Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, déšť 19°C

Data ukázala, kdo pomohl Pavlovi k výhře. Babiše hodili přes palubu i vlastní voliči

Autor: ČTK, lig - 
29. ledna 2023
09:45

Zvolený prezident Petr Pavel podle analýzy ČTK ve volebním finále znovu uspěl v okresech, kde se prosadil už v prvním kole. Dokázal výrazně bodovat také tam, kde v prvním kole měli úspěch jeho protikandidáti a pozdější podporovatelé Danuše Nerudová a Pavel Fischer. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš podle očekávání zopakoval úspěch ve svých voličských baštách a úspěšnější byl tam, kde v úvodním kole bodoval poslanec SPD Jaroslav Bašta.

Pavel podle odhadu společnosti PAQ Research na základě okrskových dat získal 90 procent voličů Nerudové a Fischera. Většinově také získal hlasy voličů vládních stran, na vítězství by mu ale nestačily. Výhru Pavlovi podle odhadu zajistila podpora voličů neparlamentních stran, nevoličů a řádově čtyři desítky tisíc Babišových voličů z úvodního kola. Babiš spolu s nimi podle odhadu ztratil zhruba čtvrtinu voličů, kteří pro něj hlasovali v prvním kole. Získal hlasy tří pětin Baštových voličů a čtvrtiny voličů, kteří před dvěma týdny nehlasovali.

Pavel se prosadil nejen v bohatších obcích, kde získal kolem 65 procenta hlasů, ale i v malých obcích a chudších regionech. Hlasovalo pro něj 51,5 procenta voličů z nejchudší třetiny obcí, uvedla společnost PAQ Research.

Babiš, který ve finále dostal 2,4 milionu hlasů, obdržel zhruba o 900.000 hlasů více, než získalo ANO v roce 2017 ve sněmovních volbách, kdy zaznamenalo svůj nejlepší výsledek, a o 942.131 víc než ve sněmovních volbách v roce 2021. Pavel, kterého odpůrci v čele s Babišem označovali za kandidáta vládní koalice, získal ve druhém kole 3,4 milionu hlasů. Bylo to o 1,9 milionu hlasů více, než získala koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, a o více než jeden milion hlasů více, než dostalo dohromady všech pět vládních stran.

Pavla podle propočtů ČTK na úrovni okresů volili lidé ze všeho nejvíc tam, kde předloni uspěla koalice Spolu. Dařilo se mu také v místech, kde lidé volili koalici Pirátů a STAN. Babiše naopak volili lidé v okresech, kde uspělo hnutí ANO a SPD, KSČM a Volný blok.

Babiš podobně jako v prvním kole uspěl v okresech, kde před pěti lety bodoval současný prezident Miloš Zeman, jenž představitele nejsilnějšího opozičního hnutí doporučoval za svého nástupce. Shoda mezi jejich výsledky představovala 96,4 procenta. Na Zemanův zisk ale Babiš nedosáhl. Pavel se naopak prosadil v oblastech, kde si v roce 2018 nejlépe vedl Zemanův soupeř, bývalý předseda Akademie věd a nynější místopředseda Senátu Jiří Drahoš (za STAN).

Video  Projev nového prezidenta Petra Pavla  - Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Babisova_drahota ( 30. ledna 2023 01:27 )

Zradit proradného Babiše není nic nečestného.

Annika ( 29. ledna 2023 20:00 )

Znam hodne lidi co se zaprisahli ze komouse volit nebudou ani k volbam nepujdou a hele rekordni ucast,KDE SE TY VOLICI VZALY

Jaryn19 ( 29. ledna 2023 19:57 )

neznám kolem sebe nikoho, kdo by nešel volit. Všichni co volili Nerudovou tak šli a hodili to Pavlovi, ti dva z rodiny co volili Babiše to moc nevytrhli

Annika ( 29. ledna 2023 19:53 )

Data ukazuji o million vice volicu nez v historii pri volbe dvou komunistu,kde se hodne lidi rozhodlo nevolit a to je hodne podezrele.

Jaryn19 ( 29. ledna 2023 19:47 )

podle těch srdíček na facebooku volila Pavla, stačí kouknout

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa