Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Moje rodina má strach o život: Babišovi přišel domů ostrý náboj. Dopis byl adresován jeho ženě

Aktualizováno -
21. ledna 2023
14:20
Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
21. ledna 2023
13:00

V sobotu po poledni expremiér Andrej Babiš (ANO) vystoupil před sídlem hnutí ANO s prohlášením, mluvil o výhrůžce, kterou obdržela jeho žena. V obálce adresované jeho ženě Monice byl ostrý náboj a anonymní vzkaz plný urážek. Babiš to považuje za zastrašování prezidentského kandidáta a jeho rodiny, které nepatří do svobodné společnosti. Babiš kontaktoval policii, která věc vyšetřuje. Středočeská policie se zabývá oznámením Babiše o zásilce s údajným nábojem. Mluvčí policie řekla ČTK, že předmět vypadající jako náboj prověří znalec.

Babiš řekl, že obdržel obálku adresovanou jeho ženě, byl v ní ostrý náboj a vzkaz plný urážek. Vyšetřuje to policie, oznámil Babiš novinářům. „Vnímám to jako výhrůžku své rodině, tomu nejcennějšímu, co na světě mám. Moje rodina má strach o život. Je hrozné, co se v naší zemi v posledních měsících děje, jak se atmosféra sociálních sítích i na ulicích vyostřuje a radikalizuje,“ reagoval Babiš na výhrůžku, která rodině domů přišla.

„Včera mě poprvé na výjezdu doprovodila moje žena Monika. Na vlastní kůži si v Jablonci zažila, jak nás dav urážel a málem umačkal. V Benešově chtěli dokonce zastavit naše auto a vrhali se nám na kapotu. V Děčíně jsme nemohli normálně komunikovat s našimi podporovateli, protože místní ODS přes twitter svolávala své příznivce a rozdala jim píšťalky, aby narušovali náš míting. Není normální, že odpůrci narušují a rozbíjejí předvolební mítinky,“ posteskl si Babiš.

„Moji podporovatelé a voliči nic takového nedělají. Ani k tomu nevyzývám a nikdy jsem je nevyzýval. Není také normální, že se lidé bojí projevit svůj názor. Protože pokud není v souladu s pohledem vlády pětikoalice, jejího prezidentského kandidáta a jeho fanoušků jsou okamžitě terčem útoků, jak na ulici, tak na sociálních sítích. Bohužel z nejvyšších vládních kruhů zaznívá k tomuto chování mlčení, mlčení znamená schvalování, zástupci vládních stran mluví dlouhodobě o lidech, kteří nejsou jejich voliči jako o ničem méněcenném,“ pokračoval Babiš.

„Téměř 2 miliony hlasů, které jsem dostal v prvním kole, by podle pana premiéra Fialy byly nedemokratické. Ano, a dnes nám doručili domů ostrý návrh. Proto chci požádat předsedy stran pětikoalice a jejich prezidentského kandidáta, aby vyzvali příznivce a voliče, aby nenapadali občany, kteří vyjadřují jiný názor. Zároveň děkuji svým podporovatelům, kteří se chovají slušně, a prosím, aby se tak chovali i nadále. Prosím chovejme se k sobě slušně s úctou. Nevyhrožujeme si, nebuďme agresivní, volby mají být svátek demokracie. Už jen pár dní a voliči rozhodnou,“ zakončil svůj výstup expremiér.

V pátek vyrazil Babiš s manželkou do Liberce, Jablonce nad Nisou a Děčína, kde na něj čekali jak jeho fanoušci a podporovatelé, tak jeho odpůrci.

Reakce Pavla: Odsuzuji projevy nenávisti

„Odsuzuji projevy nenávisti a výhrůžky A. Babišovi a jeho rodině. Takové věci k demokratickým volbám nepatří. Atmosféra je vypjatá hlavně kvůli strašení voličů a antikampani, kterou AB vede. Vyzývám ho, aby stáhl billboardy vyhrožující válkou a začal i on sám vést slušnou kampaň,“ napsal na svém twitteru Pavel.

„V 08:20 jsme přijali oznámení od pana Babiše o výhrůžkách, které obdržel v písemné podobě spolu s předmětem vypadajícím jako náboj a které se vztahují k jeho rodině,“ uvedla mluvčí středočeské policie Barbora Schneeweissová pro ČTK. Podle informací policistů dostal Babiš zmíněnou obálku ve čtvrtek. „Případem se od jeho oznámení intenzivně zabýváme. Z taktických důvodů nebudeme konkretizovat jakákoli opatření, která provádíme,“ dodala. Údajný náboj podle mluvčí prozkoumají znalci.

Reakce Fialy: Jsme civilizovanou zemí

„Je potřeba jednoznačně odsoudit jakékoliv násilí, ať už přímé či ve formě výhrůžek. Takové věci nemají v České republice místo. Jsme a musíme zůstat civilizovanou a demokratickou zemí. Je úkolem nás všech kultivovat společenskou diskusi, pěstovat politickou kulturu a hájit slušnost a respekt ve společnosti,“ napsal premiér Petr Fiala na svém Facebooku ohledně výhrůžek, kterým čelí rodina Andreje Babiše.

„Stejně jasně je ale třeba odsoudit lži, manipulace a nespravedlivé osobní útoky, které se v našem veřejném prostoru objevují v posledních dnech v souvislosti s prezidentskou volební kampaní. Právě takové jednání rozděluje společnost, rozdmýchává vášně a může oslabit naši demokracii,“ vyjádřil se Fiala.

„Myslím, že je zřejmé, že tyto metody vnáší systematicky do politického souboje právě jeden ze současných prezidentských kandidátů. Nelze se na jednu stranu tvářit ublíženě a na stranu druhou šířit lži, strach a nenávist. Všichni máme zodpovědnost za naši zemi. Musíme si toho být vědomi a zvláště by si to měl uvědomovat ten, kdo se uchází o úřad hlavy státu,“ zakončil premiér.

Týden do voleb

Za týden Česko rozhodne o svém novém prezidentovi, kampaně obou kandidátů generála Petra Pavla a expremiéra Babiševrcholí. Soky čekají poslední střety ve vzájemných duelech, a to na Nově, Primě a v Českém rozhlasu. Pozvání České televize Babiš odmítl.

Ve středu 25. ledna budou moci o prezidentovi rozhodnout voliči, kteří jsou v izolaci kvůli koronaviru. Stejně jako před prvním kolem voleb budou moci od 08:00 do 17:00 hlasovat z auta na stanovištích, jichž bude pět v Praze a po jednom v každém okrese. Volit budou moci lidé, kteří budou mít od lékaře nebo hygieniků potvrzení, že jsou v izolaci kvůli covidu. Prokázat se budou moci i věrohodným potvrzením o pozitivním testu na covid, případně vyplnit před hlasovací komisí čestné prohlášení o izolaci. Středa bude zároveň posledním dnem, kdy si budou moci lidé na obecních a zastupitelských úřadech osobně do 16:00 vyžádat voličský průkaz v případě, že budou hlasovat mimo domovskou obec.

Video  CELÝ ZÁZNAM souboje titánů v Blesku: Pavel a Babiš o drsné kampani, talismanech i diplomacii  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Ve čtvrtek 26. ledna by mohli hlasovat klienti ústavů, které byly kvůli nákaze nemocí covid-19 uzavřeny. Před prvním kolem voleb ale žádný takový nebyl. Volební místnosti se otevřou na americkém kontinentu, kde kvůli časovému posunu začne finále o den dříve než v Česku. Hlasovat se bude v Americe od 14:00 do 21:00 místního času, jako první budou mít příležitost voliči v Brazílii, Argentině a Chile, a to od 18:00 středoevropského času. Ve stejném časovém rozpětí budou moci hlasovat ještě v pátek 27. ledna, kdy se ve 14:00 otevřou volební místnosti v Česku a většině Evropy.

Výsledky voleb budou vyhlášeny ve Sbírce zákonů pravděpodobně v úterý 31. ledna, o den dříve je projedná Státní volební komise. Od 1. do 10. února pak bude možné napadnout u Nejvyššího správního soudu průběh i výsledky obou volebních kol.

První volební kolo před týdnem vyhrál Pavel se ziskem zhruba dvou milionů hlasů a těsným náskokem před Babišem, který dostal přibližně o 23.000 hlasů méně. Na dalších místech skončili bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová se ziskem 777.000 hlasů a senátor Pavel Fischer s 377.000 hlasy. Oba se následně zapojili do Pavlovy kampaně. Pavla podpořili rovněž další neúspěšní kandidáti - senátor Marek Hilšer a podnikatel Karel Diviš. Pátý skončil v prvním kole poslanec Jaroslav Bašta s hnutí SPD, které nepodpořilo žádného z finalistů a doporučilo nevolit Pavla. Poslední místo v prvním kole obsadil podle očekávání bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima.

21:18
29. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

20:57
29. 1. 2023

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

20:51
29. 1. 2023

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

Zobrazit celý online

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

Jiří Zvěřina ( 22. ledna 2023 14:06 )

Tuhle fintu prokoukl už i detektiv Columbo v jednom z dílů...

Jiří Zvěřina ( 22. ledna 2023 14:05 )

Přesně...

Jiří Zvěřina ( 22. ledna 2023 14:04 )

Tak odstup, Satane...

Kartel Zeman-Babisch ( 22. ledna 2023 13:53 )

Všeci kradnú, iba já čerpám.

alumno ( 22. ledna 2023 13:37 )

Vždyť je to přesně opačně. Babiše podporují lidé s nízkým intelektem a vzděláním, sprosťáci naštvaní na celý svět, kteří jen natahují ruce a chtěli by, aby jim pořád někdo sypal peníze, protože se o sebe a své rodiny nejsou schopni postarat sami.
Pavla volí lidé inteligentní a vzdělaní, kteří pracují, jsou schopní si na sebe vydělat, nezaprodají svoji duši za koblihu a chtějí slušného reprezentativního prezidenta, který má ve světě respekt, a ne všehoschopného sedmilháře, ze kterého mají ve světě prču a který ani neumí česky.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa