která se týkají například financování psychologů, speciálních a sociálních pedagogů. Zabývat se mají také plánem odpadového hospodářství na příštích deset let či návrhem na sjednání smlouvy mezi Českou republikou a Slovenskem o policejní spolupráci.

Na programu zasedání mají ministři také harmonogram digitalizace služeb účet za účast České republiky na světové výstavě Expo v japonské Ósace či zprávu o zahraničním obchodu s vojenským materiálem, ručními zbraněmi pro civilní použití a zbožím a technologiemi dvojího užití za loňský rok.

Vládní prázdniny letos začnou ve čtvrtek a potrvají do 14. srpna. Znovu se po dovolených ministři sejdou ve středu 20. srpna.

Video  Tisková konference po kednání vlády (23.7.2025)  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Katův šleh ( 23. července 2025 21:36 )

Jsou to podvodníci. Doufám, že to je jejich poslední jednání vůbec. Jaktože už dávno nejsou ve vězení 😡

Pavel Jurek ( 23. července 2025 19:03 )

no říkáte , že to byla poslední schůze těch slepenců ? takže je šance , že se už nevrátí ? to by bylo něco . . . . .

Donato Petr ( 23. července 2025 18:38 )

A to už jím na vládě úplně hrabe?

"....Česko také bude mít zájem o půjčku ve výši 52 miliard korun na tanky Leopard 2A8, jak řekl Fiala."

My se tady chystáme válčit? A s kým? V době kdy děcka v 9.třídě vědí, že na tank /i leopard/se pošlou 1-3 droníci ty mu shodí pás a je z něj hromádka železa.Mockrát to dávno viděli na videích z tam té války. Droník za stovky USD Leopard za miliony.Jako když se naší lidové armádě nakupují kuchyně za miliony, které stojí běžně desítky tisíc.

bleskovka ( 23. července 2025 18:09 )

To si moc dovolil,Pávek to bude muset za něho u Zelenského vyžehlit. 😁

Petra Karasová ( 23. července 2025 18:08 )

Tak to se nadřeli. 🥳

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa