Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

EU rozpoutává války? Europoslanci se přeli o „eurohujery“ i nezájem a nevděk Čechů

Autor: Darina Jíchová - 
1. prosince 2018
05:40

Tuzemští europoslanci si před květnovými volbami do Evropského parlamentu lámou hlavu s tím, jak přilákat voliče. Podle posledního průzkumu Eurobarometru jsou totiž Češi nejvíc euroskeptickým národem a k urnám je to moc netáhne. Jednoznačným prostředkem je podle většiny politiků zvýšení míry informovanosti občanů a zdůrazňování výhod a hodnot EU. Uvedli to při diskuzi s novináři. Jinak to vidí jen europoslanec Jiří Payne (Svobodní), ten navíc předvídá volební úspěch „eurohujerů“.

Europoslanec Evžen Tošenovský (ODS) se domnívá, že chyba je v tom, že téma Evropské unie v Česku nezaujímá čelní místo z hlediska zájmu. „Je to spíš zajímavost daného tématu. Oproti třeba Německu, kde je EU a poslanci EP součástí německé politické scény,“ uvedl Tošenovský.

Dodal však, že se to pomalu mění a že se i v médiích stále častěji objevují příspěvky týkající se Česka v EU. O dění na evropské scéně by se podle něj měli ale také více zajímat domácí politici.

Ježek: 20 let se nic nezměnilo

Europoslanec Petr Ježek je v tomhle ohledu víc pesimistický, podle něho se za posledních 20 až 25 let nic nezměnilo a pravděpodobně ani nezmění. Vidí to tak, že dosaženým úspěchům se nevěnuje pozornost, naopak se vyzdvihuje všechno negativní. 

„Konzumace výhod EU je mezi občany automatická,“ vysvětlil Ježek. Následně prohlásil, že v květnových volbách do EP kandidovat nebude, je to prý cena za to, že se rozešel s hnutím ANO.

Charanzová a Šojdrová bojují v EU za Čechy

Europoslankyně Dita Charanzová (ANO) se rovněž domnívá, že ke zvýšení zájmu českých občanů o EU povede zdůrazňování úspěchů. Jako příklad uvedla telekomunikační regulaci roamingu, jejíž druhý balíček začne platit ještě před volbami. Češi si tak díky němu zavolají z dovolených maximálně za 5 korun, sms je vyjdou na korunu padesát.

Tošenovský i další jeho kolegové z EP se prý nejčastěji snaží rozšiřovat povědomí o fungování EU hlavně mezi mladými Čechy. Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) řekl, že se mezi studenty většinou setkává se zájmem, o kterém doufá, že se promítne i u voleb. Ty se uskuteční ve dnech 23. až 26 května, v Česku konkrétně 24. - 25. května.

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) vyzdvihla hlavně boj s dvojí kvalitou potravin. Stejně jako Niedermayer i ona často přednáší na českých školách. Doplnila, že mimo střední a vysoké školy samozřejmě pořádá besedy i pro Čechy jiných věkových kategorií. 

Eurohujeři a krvelačná EU

Čeští europoslanci se na tématu zájmu a nezájmu Čechů víceméně názorově doplňují, kdo jde zcela proti proudu, je Jiří Payne (Svobodní). Podle něj Unie funguje špatně a jen sama pro sebe, ne pro lidi.

„Připadám si jako v kosmu,“ ozval se během diskuze Niedermayer poté, co Payne uvedl, že EU není organizací, která by udržovala a udržuje v Evropě mír. Podle něj naopak konflikty rozpoutává, jako příklad uvedl válku v Jugoslávii. Novinářům po několikáté zopakoval svůj postoj, že Lisabonskou smlouvu považuje za totalitní.

Payne kritizoval také Evropskou komisi, kam se podle něj dostanou jen „eurohujeři“. Stěžoval si na to, že se přes EK nepodaří nic prosadit, zvláště proto, že nepodléhá žádné vládě či orgánu. Na otázku, zda se on sám něco změnit pokusil, zda předkládá nějaké regulace, řekl, že nic nepřekládá.

Kontroval tomu názor poslankyně Šojdrové a Charanzové, které prohlásily, že věci změnit jdou. Konkrétními případy jsou podle nich právě roaming a kvalita potravin.

Jourová chce druhé funkční období

Českou práci v rámci fungování EU vyzdvihuje i eurokomisařka Věra Jourová (ANO). Češi podle ní hrají důležitou roli například v rámci brexitové smlouvy, kde se spolu s Jourovou „intenzivně“ věnovali několika zásadním problémům, jako jsou například práva občanů EU žijících a pracujících v EU nebo ochrana dat.

Podílejí se i na přípravě „Plánu B“ pro případ, že by současná brexitová dohoda neprošla přes britský parlament, ten o ní hlasuje 11. prosince. „Chceme zajistit, aby nenastal tvrdý náraz, pokud by na to došlo,“ popsala.

Je toho názoru, že Česko by mohlo „využít smutného odchodu Británie ve svůj prospěch a posilovat svou pozici v EU, aby byli Češi stejně slyšet jako podobně velké země, například Nizozemsko nebo Dánsko.“

Stejně jako europoslanci i ona si povzdechla nad nezájmem Čechů o EU. Svoji roli v EK označila za poslání a výzvu. „Mám pocit, že když jednám v zájmu EU, jednám i v zájmu Česka,“ dodala s tím, že s premiérem Andrejem Babišem mluvila o tom, že by ráda ve své funkci pokračovala.  

Video  Podřadné jídlo na pultech obchodů skončí. „Chci pro lidi odškodné,“ zuří Jourová.  - David Budai, Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

 

pavel11 ( 7. prosince 2018 13:28 )

zapoměl jsem na neskutečnou milku,zaprodanou,křivou ŠROJDROVOU která pro svojí karieru,prachy, humusačky eu je ochotná neskutečné špíny zaprodat čechy uprchlíkum až vyrostou přeji ti ze srdce at tí podříznou někoho z rodiny.

pavel11 ( 7. prosince 2018 09:25 )

EVRO KŘIVÁCÍ JSOU NEJHORŠÍ SORTA KŘIVÁKU KTEŘÍ ZA VYSOKÉ PLATY BY PRODALI I VLASTNÍ MÁMU JIM NEJDE O OBČANY ČECH ALE JEN O DOBŘE PLACENÁ KORYTA. TI CO HÁJÍ NÁŠ STÁT PŘED MIGRANTY A HNUPY EU BUDOU OBČANÉ VOLIT JEDNODUCHÉ

zadnice ( 2. prosince 2018 15:39 )

Pospíšil zřejmě členem europarlamentu už není. Několik měsíců "bojuje" v Praze o další funkce!

snehulak ( 2. prosince 2018 09:50 )

Lidé ale na to většinou nemají, podívat se jak kdo a o čem hlasoval, aby věděli koho zvolit znovu a koho rázně vyškrtnout. Já bych i tu Jourovou zpátky do EUparlamentu nepustil.

tosto ( 2. prosince 2018 09:07 )

Pospíšil je krásný příklad ! Tady není o čem mluvit. Poslední měsíce dřel jak barevnej v Praze.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud