Sobota 4. prosince 2021
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Vítězný Fiala: Vládnutí s ANO? To vylučuji! Nemohl bych se lidem podívat do očí

Autor: Jaroslav Šimáček - 
9. října 2021
20:20

Petr Fiala (ODS) dotáhl coby lídr koalici Spolu k volebnímu vítězství a porážce Andreje Babiše (ANO) a jeho hnutí, kterému navíc ze Sněmovny vypadl koaliční partner ČSSD. Ale i podporovatel v podobě KSČM. Fiala si užíval triumfu a skandujícího davu ve štábu Spolu, který střídal různé pokřiky. Včetně „Petr do Strakovky“. Bude Fiala novým premiérem? Povolební vyjednávání startují, šéf ODS však vylučuje - stejně jako před volbami - že by se ODS obrátila na ANO a domlouvali společné vládnutí. Nemohl by se podívat do očí lidem, kteří žádali změnu, tvrdí.

„Dámy a pánové, přátelé. Obě demokratické koalice mají ve Sněmovně většinu a mají tedy šanci postavit většinovou vládu. Toto je změna, my jsme změna, vy jste změna.“ To byla úvodní slova Petra Fialy (ODS) na tiskovce v jásajícím štábu koalice, která vyhrála sněmovní volby v Česku.

„Spolu a společně jsme přinesli šanci ČR na lepší budoucnost, na to, že se naše země přestane zadlužovat, na to, že zůstaneme součástí demokratické Evropy, na to, že mladí lidé tady budou mít svoji budoucnost a senioři budou mít důstojné stáří. Ale zejména, zejména jsou tyto volby vítězství slušné a hodnotové politiky,“ pokračoval Fiala. 

Následovalo skandování Už je to tady! Už je to tady! „Tato volební kampaň vyryla do českého národa další zbytečnou jizvu a my chceme tu jizvu zacelit, my chceme dělat jinou politiku, než jaká se tady dělala dosud,“ uvedl Fiala.

„Chtěl bych vás poprosit všechny, kteří se na nás díváte: je jedno, koho jste volili, je jedno, jaké máte politické preference. V první řadě jsme všichni občané ČR, kteří zde chtějí žít a chceme tu žít pospolu jako sousedi, jako přátelé, jako kolegové,“ pokusil se Fiala zasypávat hned v úvodním projevu po triumfu příkopy v rozdělené společnosti. „Změna je tady, my jsme jí slíbili a my jí uděláme,“ dodal.

Array

Chceme, aby lidé byli na ČR znovu hrdí, říká Fiala

Ve štábu se následně mluvilo o Naganu, vítězném triumfu, který nyní prožívá Spolu. Při dotazu Blesk Zpráv na to, co říká na volební výsledky na druhé straně barikády, tedy stále poměrně vysoká procenta pro ANO, ale rovněž propadáky ČSSD a KSČM, Fiala zachoval dekorum a do poražených „nekopl“.

„Já myslím, že ty fronty před volbami pro občany byly jasné a srozumitelné. Na jedné straně populisté s extremisty, na druhé straně ty strany, které chtěly politickou změnu. A voliči, podle mého názoru, promluvili naprosto jasně. A já jsem rád, že máme tento volební výsledek. Znovu říkám a všechny ujišťuji: koalice Spolu si je dobře vědoma té obrovské důvěry, kterou jsme od lidí získali. Přijímáme to bez triumfalismu, s pokorou, jako obrovský závazek,“ odpověděl Fiala.

„Za chvíli začneme pracovat na tom, abychom změnu mohli uskutečnit, abychom sestavili demokratickou vládu a jsem přesvědčen, že všichni lidé v ČR budou znovu hrdí na to, jaká se tady dělá politika a jak patří ČR k nejlepším zemím v Evropě,“ připojil šéf ODS.

Následovalo kolečko Fialových televizních vstupů. V prvních reakcích pro ČT Fiala mluvil o tom, co o podpoře koalice Spolu rozhodlo především.

„Rozhodli voliči a já bych jim všem chtěl poděkovat. Mám obrovskou radost z toho, jak silně nás voliči podpořili, ale chtěl bych všechny ujistit, že kromě té radosti je to taky pro nás závazek a my hned začneme pracovat na tom, abychom tu politickou změnu, kterou jsme slíbili, taky uskutečnili. Ona ta změna byla už v tom, že jsme se dokázali dát dohromady. Tři politické strany, vyprofilované, které nabídly voličům novou alternativu, novou sílu,“ poznamenal.

„Spolu budeme postupovat dál,“ ujišťuje přitom Fiala. „Lidé uvěřili tomu, co jsme jim říkali, uvěřili našemu programu, našim týmům, nabídce politické změny a taky měli dost už té populistické politiky, toho, že se tady neřeší skutečné problémy, že se tady pořád zabýváme problémy kolem střetu zájmů Andreje Babiše, že se tady pořád řeší populisticky, krátkodobě to, co lidi trápí, ale že se neřeší ani drahota, ani inflace, ani zadlužování státu, vzdělání dětí, důchodová reforma, prostě věci, které každý člověk pociťuje. My chceme dělat politiku, která je normální, slušná, kompetentní,“ poznamenal Fiala.

Fiala: Vylučuji vládnutí s ANO

Koalice Spolu zůstane podle Fialy jednotná i nadále, byť každá strana bude mít vlastní poslanecký klub. „Budeme vyjednávat Spolu, budeme i spolu postupovat v Poslanecké sněmovně, budeme spolu vládnout. Všechny mohu ujistit, že to, co viděli před volbami, uvidí i po volbách,“ tvrdí Fiala. Nemá žádný úmysl lidi zklamat.

Na dotaz, zda může zcela jednoznačně vyloučit, že by ODS vládla s hnutím ANO, reagoval lídr Spolu a kandidát na premiéra jasně: „Vylučoval jsem to před volbami a vylučuji to i teď. A jak bych se měl podívat do očí lidem, kteří takto silně podpořili změnu. My jsme řekli, že ten, s kým budeme vyjednávat o příští vládě, bude koalice Pirátů a Starostů.“

Čekání na Zemana

Otázkou nyní zůstává, jak zareaguje prezident Zeman. Pověří Fialu, aby se pokusil sestavit vládu? „Bylo by to logické, ale Miloš Zeman má právo udělat, co sám uzná za vhodné, nicméně jsme v parlamentní demokracii, vláda se musí opírat o většinu v Poslanecké sněmovně a dříve či později, pokud se domluvíme s koalicí Pirátů na společné vládě, tak takováto vláda vznikne,“ uvedl v ČT Fiala.

„Voliči jasně rozhodli. Všichni lidé věděli, o co jde – že buďto tady budou vládnout populisté s extremisty, bude pokračovat vláda Andreje Babiše, nebo přijde politická změna, kterou nabízíme my. Voliči jasně rozhodli pro politickou změnu. Jsme v parlamentní demokracii, to dříve či později bude muset uznat i pan prezident Zeman. Ale já věřím, že to není tak, že bychom museli nějak zvlášť pana prezidenta přesvědčovat. Ten výsledek voleb je jasný a vyčkejme dalších kroků Miloše Zemana,“ dodal Fiala v prvním povolebním rozhovoru.

Video Jurečka pro Blesk: Historický úspěch lidovců! Politoval Hamáčka, rýpl si do Babiše a bude ministrem zemědělství? - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený

14TONY ( 19. října 2021 10:10 )

ellaella; co tady lžeš!

14TONY ( 17. října 2021 19:18 )

Fialo, ty jsi ale nic nevyhrál, ty si jen lidi podvedl! Všude se cpeš, sám se jmenuješ premiérem, si podvodník, zloděj a ubožák! Že tě hanba nefackuje! Taková 0, co jsi, chce vést naši zem? To už tu jednou bylo a zbyly nám jen oči pro pláč! Ty nikdy premiérem naší země nebudeš!

jardavozembouch ( 10. října 2021 01:44 )

krome toho vam tam take chybi interpunkcni znamenko. takze zpatky do treti tridy zakladni skoly a do nedelni skoly na vyucovani o slusnem chovani k cizim lidem. ale u vas je to zrejme docista ztraceno. vy zustanete tim "hownem" nadosmrti.

jardavozembouch ( 10. října 2021 01:41 )

no, pane/pani andrtale, neni snad dulezitejsi obsah prispevku, nez nejake carky mezi slovy? vas prispevek je totalne na tri veci, ten si muzete zkopirovat, vytisknout a prilepit na monitor pocitace. az budete mit neco k obsahu prispevku, na ktery reagujete, tak se prihlaste. jinak jste jen pro smich.

jardavozembouch ( 10. října 2021 01:38 )

aaaale, pane fialo. to rikate ted. za nejakou dobu zapomenete, co jste nasliboval, co jste rekl a abyste se udrzel v kresle, tak se sprahnete i s dablem. neverim vam ani dobry den. vyhral jste jen diky tomu, ze v politice nejste moc znamy a lide o vas nic nevi. v pristich volbach nebudete mit nejmensi sanci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa