Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Zeman odvolil v Lánech, Hrad ukázal fotky prezidenta s úsměvem. Češi ho neviděli devět dní

Aktualizováno -
8. října 2021
15:50
Autor: ČTK, simao, trm - 
8. října 2021
10:15

Prezident Miloš Zeman v pátek odvolil na doporučení ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala na zámku v Lánech. Podle předsedy volební komise Ivan Salače je v pořádku, o zdravotním stavu nemluvili. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček zveřejnil tři fotografie, na kterých prezident hlasuje v sedě, rozvážně a s úsměvem. Už dříve řekl, že dá hlas hnutí ANO. Z fotografií Blesku z lánského zámku je patrné, že příjezd volební komise s urnou si pohlídal i německý ovčák. Prezident upravuje nicméně další program. Kancelář prezidenta zrušila slibovaný nedělní rozhovor pro CNN Prima News. Ovčáček v rozhovoru pro Rádio Z připustil, že prezident je nemocný, ve stavu nemocných je už dva týdny a „není potřeba ho vystavovat“.

„Pan prezident musí nabrat sil, musíme si uvědomit, že panu prezidentovi je 77 let, to už je věk stáří a to se prostě musí některé neduhy objevit,“ řekl v pátek hradní mluvčí Jiří Ovčáček pro Rádio Z.

Array

„Chtěl bych rozptýlit všechny ty fámy, dezinformace, různé obavy, o pana prezidenta je velmi dobře postaráno, je mu poskytována vysoce kvalitní péče,“ dodal. Současný stav podle něj Zemana nijak neomezuje ve výkonu jeho ústavních pravomocí a prezident je připraven přispět k sestavení vlády.

Zemana v televizi nebude, schůzka s Babišem v ohrožení

V neděli má za Zemanem do Lán zamířit premiér Andrej Babiš (ANO). Kancelář prezidenta mezi tím definitivně zrušila účast v původně avizovaném povolebním pořadu CNN Prima News.

Jeho živé vysílání z lánského zámku bylo plánováno na nedělní dopoledne. „Je nám líto, že k vysílání nemůže dojít, ale zdraví je teď přednější. Je to to nejdůležitější, co máme. Věřím, že diváci rozhodnutí pochopí,“ řekl Ovčáček pro CNN Prima News.

„Pan profesor doporučil panu prezidentovi, aby omezil pracovní aktivity, které má naplánovány. Pana prezidenta to nesmírně mrzí, musí zrušit účast v nedělní Partii na Primě,“ upozornil Ovčáček.

A k plánované schůzce Zemana a Babiše, nad kterou se nyní vznáší velký otazník, Ovčáček poznamenal: „V této věci není rozhodnuto. Ale nevylučuji, že schůzka bude odložena. Doporučení lékaře jsou velmi důležitá a je dobře, že je pan prezident vyslyšel. Na základě diskuzí upravujeme program pana prezidenta. Je klíčové, aby nabral sílu na povolební vyjednávání. Pan prezident není omezen ve výkonu ústavních funkcí.

Ovčáček: Není potřeba prezidenta vystavovat

Hlava státu nicméně nechce ani rozptýlit pochybnosti o svém stavu tím, že by veřejně vystoupila. „Teď je důležité, aby pan prezident měl dostatek sil pro další práci. Není potřeba ho vystavovat,“ uvedl Ovčáček v Rádiu Z.

O Zemanově nalomeném zdraví se hovoří delší dobu. Zeman v září strávil osm nocí v ÚVN, podle Pražského hradu šlo o rekondiční pobyt, během kterého prezident podstoupil několik vyšetření a dostával infuze.

Od té doby je Zeman v Lánech, kde absolvoval několik pracovních schůzek se zástupci vlády a opozice, přijal také maďarského premiéra Viktora Orbána. Ředitel Ústřední vojenské nemocnice Zavoral, jehož specializací je gastroenterologie, prezidenta v Lánech kromě čtvrtku navštívil i v pondělí.

Ovčáček: Volební průkaz je zajištěn

Zeman odvolil v pátek v Lánech, jenže nejasná situace panovala i kolem toho, jak si narychlo stihl zařídit voličský průkaz. Podle volebního zákona volič „může požádat ze závažných, zejména zdravotních důvodů, obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena“.

Mimo okrsek s místem trvalého bydliště může volič hlasovat v případě, pokud si vyžádal předem voličský průkaz, a to písemně do minulého pátku nebo osobně nejpozději tuto středu.

„Prezident Miloš Zeman bude volit v Lánech, kde však nemá trvalé bydliště. Zajímalo by mne číslo jeho volebního průkazu – žádost o jeho vydání bylo možné podat nejpozději 7 dnů před konáním voleb, případně do 6. října do 16 hodin, pokud se volič dostavil na úřad osobně,“ pozastavil se nad tím i historik ÚSTR Petr Blažek na Facebooku.

„To je absolutně nedůležité, a proto neočekávejte žádnou odpověď. Důležité je, že pan prezident půjde volit,“ uvedl při dotazu serveru novinky.cz na prezidentův volební průkaz Ovčáček.

„Pana prezidenta navštíví členové volební komise v odpoledních hodinách. Volební průkaz je zajištěn,“ vzkázal následně Ovčáček Blesk Zprávám. Zeman nakonec odvolil po 15. hodině.

Mynář tvrdil, že národ prezidenta uvidí u voleb

Ještě ve středu kancléř Vratislav Mynář přitom ujišťoval, že lidé prezidenta uvidí právě u voleb. „Pan prezident je v Lánech a národ ho uvidí v pátek, jak jde k volbám,“ napsal Mynář rozhlasové stanici Frekvence 1 ve středu.

Podle lánského starosty Karla Skleničky ve čtvrtek nebylo ještě jasné, kdy volební komise k prezidentovi přijde. Sám není jejím členem. Já dám pouze požadavek a oni si rozhodnou o času, uvedl na dotaz ČTK starosta. Podle něj bude komise s mobilní urnou obcházet více voličů.

Video  Lídři v superdebatě Blesku o Zemanově zdraví: Fáma o Schillerové i „vrchol nechutnosti“.  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

 

Alexandr Dadu ( 9. října 2021 03:02 )

Počítám že kdyby Eman skonal tak ho ta hradní chátrá nechá ještě půl roku zastlaneho v posteli a bude dělat jak se o něj stará jen aby byla u koryt.. hnus..

luder ( 9. října 2021 01:14 )

12. 2. 2001 náhlý zánět průdušek při zahraniční cestě, třináct dní ve Vojenské nemocnici
24. 9. 2001 lehká srdeční arytmie, hospitalizace; Havel zrušil plánovanou cestu přestože už seděl v letadle
23. 10. 2001 nachlazení, jedenáct dní ve Vojenské nemocnici a domácí léčba v Lánech
17. 12. 2001 nevzdušnost části pravé plíce, léčba ve Vojenské nemocnici
17. 7. 2002 zahleněná část pravé plíce, prezident předčasně ukončil zahraniční návštěvu
23.-30. 10. 2002 zánět horních cest dýchacích
6. 1. 2004 lékař preventivně doporučil předčasný návrat z cesty po Asii kvůli dýchacím potížím
19. 11. 2004 „nalomená kost“ v noze po pádu

luder ( 9. října 2021 01:14 )

Celý seznam nemocí Václava Havla (s uzávěrkou koncem roku 2004), který s odkazem na ČTK leží v archivu serveru iDNES.cz:
24. 9. 1981 operace hemeroidů
23. 1. 1983 těžký zápal plic, zánět pohrudnice a absces na plicích
5. 10. 1989 podezření z recidivy onemocnění z roku 1983
24. 3. 1990 operace břišní kýly
7. 1. 1993 chirurgické odstranění podkožní hnisavé výdutě
27. 5. - 4. 6. 1993 „plánovaný chirurgický zákrok“
15. 2. 1994 zlomené žebro po pádu
jaro 1994 léčba virového onemocnění komplikovaného zánětem plic
13. 2. 1996 akutní operace kvůli náhlému krvácení z polypu v ústní dutině
18. 11. 1996 zápal plic
2. 12. 1996 odstranění poloviny pravé plíce kvůli zhoubnému nádoru
24. 8. 1997 lehký průduškový zánět
2. 11. 1997 zvýšené teploty
18. 5. 1999 viróza horních cest dýchacích
12. 2. 1998 porucha ventilace v pravé části plicního laloku
18. 2. 1998 plastická operace, která zacelila otvor v kůži na krku po tracheotomii
14. 4. 1998 těžká operace tlustého střeva s pooperačními komplikacemi
24. 4. 1998 tracheotomie
11. 5. 1998 plastická operace, která zacelila otvor po tracheotomii
srpen 1998 operace, která zacelila vývod tlustého střeva
2.-3. 8. 1998 porucha provzdušnění pravého středního laloku plic, opět tracheotomie
4. 8. 1998 porucha srdečního rytmu, začínající zápal plic
13. 12. 1998 viróza horních cest dýchacích
únor, březen 2000 porucha srdečního rytmu, začínající zápal plic
2. 10. 2000 nachlazení, dva dny domácího léčení
27. 11. 2000 začínající zápal plic včasná léčba zažehnala

ingmarie ( 8. října 2021 23:03 )

A taky mu zapomněli nasadit brýle ,když jakože studuje ten volební lístek

ingmarie ( 8. října 2021 22:58 )

Stav prezidenta by určitě mělo posoudit odborné lékařské konzilium. Moc pŕi smyslech nevypadá . A mohli ho taky ostříhat a učesat, takhle z něj děti můžou dostat pokročilý psotník

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa