Špiclující panenka, toxické boty: Denně je na pultu nebezpečný výrobek, co na to Jourová?

Autor: Jakub Veinlich - 
30. dubna 2018
05:20

Hrají si vaše děti s bezpečnými hračkami? Podle dostupných údajů se na pultech obchodů objeví ročně zhruba tři tisíce nebezpečných výrobků. Řada z nich ohrožuje uživatele na životě. Jejich kvalitu prověřuje Česká obchodní inspekce (ČOI). Mnohdy ale až po té, co mají zákazníci zboží doma. Česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO), která má na starosti i ochranu spotřebitele, přiznala, že evropský kontrolní systém není úplně dokonalý.

Panenka YONG Xu Shun Wan Ju, nafukovací žirafa, která je mylně označena jako plavecké rukávky, nafukovací pes, prošlá toaletní voda nebo pleťová maska bez povinných údajů. Co mají tyto výrobky společného? Během dubna je všechny ministerstvo zdravotnictví označilo za nebezpečné výrobky, které si mohl kdokoliv koupit v obchodě.

Všechny výrobky jsou buď životu nebezpečné, anebo nesplňují přísné normy pro prodej v českých obchodech.

Video Kontrola ČOI v Trutnově ukázala nedostatky - David Malík, Tadeáš Provazník

„Loni jsme měli takto nahlášeno tradičně skoro 3 tisíce výrobků a pokrývá to celou Evropu,“ řekla Blesk Zprávám česká eurokomisařka Věra Jourová, která má v Evropské komisi na starosti právě ochranu spotřebitele.

Evropský zádržný systém 

Co s tím? Není nebezpečných výrobků na pultech až příliš? Ministerstvo zdravotnictví vidí největší slabinu v tom, kde lidé závadné zboží koupí.

„Kontroly dlouhodobě pokrývají tržní síť rovnoměrně, přesto je skutečností, že nejproblematičtější výrobky jsou nabízeny v prodejnách typu tržnice, večerka, smíšené zboží, levné zboží a podobně,“ popsala systém kontrol mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Za kontroly je přitom v tuzemsku zodpovědná především Česká obchodní inspekce, která i na popud samotných zákazníků zboží podle svých slov pravidelně prověřuje.

„Zejména se jedná o výrobky, které by mohly ohrozit zdraví a bezpečnost dětí. Ty ČOI průběžně hlásí kontaktnímu místu na Ministerstvu průmyslu a obchodu a informace o něm jsou zveřejňovány v systému RAPEX pod příslušným číslem,“ upřesnila mechanismus kontrol vedoucí tiskového oddělení ČOI Jana Jelínková.

Rapex je přitom evropský informační systém o nebezpečných nepotravinářských výrobcích, kam se sbíhají informace o závadnosti zboží z celé Evropy.

Video Hračky dusí malé děti. Jourová si „došlápla“ Čínu kvůli vadným výrobkům - David Budai, Blesk Zprávy

„V tom systému si to najdou všechny inspekce v celé Evropě a pokud se opravdu projeví – že je to nebezpečný výrobek, jako byla například panenka, která špiclovala děti, protože fungovala jako odposlouchávací zařízení, tak se rozhodne o stažení zboží z trhu, což je poměrně rychlá akce,“ popsala fungování RAPEXu Blesk Zprávám eurokomisařka Jourová.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že počet odhalených závadných hraček nebo kosmetiky ukazuje na to, že systém funguje dobře a zboží se stihne zachytit. „Objem vyhlášených nebezpečných výrobků dokládá, že kontrolní orgány jsou schopny využít stávajících evropských regulí a dokážou informovat spotřebitele, uložit finanční sankce a nařídit stažení nebezpečných výrobků z trhu,“ uvedla mluvčí. Jenže ve většině případů se podobná informace o nevhodné hračce dostane k rodičům až v době, kdy si s ní jejich děti hrají.

Změny nebudou

Eurokomisařka Jourová přiznává, že systém kontrol není úplně dokonalý. „Dokonalý ten systém, který by zabránil vstupu nebezpečných výrobků na trh, nemáme, ani změny nechystáme, protože to je dost nereálná věc,“ přiznala Jourová, podle které není v lidských silách ohlídat veškeré zboží, které proudí do obchodů.

Kontroly jsou ale podle eurokomisařky stále přísnější. I proto se daří zboží vracet zpět do země původu – nejčastěji do Číny, na kterou Evropa víc a víc kvůli bezpečnosti tlačí.

„Skutečně se bezpečnost trhu zlepšuje, protože předloni to bylo 62 nebo 63 % nebezpečných výrobků z Číny a loni jsme měli jen 50 %,“ řekla Blesk Zprávám Jourová s tím, že Evropa tlačí na čínské úřady, aby byly při kontrolách co nejpřísnější.

Důležitá je podle eurokomisařky ale také spolupráce se zákazníky. Pokud mají o bezpečnosti hračky, kosmetiky, oblečení nebo například pomůcek k plavání pochybnosti, mají se hned obrátit na Českou obchodní inspekci, která výrobek prověří. „Je to na lidech – systém pozbývá účinku, když se lidé nezachovají zodpovědně,“ dodala eurokomisařka.

Slabinou pro zajištění bezpečných výrobků je ale podle Jourové nakupování na internetu. Tam se totiž kvalita a bezpečnost zboží ověřuje těžce.

sores ( 30. dubna 2018 09:54 )

Jourovou vyhodit a vzít jí ten astronomický plat!!! nestará se, žereme pořád h.no.j.e!!! Ona má na kvalitní žrádlo ale co ostatní s platem 13 tis.??????

santikxauz ( 30. dubna 2018 08:44 )

I přesto se ti čínskou sračkou podařilo připojit k internetu a napsat příspěvek.

PremyslOtakar ( 30. dubna 2018 07:03 )

 Výrobky s Činy tak jasný,že jsou to jen sračky!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud