Pondělí 29. dubna 2024
Svátek slaví Robert, zítra Blahoslav
Polojasno 22°C

Po zdražování přijde i propouštění. Nedá se mu zabránit, říká ekonom Kovanda

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
1. listopadu 2022
15:26
Autor: Pavlína Horáková, vol, swp, DVL - 
1. listopadu 2022
14:00

Ceny v Česku za poslední rok rostly zhruba čtyřnásobně rychleji než loni. Za září inflace stoupla na 18 procent. Je to tak největší skok od prosince roku 1993 a analytici očekávají její další zvyšování. V příštím roce navíc poroste míra nezaměstnanosti, bude se propouštět, připustil v Epicentru Blesku ekonom Lukáš Kovanda. „Když naroste procentní bod míry nezaměstnanosti, tak to znamená, že 70 000 lidí je bez práce. Lépe řečeno, těch, kteří si hledají práci na úřadě práce, může to být o 2 procentní body, to máme 140 000 lidí možná i přes 200 000 lidí,“ řekl Kovanda. 

Lidé si budou moct najít práci sice rychle, ale nebude je naplňovat. „Práce, kterou si budou moci najít, nebude zdaleka odpovídat tomu, co dělají nyní, bude hůře placená a nebude je tak naplňovat,“ uvedl ekonom. „Budou muset přejít do nějaké práce manuální, a to je nebude moc bavit, takže poroste určitá nespokojenost lidí s ekonomickou a sociální situací.“

Propuštění se nedá zabránit. „Ty podniky budou muset propouštět plošně. Množí se případy hromadných propouštění,“ připustil Kovanda. „Ať si lidé zvyšují kvalifikaci, ať chodí na kurzy. Je to určitě velmi dobrá investice i bez ohledu na to, jestli je krize nebo ne.“

Podle Eurostatu měla největší nárůst cen elektřiny pro domácnosti Česká republika. „Je to naprosto děsivá situace, která se vymyká ekonomickému rozumu, jestliže Česká republika je největším vývozcem nebo jedním z největších vývozců elektřiny na celém světě,“ řekl ekonom. Podle něj za takové statistiky může i vývoj kurzů. „Víme, že koruna v prvním pololetí vlivem situace na Ukrajině patřila k nejzranitelnějším měnám.“

„Musíme vzít v potaz to, že v řadě těch dalších zemí, jako je třeba Francie, vláda reguluje ceny elektřiny a u nás k tomu za první pololetí nepřistoupila, to je další zdroj takové vývoje, který samozřejmě je z hlediska ekonomie opravdu až určitou anomálií či paradoxem, že tedy velký vývozce má drahou elektřinu, to je, jako kdyby Katar měl drahý plyn nebo Saúdská Arábie měla drahou ropu,“ vysvětlil Kovanda.

zuzakirsch ( 1. listopadu 2022 19:50 )

Umí Kovanda něco jiného než strašit? Ať řekne, co s tím dělá.

sorgedoktor ( 1. listopadu 2022 19:04 )

S tim zemedelstvimkjste to trochu prehnal.Jednalo se o vcelkku intensivni obdelavani, vynosy prenice v ERusku v kolchozech byly 12 ar 14 metraku psenice na hektar a my jsme meli o nekolik metraku vic.Noa ten prumyxsl tezil zu toho, ze jsme 1939 az 1945 nevalcili.Dovedete si predstavit, jak bylo topzbite Nermcko, jak SSSR atd...

Citronel ( 1. listopadu 2022 18:17 )

On by se ten ostrůvek přenastavil dle potřeb, jestli by byl někým řízen, ne tím co nás řídí od revoluce. Také vzpomínám, když jsem procházel městem, obchod vedle obchodu, každý volný prostor obsazen, teď procházím městem duchů, vše zrušené, mrtvé, jen Vietnamci, ale už i ti to vzdávají. V té době to zboží co bylo bylo dostatečné, všem přístupné, nevzpomínám si, že by se mi něčeho nedostávalo.

pakonizodory ( 1. listopadu 2022 16:47 )

kapitalismus v praxi.

verka1 ( 1. listopadu 2022 15:26 )

Vláda

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa