Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Vítězný Fiala: Vládnutí s ANO? To vylučuji! Nemohl bych se lidem podívat do očí

Video se připravuje ...
Autor: Jaroslav Šimáček - 
9. října 2021
20:20

Petr Fiala (ODS) dotáhl coby lídr koalici Spolu k volebnímu vítězství a porážce Andreje Babiše (ANO) a jeho hnutí, kterému navíc ze Sněmovny vypadl koaliční partner ČSSD. Ale i podporovatel v podobě KSČM. Fiala si užíval triumfu a skandujícího davu ve štábu Spolu, který střídal různé pokřiky. Včetně „Petr do Strakovky“. Bude Fiala novým premiérem? Povolební vyjednávání startují, šéf ODS však vylučuje - stejně jako před volbami - že by se ODS obrátila na ANO a domlouvali společné vládnutí. Nemohl by se podívat do očí lidem, kteří žádali změnu, tvrdí.

„Dámy a pánové, přátelé. Obě demokratické koalice mají ve Sněmovně většinu a mají tedy šanci postavit většinovou vládu. Toto je změna, my jsme změna, vy jste změna.“ To byla úvodní slova Petra Fialy (ODS) na tiskovce v jásajícím štábu koalice, která vyhrála sněmovní volby v Česku.

„Spolu a společně jsme přinesli šanci ČR na lepší budoucnost, na to, že se naše země přestane zadlužovat, na to, že zůstaneme součástí demokratické Evropy, na to, že mladí lidé tady budou mít svoji budoucnost a senioři budou mít důstojné stáří. Ale zejména, zejména jsou tyto volby vítězství slušné a hodnotové politiky,“ pokračoval Fiala. 

Následovalo skandování Už je to tady! Už je to tady! „Tato volební kampaň vyryla do českého národa další zbytečnou jizvu a my chceme tu jizvu zacelit, my chceme dělat jinou politiku, než jaká se tady dělala dosud,“ uvedl Fiala.

„Chtěl bych vás poprosit všechny, kteří se na nás díváte: je jedno, koho jste volili, je jedno, jaké máte politické preference. V první řadě jsme všichni občané ČR, kteří zde chtějí žít a chceme tu žít pospolu jako sousedi, jako přátelé, jako kolegové,“ pokusil se Fiala zasypávat hned v úvodním projevu po triumfu příkopy v rozdělené společnosti. „Změna je tady, my jsme jí slíbili a my jí uděláme,“ dodal.

Array

Chceme, aby lidé byli na ČR znovu hrdí, říká Fiala

Ve štábu se následně mluvilo o Naganu, vítězném triumfu, který nyní prožívá Spolu. Při dotazu Blesk Zpráv na to, co říká na volební výsledky na druhé straně barikády, tedy stále poměrně vysoká procenta pro ANO, ale rovněž propadáky ČSSD a KSČM, Fiala zachoval dekorum a do poražených „nekopl“.

„Já myslím, že ty fronty před volbami pro občany byly jasné a srozumitelné. Na jedné straně populisté s extremisty, na druhé straně ty strany, které chtěly politickou změnu. A voliči, podle mého názoru, promluvili naprosto jasně. A já jsem rád, že máme tento volební výsledek. Znovu říkám a všechny ujišťuji: koalice Spolu si je dobře vědoma té obrovské důvěry, kterou jsme od lidí získali. Přijímáme to bez triumfalismu, s pokorou, jako obrovský závazek,“ odpověděl Fiala.

„Za chvíli začneme pracovat na tom, abychom změnu mohli uskutečnit, abychom sestavili demokratickou vládu a jsem přesvědčen, že všichni lidé v ČR budou znovu hrdí na to, jaká se tady dělá politika a jak patří ČR k nejlepším zemím v Evropě,“ připojil šéf ODS.

Následovalo kolečko Fialových televizních vstupů. V prvních reakcích pro ČT Fiala mluvil o tom, co o podpoře koalice Spolu rozhodlo především.

„Rozhodli voliči a já bych jim všem chtěl poděkovat. Mám obrovskou radost z toho, jak silně nás voliči podpořili, ale chtěl bych všechny ujistit, že kromě té radosti je to taky pro nás závazek a my hned začneme pracovat na tom, abychom tu politickou změnu, kterou jsme slíbili, taky uskutečnili. Ona ta změna byla už v tom, že jsme se dokázali dát dohromady. Tři politické strany, vyprofilované, které nabídly voličům novou alternativu, novou sílu,“ poznamenal.

„Spolu budeme postupovat dál,“ ujišťuje přitom Fiala. „Lidé uvěřili tomu, co jsme jim říkali, uvěřili našemu programu, našim týmům, nabídce politické změny a taky měli dost už té populistické politiky, toho, že se tady neřeší skutečné problémy, že se tady pořád zabýváme problémy kolem střetu zájmů Andreje Babiše, že se tady pořád řeší populisticky, krátkodobě to, co lidi trápí, ale že se neřeší ani drahota, ani inflace, ani zadlužování státu, vzdělání dětí, důchodová reforma, prostě věci, které každý člověk pociťuje. My chceme dělat politiku, která je normální, slušná, kompetentní,“ poznamenal Fiala.

Fiala: Vylučuji vládnutí s ANO

Koalice Spolu zůstane podle Fialy jednotná i nadále, byť každá strana bude mít vlastní poslanecký klub. „Budeme vyjednávat Spolu, budeme i spolu postupovat v Poslanecké sněmovně, budeme spolu vládnout. Všechny mohu ujistit, že to, co viděli před volbami, uvidí i po volbách,“ tvrdí Fiala. Nemá žádný úmysl lidi zklamat.

Na dotaz, zda může zcela jednoznačně vyloučit, že by ODS vládla s hnutím ANO, reagoval lídr Spolu a kandidát na premiéra jasně: „Vylučoval jsem to před volbami a vylučuji to i teď. A jak bych se měl podívat do očí lidem, kteří takto silně podpořili změnu. My jsme řekli, že ten, s kým budeme vyjednávat o příští vládě, bude koalice Pirátů a Starostů.“

Čekání na Zemana

Otázkou nyní zůstává, jak zareaguje prezident Zeman. Pověří Fialu, aby se pokusil sestavit vládu? „Bylo by to logické, ale Miloš Zeman má právo udělat, co sám uzná za vhodné, nicméně jsme v parlamentní demokracii, vláda se musí opírat o většinu v Poslanecké sněmovně a dříve či později, pokud se domluvíme s koalicí Pirátů na společné vládě, tak takováto vláda vznikne,“ uvedl v ČT Fiala.

„Voliči jasně rozhodli. Všichni lidé věděli, o co jde – že buďto tady budou vládnout populisté s extremisty, bude pokračovat vláda Andreje Babiše, nebo přijde politická změna, kterou nabízíme my. Voliči jasně rozhodli pro politickou změnu. Jsme v parlamentní demokracii, to dříve či později bude muset uznat i pan prezident Zeman. Ale já věřím, že to není tak, že bychom museli nějak zvlášť pana prezidenta přesvědčovat. Ten výsledek voleb je jasný a vyčkejme dalších kroků Miloše Zemana,“ dodal Fiala v prvním povolebním rozhovoru.

Video  Jurečka pro Blesk: Historický úspěch lidovců! Politoval Hamáčka, rýpl si do Babiše a bude ministrem zemědělství?  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

elIaella ( 9. října 2021 22:37 )

Babiš si rozezlil Hamáčka i Filipa, kladli si podmínky kdyby šli do ANO, odmítali. Kdyby ne, mohli se slepit a i to by jim nedalo procenta. ANO je samo a nemá s kým, tak to je, bravo!

elIaella ( 9. října 2021 22:33 )

Ani já, pro pár šupů na dluhy na důchodech Babiše volili. Popravdě, neměli výběr.

elIaella ( 9. října 2021 22:31 )

Koblížkové, rozbolí vás játra.

hejhej ( 9. října 2021 21:20 )

Vítězný Fiala ?????? Spíše trapný Kolik procent má ODS ???

arne100 ( 9. října 2021 21:04 )

Ftala se už dávno nemůže podívat do očí slušným lidem.Alespoň se rozkrade co ještě bylo České.Na to se ODS těší.Pokud to vyjde Péťovi.Má to v očích.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa