Pátek 31. března 2023
Svátek slaví Kvido, zítra Hugo
Zataženo, déšť 13°C

Po volbách „ostrouháte“, vzkázal koalicím Zeman. Zmínil podvod i to, komu dá hlas

Autor: Jakub Veinlich - 
27. června 2021
11:42

Miloš Zeman má jasno, koho bude v říjnu volit. Jeho hlas dostane hnutí ANO. Prezident potvrdil své preference v Partii CNN Prima NEWS. V rozhovoru také znovu kritizoval vznik předvolebních koalic, které označil za podvod. Co si myslí o sociální demokracii a koho by volil za prezidenta, kdyby si měl vybrat mezi Václavem Klausem starším nebo Andrejem Babišem?

Zeman v Partii opět nenápadně vyzval všechny, aby v říjnu vzali volební lístky a vhodili je do uren. „Jako každý občan, doufám, že jako každý občan, i já půjdu k volbám. Vždy jsem kritizoval ty, kdo nejdou k volbám, protože je pokládám za zbabělce. Nebo přinejmenším za neodpovědné lidi,“ kritizoval prezident ty, kteří nadávají na politické poměry v zemi a pak nepřijdou volit.

„Pak něco kritizují, a když měli šanci sami něco ovlivnit, svojí účastí ve volbách, tak zdrhnou a jsou doma a nejdou volit,“ dodal.

Před volbami v roce 2017 Zeman orodoval za hlasy pro ČSSD. Jako bývalý předseda této strany a také sociálnědemokratický premiér bude ale své někdejší partaji tentokrát nevěrný.

Video  Zeman promluvil o tornádu na Hodonínsku. Připomněl ničivé povodně, s pomocí posílá dceru Kateřinu  - CNN Prima NEWS
Video se připravuje ...

„Jsem takový průzračný člověk, tak vám řeknu, že já budu volit hnutí ANO, a kdybych měl dva hlasy, jako že je nemám, tak můj druhý hlas bude patřit sociální demokracii,“ prolomil Zeman v Partii tajnost voleb a sám řekl, kdo může počítat s jeho hlasem. Pokud bude opět volit v Praze, dostane jeho hlas sice hnutí ANO, ale ne přímo Andrej Babiš, který by měl kandidovat ve Středočeském kraji.

ANO dostane Zemanův hlas proto, že prý odvedlo ve vládě větší kus práce a má tak větší zásluhu například na tom, že se podařilo nastartovat ekonomiku. „Vzhledem k tomu, že v těch dvou stranách, které tvoří vládní koalici, přeci jenom při vší úctě k sociální demokracii, hnutí ANO odvedlo víc práce a to jak na potlačení epidemie, tak na, teď bych ještě neřekl na nastartování ekonomiky, ale minimálně na zabránění tomu, aby se ekonomika zhroutila, a to je velká zásluha,“ zdůvodnil své rozhodnutí, s jakým půjde k volební urně.  

Koalice jako volební podvod?

Po volbách – tedy po 9. říjnu Zeman počítá s tím, že si do Lán pozve lídry všech stran, které budou mít zastoupení v nové Poslanecké sněmovně.  „V druhé fázi jmenuji premiéra a v třetí fázi dám tomuto premiérovi dostatek času, aby vedl náročná koaliční jednání,“ doplnil prezident další kroky.  

Zeman v televizi Prima opět také zopakoval, že premiérem pověří předsedu či předsedkyni vítězné strany, nikoliv vítězné koalice. „Teď nechci být nezdvořilý, ale asi budu. Já totiž pokládám koalici za podvod. Přesněji řečeno, předvolební koalici,“ kritizoval uskupení více stran, které jdou do voleb nespolečné kandidátce. „Jestliže tedy nějaká poměrně silná strana si na sebe navěsí dva, nebo tři pětiprocentní prťousky, no tak je to podvod,“ dodal prezident. A připojil opět své heslo, že když se spojí více trpaslíků, vznikne velký trpaslík a nikoliv obr.  

„Hodit záchranné lano těm, které voliči v podstatě nechtějí, protože kdyby je chtěli, tak budou mít více než 5 % procent, jenom znamená zaplevelovat politickou scénu malými stranami. Už dnes jich máme v parlamentu devět a samozřejmě čím více je politických stran v parlamentě, tím více těžší je vzájemná dohoda, a to nejen při sestavování koalic, ale i při projednávání běžných návrhů zákonů,“ dodal prezident.

Dvě strany stačí

Podle Zemana by byl v Česku nejlepší americký systém, kde jsou dvě hlavní politické strany. Jedna reprezentuje pravici a druhá levici. „Já jsem a vím, že je to až cynismus, zastáncem amerického modelu. To znamená, ať jsou tu dvě strany. Jedna levicová, jedna pravicová. Dvě strany úplně stačí. Když těch stran místo dvou bude, řekněme deset, tak to neznamená, že máte pětkrát víc demokracie,“ míní Zeman. Za reprezentanta pravice u nás přitom označil ODS, místo na levici by mohlo podle Zemana vykrýt hnutí ANO.

Sociální demokraté na to nemají podle Zemana dostatek atraktivních tváří. „Nechci nikoho urazit, ale chce to opravdu charismatické osobnosti, které získají přízeň voličů,“ dodal na adresu své bývalé strany, kterou vede do voleb Jan Hamáček.

Klaus vs. Babiš

Prezident Zeman by také uvítal, kdyby se do aktivní politiky opět zapojil jeho předchůdce Václav Klaus. Vyzval ho k tomu konec konců také nedávno v zahradách Pražského hradu, kam mu přišel pogratulovat k 80. narozeninám. Zeman si ale nedovede přestavit, že by měl Klaus kandidovat opět do Sněmovny.  Poslancem byl přitom Klaus už ve Federálním shromáždění v roce 1990.

„Mělo by to smysl tehdy, kdyby jeho syn zůstal v čele Trikolóry a kdyby Václav Klaus starší přenesl tuto stranu přes pětiprocentní hranici,“ zmínil Zeman jediný argument, za kterého si dovede představit situaci, že Klaus skutečně v říjnových volbách kandiduje do Sněmovny.

Video  Václavu Klausovi popřál k 80. narozeninám Miloš Zeman  - Jakub Veinlich
Video se připravuje ...

„Vzhledem k tomu, že mně ze záhadných důvodů Václav Klaus mladší Trikolóru opustil, možná že ho ta politika unavovala, a do jisté míry se mu ani nedivím, tak by to bylo bezpředmětné, tak předpokládám, že bude (Václav Klaus st.) jeden z prezidentských kandidátů,“ věří Zeman, že by se Klaus mohl ucházet už potřetí o prezidentský úřad.

Jestli by Zeman volil v případném souboji prezidentských kandidátů Klause, nebo Babiše, zatím reagovat nechtěl. Prý se tak stane, až se ke své kandidatuře oba zmínění vyjádří. „Zatím je to zbytečné,“ uzavřel současný prezident Zeman.

Video  Zemanův projev z vozíku: Prolomil mlčení o Vrběticích, promluvil o ruských agentech i BIS 
Video se připravuje ...

janamala ( 23. srpna 2021 09:10 )

hradnihulvat ( 14. srpna 2021 08:32 )

Věřím, že příštím prezidentem se již nestane prolhaný šmejd.

padrino ( 30. června 2021 17:02 )

http­s://ww­w.no­vinky­.cz/do­maci/­clanek­/mezi-opozici-houstne-atmosfera-kvuli-budoucimu-premierovi-4036­1956#d­op_ab_­vari­ant=0­&dop_s­ource­_zone_­name=­novin­ky.sz­nhp.bo­x&dop_­req_id­=l5KCe­GaNb21-2021­060114­51&dop­_id=40­361956­&sou­rce=hp­&seq_n­o=8&ut­m_cam­paig­n=&ut­m_me­dium=z-boxi­ku&ut­m_sou­rce=ww­w.sez­nam.cz

rudy_hnis ( 29. června 2021 09:29 )

Soudruh prezident opět vyhrožuje opozici.

ANO_nam_bude_lip ( 28. června 2021 12:32 )

werb: Prozrazuješ státní tajemství.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa