Smrt matky a dvou dcer (†6 a †4) při nehodě u Liberce: Soud svěřil holčičky otci!

Autor: T. Koníček, Michal I. Volf, Martin Skýpala, V. Burian - 
30. října 2019
05:00

Nejdříve tragická havárie, smrt matky-řidičky a jejích dvou dcerušek. Aby toho nebylo málo, členka postižené rodiny obvinila matku, že srážka byla vlastně sebevraždou! Okolnosti nehody, která se stala v pátek u Mníšku na Liberecku, sleduje celé Česko. Byl to úmysl, nebo nešťastná náhoda? Jaká jsou PRO a PROTI, co se týká varianty sebevraždy?

V den nehody údajně řidičce přišla obsílka, podle které soud svěřil dvě její malé holčičky do péče otce. Že tak soud skutečně rozhodl, nyní i potvrdil. „Obě děti byly svěřeny do péče otce. Rozhodnutí však dosud není pravomocné,“ sdělila včera Blesku Zdena Němečková, ředitelka správy Okresního soudu v Mladé Boleslavi.

Kvůli bouračce, kdy seat narazil do popelářského vozu, zemřela řidička osobáku Marie H. (†44) a její dvě dcery Lucinka (†4) a Anička (†6). „Byl to její úmysl,“ prohlásila její další dcera Marie, jež zveřejnila na facebooku emotivní video, které vidělo už 652 tisíc lidí. Podpořil ji i otec dětí, který se s řidičkou přel o svěření malých holčiček do péče. „Když jí přišla obsílka, tak to zřejmě neunesla,“ tvrdí Martin K., otec Lucinky a Aničky. Ten podle svých slov upozornil už v srpnu úřady, že by matka mohla dětem ublížit. „Poslal jsem ho na OSPOD a SVP celkem pěti lidem,“ napsal na facebook.

Úřady zatím nepotvrdily, že jim takový dopis od otce skutečně dorazil. Mezitím se na stranu zesnulé matky ale postavil její otec, kolegové z práce, přátelé a lidé z malé obce, kde žila.

Co ukazuje na

…sebevraždu?

 • Názor dcery řidičky, která tvrdí, že její matka byla psychicky narušená. Údajně na psychickou poruchu upozorňovali na úřadech.
 • Názor otce dětí, podle kterého přišla matce údajně v den nehody obsílka o svěření dětí do jeho péče, a ta to neunesla.
 • Otec dětí údajně na konci srpna upozorňoval úřady, že řidička vyhrožovala, že bude s dětmi havarovat. Potvrzuje to i dcera.
 • Údajná vysoká rychlost, která podle dopravního experta nesedí na matku s dětmi.
 • Možné zkratovité jednání, kdy na řidičku dolehla tíha dlouhodobých soudních tahanic, které prohrála.

…nešťastnou náhodu?

 • Otec řidičky tvrdí, že jeho dcera chtěla o děti dále bojovat. Navíc prý na neděli chystali společné grilování.
 • Otec řidičky rovněž tvrdí, že měla daný cíl cesty a sdělila mu, že jede s dětmi pro kostýmy na maškarní.
 • Policie pracuje i s verzí, že se řidička nevěnovala plně řízení, a proto vjela do protisměru.
 • Kolegyně ze zaměstnání a také starostka obce, kde bydlela, říkají, že řidička byla velmi silný člověk na to, aby spáchala sebevraždu.
 • Podle zdroje blízkého vyšetřování policie dává možnosti sebevraždy malou šanci. Důvodem může být, že nešlo o čelní srážku. Potenciální sebevrah by do náklaďáku narazil čelně.
 • Podle svědků jela rychlostí asi 80 až 90 kilometrů v hodině, a ne 180 km/h, jak naznačoval zaseklý tachometr. Kdyby se chtěla zabít, jela by zřejmě rychleji.
 • Z profilu na facebooku řidičky nevyplývá, že by měla psychické potíže. Nikdy si na nic nestěžovala, na sociální síť dávala většinou fotky svých dětí. 
 • Přestože zjevně nevycházela s nejstarší dcerou, měla ještě jednu nezletilou dceru, o kterou se už nemůže postarat. 

