Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Oblačno 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Nerudová: „Napnu všechny síly, aby Pavel vyhrál.“ Generál odmítl podpásovky i kompra na Babiše

Aktualizováno -
17. ledna 2023
18:33
Autor: ČTK, amb, man - 
17. ledna 2023
09:07

Finalista prezidentské volby Petr Pavel a jeho protikandidátka z prvního kola Danuše Nerudová dnes představili způsob spolupráce před druhým kolem voleb. Učinili tak na společné tiskové konferenci. Nerudová hlásí, že napne všechny síly, aby Pavel vyhrál. Slíbila ale, že nebude používat podpásové údery ani vytvářet kompromitující materiály, před čímž varoval Andrej Babiš. Podporu Pavlovi v dopise příznivcům následně vyslovil i Pavel Fischer, s Pavlem vystoupí tento týden na akcích v Ostravě nebo v Brně.

Na společné tiskové konferenci vystoupili Petr Pavel a Danuše Nerudová. Předali si symbolické dárky. Petr pavel Nerudové daroval hrnek se lvem s nápisem „Není mi to jedno“ a kávu. Nerudová mu na oplátku předala mikinu. „Na chalupu,“ řekla k tomu. Pavel reagoval, že se bude do chladných dnů hodit. 

Petr Pavel během tiskové konference s Nerudovou promluvil o tom, že volby vnímá jako souboj mezi dvěma světy. Vymezil se proti útokům, že jde o konflikt mezi Prahou a venkovem. 

„Je to spíš souboj světa, kde ctíme slušnost, důstojnost, snahu vyjít si vstříc, hledáme společná řešení a kompromisy i na základě rozdílů.  Na druhé straně je to svět, který se neštítí lží, manipulací, který sleduje boj o moc a o vliv. Myslím si, že proti tomuto světu stojí za to se vymezit. Netýká se to vesnic a měst, dělící čára je jinde,“ uvedl. 

Video  Danuše Nerudová o podpoře Petra Pavla  - Maxmilián Nový
Video se připravuje ...

Pavel: Podpásovky ani kompra nebudou

„Nemíním kampaň vyhrocovat, nebudu používat podpásové údery nebo vytváření kompro, o kterých hovořil Andrej Babiš,“ řekl Pavel v reakci na kampaň Andreje Babiše. Lhaní nebo překrucování faktů si ale líbit nenechá a uvede je na pravou míru. V reakci na kontroverzní billboardy Babiše dodal, že války začínají politici, ne vojáci.

Sice by prý mohl strašení válkou přejít s ironickým úsměvem, to by ale lidem, kteří mají opravdu strach z mobilizace nebo vysílání Čechů na Ukrajinu, nestačilo. Pavel tohle zneužívání strachu ve vlastní prospěch vnímá jako zbabělost a podlost nejhrubšího zrna. 

Jako voják jsem nikdy nebyl ten, který někoho tlačil do konfliktu. Armády v demokratických zemích plní něčí zadání, nejdou do války, protože by si to generál usmyslel,“ řekl. Usiloval by naopak o to, aby bylo Česko součástí uskupení, které ho od války uchrání. 

Video  Petr Pavel přivítal Danuši Nerudovou  - Maxmilián Nový
Video se připravuje ...

„Udržení míru mi leží na srdci víc než řadě politiků, protože jsem válku zažil. Byl bych ten poslední, kdo by chtěl naši zemi táhnout do války.“ Řekl, že ví, jak to dopadá především na civilní obyvatelstvo. „Mír má smysl chránit. Bylo to mojí prací celý život,“ uvedl na tiskové konferenci. 

Zaznělo, jak bude vypadat podpora Nerudové pro Petra Pavla v 2. kole prezidentských voleb. „Bude to nejen o verbální podpoře, ale i o sdílení některých reklamních prostor, o společných vystoupení při některých akcích, o úzké spolupráci nejbližších týmů,“ řekl Pavel. Přelepy bude hradit jeho tým, Nerudová zbytek financí využije na úhrady faktur za kampaň.

„Na jedné straně musíme vidět tu možnou hrozbu, na druhé straně pozitivum ve změně, kterou nabízíme. Je to spolupráce orientovaná na témata, o kterých Babiš nemluví a někdy se mělo za to, že zapadají,“ dodal Pavel. Vyjmenoval mimo jiné témata menšin či bydlení. I přes rozdíly, které mezi ním a Nerudovou panují, nemají problém společně pracovat za vyšší cíl. 

Nerudová: Spolupráce jako záruka i pro mladé voliče

Podle Danuše Nerudové Petr Pavel souhlasil, že bude dál prosazovat témata, které nastolila ve své kampani, pokud se stane prezidentem. Jde o témata typu zavírání nůžek, nedostupné bydlení pro mladé, manželství pro všechny či životní prostředí. Nerudová chce dál otvírat dveře mladým lidem, aby věděli, že má smysl se v politice angažovat. „Naše spolupráce je zárukou toho, že část, která mířila na mladé voliče, zůstane součástí veřejného prostoru,“ řekla Nerudová.

„Oba jsme nositelé nové politické kultury. Oba cítíme, že může nastat situace, kdy lidé zůstanou doma a nebudou chtít jít k vobám,“ sdělila také Nerudová s tím, že udělá maximum, aby k tomu voliče přesvědčila. Považuje to za jedinou možnost, jak zabránit tomu, aby si Babiš zprivatizoval celou ČR. 

Video  Tisková konference Pavla a Nerudové  - Blesk TV
Video se připravuje ...

„V tuto chvíli jsou tu dva kandidáti, jeden reprezentuje demokratické hodnoty, prozápadní hodnoty, ukotvení v NATO a EU, druhý to nereprezentuje. To je to, co budu vysvětlovat svým voličům. Nepotřebujeme prezidenta, který kandiduje jen proto, aby se zvýšil zisk ve svém svěřeneckém fondu,“ řekla. Zlo v podobě Babiše se podle ní nesmí na Hrad dostat. 

Pavel řekl, že si váží nejen toho, že ho Nerudová podpořila ještě během zveřejňování výsledků, ale že ji také dokážou přetavit ve spolupráci.„Tato spolupráce dvou kandidátů nemá precedent, je to pozitivní signál pro budoucnost,“ uvedl.

Nerudová po dotazu novináře promluvila také o sobotní tiskové konferenci Andreje Babiše. „Po patnácti minutách jsem musela přestat poslouchat, hodnocení nemohu dát. To je ten pravý Andrej Babiš, ta pravá tvář, kterou dokázal skrývat jen chvíli. To je ta politická kultura, proti které my dva bojujeme,„ uvedla. 

Dnes večer půjdou i s týmy na pivo, ve čtvrtek společně pojedou do Ostravy.Nerudová, stejně jako další neúspěšní uchazeči o prezidentský úřad Pavel Fischer a Marek Hilšer, už po sečtení výsledků z prvního kola vyslovila Pavlovi podporu. Přijela za ním i do volebního štábu.

Přesnou podobu podpory domlouvali v pondělí. V České televizi Nerudová v pondělí řekla, že „napne veškeré síly k tomu, abych mu pomohla, aby vyhrál, aby nebyl zvolen Andrej Babiš“.

Přesnou podobu podpory teprve zveřejní i Fischer. O podrobnostech se s ním PAvel domluví ve středu, prvním výstupem bude společné video.

Fischer následně v emailu, který dnes večer rozeslal příznivcům, připomněl, že prezidentské volby prvním kolem neskončily a že ve druhém kole může rozhodnout každý hlas. Zopakoval, že plně podporuje Pavla proti Babišovi. „Naše týmy nyní spolupracují na úpravě propagačních materiálů, přípravě společných prohlášení a dalších záležitostech,“ uvedl. Pavla chce osobně podpořit na akcích v Ostravě nebo v Brně. „Vás všechny ochotné a nadšené dobrovolníky chci požádat, pojďme se společně zaměřit na to, aby se Andrej Babiš nestal prezidentem této země. Andrej Babiš není budoucností pro Českou republiku,“ dodal Fischer.

21:18
29. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

20:57
29. 1. 2023

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

20:51
29. 1. 2023

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

Zobrazit celý online

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

panda82 ( 15. března 2023 19:58 )

A ta standarta , též bylo třeba rukavic, ale že se k tomu propůjčil Pávek, toď divné, chránil ji?

panda82 ( 15. března 2023 19:53 )

Tak Nerudová už dobojovala, diplomy kopla pod stůl, teď ještě chytnout džob pro manžela a je vyhráno, ještě ten ministr z Brna za ty byty

Kartel Zeman-Babisch ( 19. ledna 2023 09:15 )

Když máš odstraňovat výkaly, tak si také musíš vzít rukavice.
No ty třeba ne.

rudy_hnis ( 18. ledna 2023 23:39 )

To máš z Hradu nebo přímo z Kremlu?

Jirik-ta ( 18. ledna 2023 09:19 )

🍀💖

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa