Držet pohromadě v EU je existenční nutnost, varuje Jourová. A má výtku k Česku

Autor: ČTK, Mii - 
21. května 2018
13:03

Pro evropské státy je existenční nutnost držet pohromadě. Bylo by ale dobré, aby Evropská unie rozhodovala o méně oblastech a v těch klíčových zajistila lepší spolupráci než doposud. Na konferenci Výzvy pro Evropu to v pondělí řekla eurokomisařka Věra Jourová, která se zároveň postavila za návrh, který chce tyto změny prosadit. Myslí si také, že Česko by mělo být v Unii aktivnější a nemělo neustále jen čekat, až jiní členové nebo instituce dojdou k rozhodnutí.

Jourová uvedla, že situace ve světě se změnila a lidé i evropské státy si musí uvědomit, že nic už nebude stejné, jako tomu bylo v uplynulých desetiletích. „Řešení je, abychom si uvědomili, že je to existenční nutnost držet v Evropě pohromadě, protože je tady řada výzev a ohrožení zvenčí,“ řekla eurokomisařka. Zároveň ale podle ní je třeba zajistit, aby státy neměly pocit, že je jim společná evropská politika příliš těsná.

Jako nejlepší scénář pro budoucnost Jourová vidí variantu, že by se EU vzdala řešení drobných problémů a zaměřila se jen na hlavní výzvy, které by ale na společné úrovni prosazovala lépe než nyní.

Video „Je to nejpodivnější práce, jakou jsem dělala,“ říká eurokomisařka Věra Jourová. - Blesk TV

Jourová je přesvědčena, že tomu odpovídá i návrh evropského rozpočtu na příští sedmileté období, který klade důraz na zajištění vnější hranice před migrací, na vnitřní bezpečnost nebo na posilování evropské obrany.

Politici zároveň podle eurokomisařky musí lidem lépe vysvětlovat, co EU dělá, aby pro ni zajistili důvěru. Zároveň musí politici naslouchat obavám občanů, které znejistila migrační krize a kteří se kvůli terorismu obávají o svou bezpečnost.

Odhazování pytlů s pískem

Jourová také vyzvala Česko, aby bylo v EU aktivnější a aby se nesnažilo být za každou cenu solidární s Maďarskem a s Polskem, které Evropská komise obviňuje, že omezují liberální demokracii.

Pokud Česko nebude aktivní při hledání evropských řešení problémů a bude pouze kritizovat, mohlo by to pro něj v budoucnu znamenat problém, řekla eurokomisařka. „Když bude Evropa čím dál víc pod tlakem, a víme, že přicházejí nové hrozby, tak bude mít tendenci odhazovat pytle s pískem. Pytle s pískem mohou být také státy, které ne že nedrží slepě basu, ale nespolupracují, netvoří společně a nepracují na tom společném,“ řekla.

Podle ní jsou tyto tendence patrné především ve spolupráci Německa s Francií, jejichž role v EU vzroste, až Unii opustí Británie.

Video Europoslanec Jiří Payne: Unie skončí do 10 let, alternativu máme - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

hejhej ( 21. května 2018 16:42 )

Držet pohromadě v EU je existenčni nutnost především pro Jourovou a ostatní EU poslance za 500 000,- měsíčně. EU nám jnom diktují a my jako idioti - politici odkývají. Ty její bláboly, že nebude už nic tak jak bylo je samozdřejmé, ale to ještě neznamená, že si necháme nasadit do naší země muslimské primitivy, kteří podle Alláha bezvěrce zabíjejí, ponížují ženy a znásilňují včetně zvířat - hovada. Eu jenom diktuje a pod pohrůžkami nařizuje a to si říkají demokracie. Je to horší než když nám diktovali ze SSSR a RVHP.

tomik007 ( 21. května 2018 16:02 )

OBA mate pravdu

rancer ( 21. května 2018 14:45 )

To je pro inteligenty a ne pro debily s IQ houpacího koně, jako seš ty.

rancer ( 21. května 2018 13:49 )

Existenční nutnost je okamžité vystoupení z EU: Rodokmen EU sahá až k nacistickému Německu, kde také vznikl její původní projekt. Prvním předsedou Evropské komise byl Walter Hallstein, prominentní nacista. S tím jak se Evropská komise cítí být stále mocnější, opadává z EU více a více maskovací demokratický nátěr. Časem tak EK získá pocit, že může své požadavky prosazovat násilím, stejně jako za vlády Hitlera.

lisakjirka ( 21. května 2018 13:26 )

Ta Milka patří na *nutku*, včera bylo pozdě !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud