Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Ekonomové v Blesku nejen o drahotě: Přijde ODS o křeslo ministra financí na úkor partnerů?

Autor: Pavlína Horáková, Darina Jíchová - 
10. října 2021
05:00

Ekonomika mezi témata voleb pronikla hlavně v podobě zdražování a inflace, tedy například zvyšujících se cen energií, potravin, ale i bydlení. Největší ekonomické problémy pro čtenáře Blesku rozebrali odborníci: hlavní ekonomka Raiffeisen Bank Helena Horská, bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer a ekonom Vladimír Pikora.

Debatu načali největšími ekonomickými problémy Česka, mezi které patří stav rozpočtu, inflace, ceny energií. Horská by mezi to dodala i cenu bydlení - s tím ale nesouhlasí Singer, podle kterého není problémem ani dluh, ale rozpočtový deficit. Podle něj Česku také přitěžuje neochota přijímat zahraniční pracovní sílu. Pikora s kolegy souhlasil, doplnil, že dalším problémem je důchodová reforma, která by se měla vyřešit co nejrychleji.

Ekonomové ve studiu reagovali i na to, když se na první místo dostala koalice Spolu, Horská se domnívá, že tato koalice se ve vládě domluví s další koalicí PirSTAN a vytvoří většinu. Pikora a Singer už hledí dál, vyhlížejí hlavně ministra financí. Pikora si na tomto místě umí představit poslance Jana Skopečka z ODS, Singer upozornil na to, že ODS bude logicky chtít místo premiéra, a je možné, že post ministra financí bude pravděpodobně „dán“ některé ze zbylých čtyř stran. Každopádně první věcí, kterou bude nová vláda řešit, je rozpočet.

Video  Ekonomové o vyhlídkách Česka i úkolech pro novou vládu  - Redakce Blesk
Video se připravuje ...

„Tyhle volby nebyly o ekonomice,“ řekl ekonom Singer. „Byly v první řadě o Andreji Babišovi, ve druhé řadě o pandemii,“ prohlásil. Jeho kolegyně Horská dodala, že z hlediska ekonomiky se řešil dluh a v poslední době i inflace, případně ceny bydlení. „Všichni politici říkali: Nezvedneme daně, vyřešíme dluh,“ shrnul Pikora.

Ekonomka poradila čtenářům Blesku: Řekněte si o vyšší plat

Ekonomové čtenářům Blesku nabídli sadu rad, jak se správně ekonomicky chovat. Singer zdůraznil, že to „základní“ mají Češi k dispozici, a to zaměstnanost. „Je třeba hlídat si pracovní místo, protože práce je základní zdroj příjmu. Další krok je investice za účelem uspoření energií, ty určitě půjdou nahoru. A pokud bude mít člověk volné prostředky, chce to je investovat,“ prohlásil Singer. Horská s ním souhlasí. Podle ní je rovněž důležité, aby lidé byli připraveni na změny.

„Chce to i být odvážnější a v práci si zkusit vyjednat zvýšení platu,“ radí Horská čtenářům Blesku. Zdůraznila, že s ohledem na to, že není vyřešená důchodová reforma, by lidé měli investovat do nemovitostí. Pikora kromě investic do bytů či domů radí i investice do drahých kovů, podle něj je to jakási „záchrana proti vysoké inflaci“.

Array

kukuku ( 10. října 2021 16:33 )

Bude to jako za Nečase - po žvástech o snižování daní, jež mělo nabudit ekonomický růst, růst nepřišel a muselo přijít zvyšování daní.
Obdobně jako v 90.letech privatizace měla přinést investice a lepší vlastníky podniků - přinesla tunelování.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa