Čtvrtek 22. duben 2021
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno, déšť 11°C

Bitva o nová pravidla pro podzimní volby. Uleví se koalicím pět měsíců před volbami?

Autor: ČTK, simao - 
7. dubna 2021
11:00

Poslanci na středeční mimořádné schůzi schválili návrh volebního zákona, podle kterého budou úspěšnější strany opět zvýhodněny, i když méně než dosud. Volebním koalicím bude nově stačit pro vstup do dolní komory osm, resp. jedenáct procent hlasů. Letošní volby jsou vyhlášené přitom již na 8. a 9. října. Zákon nyní putuje do Senátu. 

Poslanci se dnes mimořádně scházejí ke schvalování pravidel sněmovních voleb. Novela pravděpodobně ponechá 14 volebních krajů, úspěšnější strany by měly být při rozdělování mandátů mírně zvýhodněny.

Jednotlivé volební strany by pro vstup do Sněmovny musely i nadále získat nejméně pět procent hlasů,

Mírnější nároky na koalice?

Koalice stran a hnutí se do Sněmovny patrně dostanou snáze než v minulosti. Vyplývá to z úprav, jejichž schválení doporučil ústavně-právní výbor. Panuje na nich tedy širší shoda stran.

V minulosti potřebovala koalice pět procent zisku hlasů voličů za každého svého člena. Současná trojkoalice SPOLU, složená z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by tak potřebovala k probojování se do Sněmovny celkem 15 procent hlasů voličů. Nároky na koalice však budou dle všeho zmírněny.

V koalici přitom půjdou do voleb také Piráti a hnutí STAN, kteří společně začali dominovat posledním průzkumům, v nichž předskočili dosavadního hegemona - vládní hnutí ANO. Nově by koalicím dvou uskupení stačilo získat aspoň 8 procent hlasů, vícečetným koalicím 11 procent.

Nevýhodné přepočítávání mandátů pro malé strany

Předloha reaguje na nedávný verdikt Ústavního soudu. Soud zrušil dosavadní způsob přidělování mandátů jako nespravedlivý pro malé strany. Zrušil i dosavadní kvora pro koalice 10, 15 a 20 procent.

Sporným se stal návrh, podle kterého by po volbách mohla o obsazení části poslaneckých křesel nepřímo rozhodovat stranická vedení tím, že určí kraje, kterým případnou zbývající mandáty. Podle autora návrhu Marka Bendy (ODS) je tato úprava „v pořádku“. Spory kolem ní označil Benda za „mediální bublinu“.

Video Babišův útok na Ústavní soud: Ztratil všechny zábrany - Youtube

Schválený návrh zvýhodní velké strány méně než dosud

Sněmovna schválila nový způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, který opět zvýhodňuje úspěšnější strany, ale méně než dosud. Mandáty se budou přidělovat automaticky bez možnosti povolebního zásahu stran. Volebním koalicím bude stačit pro vstup do dolní komory méně hlasů než v minulosti. Změny nyní posoudí Senát.

Novela volebního zákona musí být přijata kvůli verdiktu Ústavního soudu, který před dvěma měsíci zrušil dosavadní způsob přidělování mandátů jako nespravedlivý pro malé strany a zvýhodňující velké. Zrušil také dosavadní kvora pro koalice deset, 15 a 20 procent.

Dvoučenné koalice budou uset nově získat nejméně osm procent hlasů a vícečetné koalice 11 procent hlasů. Jednotlivé volební strany by pro vstup do Sněmovny potřebovaly nadále alespoň pět procent hlasů. Voliči si budou poslance vybírat ve 14 krajích jako doposud. Návrhy omezit počet volebních krajů nebo zavést Česko jako jeden volební obvod přijaty nebyly.

Poslanci budou hlasovat i o několika dalších pozměňovacích návrzích. Podporu výboru nezískaly. Týkají se například korespondenčního hlasování ze zahraničí, úprav vzniku poslaneckých klubů, vedení volební kampaně a zvýšení státních příspěvků koalicím.

Volební kampaň začala na sklonku loňského roku netradičně brzkým vyhlášením termínu sněmovních voleb, které budou 8. a 9. října. Strany a hnutí proto počítají s masivnějším nasazením až na přelomu léta a podzimu. Každé z uskupení do kampaně může podle zákona vložit maximálně 90 milionů korun.

Video „Ústavní soud přispěl k přežití KSČM.“ A co koalice? Která podle Kubáčka tlak ustojí? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

avina ( 7. dubna 2021 12:44 )

Po volbách bude......Máme přes 206 stran, hnutí,spolků. Do voleb půjdou slepence a další, co dosáhnou 5%. Po volbách bude 2. dějství, rozdělení koryt. Následně šou při sledování práce, změn, propadu....To bude námět debat.

krapotkin ( 7. dubna 2021 11:53 )

Soudruzi posranci musí honem přemýšlet (a to je bolí) o tom, jak upravit volby tak, aby zůstali u koryt. Co kdyby hloupí (o jejich hloupost se stará nynější garnitura
mocipánů) voliči zvolili na podzim někoho jiného ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa