Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Ekonomové o drahotě v Česku. Vláda musí šetřit, říká Křeček. Kovanda: Ale zapomněla na sobě

Autor: Vera Renovica - 
17. května 2022
16:35

Česko drtí brutální nárůst cen energií, za uplynulý rok zdražila elektřina i plyn o desítky procent. A bude ještě hůř. To všechno se podepisuje na rekordně vysoké inflaci. Je správně, že se zatím česká vláda chová tak trochu jako držgrešle? Pro projekt Blesku Nebezpečně drahé Česko odpovídal hlavní ekonom Trinity bank a člen Národní ekonomické rad vlády Lukáš Kovanda a také Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities, člen poradního sboru předsedy vlády. 

Meziroční inflace je za duben přes 14 procent, lidé se chystají i na další zdražování. Dělá vláda vše, co by měla, aby občanům pomohla?

Kovanda: „Vláda sama je chudá jak kostelní myš. Žádná peníze nemá. Má v podstatě jen peníze, které vezme lidem na daních. Nebo si je půjčí od mezinárodních bank a fondů. A tyto peníze jsou tedy dluhem. A ten budou ze svých daní splácet dnešní děti nebo ti ještě nenarození. Vláda by měla činit úsporná opatření, jak její strany slibovaly před volbami, a díky úsporám snížit lidem trvale daně a tím jim od inflace ulevit. To je jediná dlouhodobě smysluplná cesta.“

Křeček: „Jednou z příčin vysoké inflace je tvorba hlubokých schodků státních rozpočtů. Vláda by proto neměla pomáhat plošně. To by zhoršovalo hospodaření státu a tlačilo na další růst inflace. Je třeba se zaměřit na adresnou podporu, která pomůže nejpotřebnějším a nebude finančně příliš nákladná.“

Je fér, když politici říkají, že nechtějí sahat na DPH, protože to je pro stát dominantní část příjmů? 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.