Co řekla o úřadech dcera Marie?

Chci upozornit na neschopnost české státní správy. Vedli jsme jako rodina s otčímem soudní spor o péči dětí, byla zde určitá křivá obvinění na otčíma ze strany matky. Ta se obrátila proti svým dvěma starším dětem, sestře a mně a slepě šla za cílem ublížit otčímovi,“ řekla dívka ve zveřejněném videu. Ta se narodila z předchozího vztahu matky a po rozpadu jejího dalšího vztahu je na straně svého otčíma, jenž je otcem dvou děvčátek, která zemřela v seatu.

Soudní spory byly uzavřeny rozhodnutím o svěření holčiček do péče otčímovi, ovšem OSPOD (Orgán sociálně-právní ochrany dětí) Liberec a Frýdlant a SVP (Středisko výchovné péče) trvaly na svých výpovědích ve prospěch matky,“ dodala ve videu dcera Marie.

Dávají ruce pryč?

Případem z Liberecka se již zabývá kromě policejních vyšetřovatelů i několik úřadů. Pravě ty totiž obvinila ve zveřejněném videu dcera řidičky. Moc informací však úřady sdělit nechtějí. „Magistrát města Liberec není a nebyl orgánem příslušným pro výkon sociálně-právní ochrany dětí, který by prováděl přímá opatření a podával návrhy na ochranu dětí,“ uvedl Jan Král, tiskový referent magistrátu v Liberci.

OSPOD ve Frýdlantu se zase hájí tím, že poskytl pouze součinnost. „Nefiguroval v kauze jako kolizní opatrovník, pouze prováděl jednotlivé úkony, které si od něj vyžádal OSPOD Magistrátu města Mladá Boleslav a Okresní soud v Mladé Boleslavi,“ vysvětlil frýdlantský starosta Dan Ramzer. Přesto sám podal podnět k prošetření postupu k sociálnímu odboru Krajského úřadu Libereckého kraje.

Magistrát v Mladé Boleslavi naopak počká, až případ uzavře policie. „Zatím nebudeme podnikat žádné kroky a poskytovat informace,“ sdělila jeho mluvčí Šarka Charousková.

Dopis měl varovat

Podle pozůstalé dcery i otce zemřelých holčiček o tom, že Marie H. opakovaně vyhrožovala, že sobě i dětem něco provede, úřady musely vědět. Letos 19. srpna jim prý poslal dopis. „Mám důvodné obavy, aby matka neublížila dětem ve snaze ublížit mně, tak jak to dělala v domácnosti, když jsme spolu žili,“ stojí v textu, který zveřejnil na facebooku, ovšem ze skenu není jasné, že jde skutečně o e-mail. Muž pak na sociálních sítích svoji zprávu doplnil. „Pokud by se úřad zaměřil na péči o stav matky místo o prosazování jejich zájmů, takovým věcem by se zabránilo. Celou dobu v ní vytvářely a napomáhaly falešným nadějím a v den realizace rozsudku to neunesla,“ napsal pozůstalý otec.

dajka123 ( 30. října 2019 21:31 )

Něco tak zamindrákovaného a blbého jak si ty se hned tak nevidí.

dajka123 ( 30. října 2019 21:27 )

Kam se na tebe hrabou ty necky.

dajka123 ( 30. října 2019 20:36 )

Prvně píšeš o propichaných gumách, braní klíčů...a teď o počkání na závěry vyšetřování, nějak nechápu spojitost. Teď se bude vyšetřovat co bylo příčinou nehody. Teď už nezjistí, že to byla vyšinutá kráva.

dajka123 ( 30. října 2019 20:17 )

Vidím, že budeš ještě blbější než necky. Další blb s paranoiou. Podívej se na IP než začneš ze sebe dělat kašpara.

sigmae ( 30. října 2019 20:03 )

radějí naliskám tobě....plesk...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud