Sobota 22. ledna 2022
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

David (19) zavraždil otce – tyrana: Díky Čaputové je na svobodě!

Autor: chal - 
2. února 2020
13:07

Dávid Báko (19) dál nedokázal snášet psychické a fyzické týrání ze strany otce, vzepřel se mu a zabil ho. Loni v prosinci byl za vraždu odsouzen na dva roky vězení, ovšem do případu zasáhla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Dávid je díky ní zatím na svobodě a čeká na další krok hlavy státu. Prezidentka mu může udělit milost, jeho trest zmírnit, nebo žádost o milost zamítnout. Dávid nyní poskytl otevřený rozhovor slovenskému Denníku N.

Případ vraždy, ke které došlo před třemi lety v září, od začátku budí velkou pozornost. Teprve 17letý Dávid Báko z Galanty tehdy v domku, ve kterém bydlel s rodiči, nožem a kladivem brutálně zavraždil vlastního otce. Jak se ale ukázalo, chlapce k tomu dohnalo otcovo chování k jeho matce i k samotnému Dávidovi.

Oba museli dlouhé roky snášet psychické i fyzické týrání ze strany otce-alkoholika, osudného dne se v Dávidovi něco zlomilo. Když viděl, že jeho maminka po další hádce s otcem pláče, popadl kladivo a přistoupil k posteli, ve které opilý otec spal. Dávid mu kladivem zasadil tři rány do hlavy a pak ho 17krát bodl do zad. Pak se sám udal na policii.

Dávid policistům i novinářům popisoval, co ho k činu vedlo. „To, co jsem si prožil, si neprožije každý. Nemůžu to nazývat dětstvím,“ řekl televizi Markíza. Jeho slova potvrdili i sousedi, kteří o domácím násilí věděli. „Víte, podle mě bránil mámu. Je to její jediný syn. Jak jsem říkala, je to dobrý chlapec, i proto se šel sám udat. Bránil ji, protože muž ji často bil,“ řekla slovenskému deníku Plus JEDEN DEŇ sousedka.

Mladík svého činu litoval, podle obhájce jednal v afektu a nebýt let intenzívního týrání, nevraždil by. Soud nejprve poslal Dávida na čtyři roky do vězení, po odvolání loni v prosinci trest o dva roky snížil.

Mezi lidmi našel Dávid řadu podporovatelů, kteří pro něj žádali milost. I díky nim se případem začala zabývat slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která nařídila Dávidův výkon trestu odložit. Rozhodnutí, jestli prezidentka milost udělí, může přijít i za několik měsíců.

Do té doby bude Dávid na svobodě. Nyní se má velmi dobře, jak řekl v rozhovoru pro slovenský Denník N, jehož překlad přinesl web českého Deníku N. Čekání na verdikt soudu bylo podle Davida neúnosně dlouhé. „Už jsem byl frustrovaný, že jsem si říkal, že i kdybych si měl odsedět patnáct let, tak je mi to jedno,“ řekl.

Rozsudek přišel krátce před Vánoci, loňský advent byl proto pro Dávida i jeho maminku velmi náročný. „Původně jsme čekali, že nezapálíme už ani druhou adventní svíčku, a nakonec hořely všechny. Opravdu jsem čekal, že to budou asi jedny z nejbolestivějších Vánoc. Neuměl jsem si představit, že budu bez rodiny,“ popsal Dávid. Jestli nakonec do kriminálu skutečně půjde, je nyní na Zuzaně Čaputové.

miasek ( 6. února 2020 13:49 )

Vzit nekomu zivot ma byt ta posledni moznost. Zijeme prece ve sve zemi, kde jsou ruzne organizace na pomoc pred tyrany a podobne. Matka to nemela nechat dojit tak daleko, znicela detsvi diteti a vlastne i budoucnost, protoze ten kluk se snazil nejak vyresit ve svem veku problemy doma. Rodice toho dost nalozily synovy na sve bedra.

luklovah ( 2. února 2020 17:56 )

Samozřejmě kluk udělal dobře ale je to vina matky že dovolila synovi zkazit dětství nikdo v této době nemusí trpět manželovi takové chování.Spíš byla zbabělá nebo neschopná s tím něco dělat.Ale uznávám že jsem něco takového nezažila nikde ve své rodině, tak se můžu mýlit.

verka1 ( 2. února 2020 16:07 )

To by musel chtít sám do léčebny se léčit. Klukovi rupli nervy, chránil svoji matku. Paní prezidentka udělala s milosti dobře.

Evka4 ( 2. února 2020 15:10 )

Kluk holt udělal to, co měla udělat společnost - zbavit takového hajzla života. Stejně je takový živočich k ničemu.

Adam. ( 2. února 2020 14:42 )

To je teda řešení .Měli otce dát do léčebný

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání