Rozdělená společnost, „musíme to přežít“ i vítězství obrany národa: Zemanovo vítězství budí ohlasy

Autor: jer, ČTK - 
27. 1. 2018
19:10

Prezident Miloš Zeman ve veřejné volbě obhájil svoji funkci, a bude tedy prezidentem na dalších pět let. Lidé z prostředí politiky, veřejného života, ale i zahraniční státníci mu pogratulovali. Jiní se obrazně řečeno „chytali za hlavu“. Slovenský prezident Kiska ho pozval na návštěvu své země.

Mezi prvními z českých politiků se k výsledkům voleb vyjádřil bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Přežijeme to, ale náprava škod nebude snadná ani rychlá, uvedl na Twitteru.

„Osobně jsem volil jiného kandidáta, ale respektuji demokratickou volbu našich občanů. Jiří Drahoš statečně bojoval za jiné pojetí prezidentské funkce, ale bohužel to nestačilo,“ konstatoval zklamaně současný předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Petr Gazdík poděkoval všem, kdo hlasovali pro změnu v čele země. Jde o čestnou a důstojnou prohru, uvedl šéf Starostů, kteří podporovali Drahoše.

 

„Gratuluji prezidentu Miloši Zemanovi k vítězství a přeji České republice, aby znovuzvolený prezident v příštím období pomáhal jejím nejlepším zájmům – doma i v zahraničí. Abychom mohli mluvit i o důstojnosti úřadu, i o úctě k ústavě,“ napsal na Twitteru i předseda ODS Petr Fiala. Drahošovi poděkoval „za korektní kampaň a snahu přinést do předvolební diskuse slušnost“. 

Místopředseda ČSSD Hamáček popřál Zemanovi hodně sil do dalšího volebního období. Respekt si zaslouží i jeho protikandidát. Bylo to férové, uvedl.

„Jsem rád, že mohu popřát Miloši Zemanovi k znovuzvolení prezidentem České republiky. Občané se rozhodli pro stabilitu, prosperitu a pokračování úspěšného rozvoje ve všech oblastech našeho života,“ okomentoval také předseda komunistů Vojtěch Filip.

Jiří Drahoš uznává porážku a gratuluje Miloši Zemanovi:

Video Jiří Drahoš uznává porážku a gratuluje Miloši Zemanovi - Martin Bartkovský
1080p 720p 360p

Z výsledku mělo podle očekávání radost i SPD, jehož lídr byl dokonce po boku Zemana ve štábu. Podle Okamurova hnutí to je volba na obranu suverenity Česka a volba ve prospěch přímé demokracie. 

I premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš pogratuloval Miloši Zemanovi ke znovuzvolení prezidentem. „Věřil jsem, že kampaň založená na útocích na něj nebude úspěšná, a jsem rád, že jsem se nemýlil,“ uvedl na Twitteru. Zemanovo zvolení znamená, že prý „nebude vydírat Babiše příliš krátkým termínem pro jmenování vlády“. Bude platit podmínka 101 hlasů, řekl prezident.

To předseda Pirátů po znovuzvolení Zemana připomenul, že změnu chce víc než dva miliony lidí. Nezapomínejme, že ČR je parlamentní demokracií, uvedl.

Kiska pozval Zemana do Slovenska a zklamaní protikandidáti

Slovenský premiér Robert Fico vyjádřil radost, že úřadující český prezident Miloš Zeman obhájil v přímé volbě úřad hlavy stát na další funkční období. Fico to uvedl v prohlášení, které novinářům poskytla jeho mluvčí Beatrice Szabóová. Zemanovi ke znovuzvolení poblahopřál také slovenský prezident Kiska. Zároveň ho pozval na návštěvu Slovenska.

Podle neúspěšného kandidáta na prezidenta Marka Hilšera je společnost rozdělená, Zeman podle něj nepředstavuje dobrou perspektivu do budoucnosti. Další neúspěšný kandidát Pavel Fischer je zklamán výsledkem voleb, ve druhém kole byl jeho favoritem Jiří Drahoš. Uvedl to na Twitteru. Zároveň poblahopřál zvolenému prezidentovi Miloši Zemanovi k vítězství.

Další Zemanův rival z prvního kola voleb Michal Horáček v sobotu podporoval Jiřího Drahoše přímo ve volebním štábu. Uvedl, že během kampaně udělal vše pro to, aby zvítězil jiný kandidát než Miloš Zeman. I on však bude jeho prezidentem. Horáček to řekl České televizi.

Jiří Hynek po volbách napsal: „Gratuluji panu Miloši Zemanovi k jeho zvolení a panu prof. Jiřímu Drahošovi za získání velkého množství hlasů.“ Jako jediný z kandidátů Hynek nevyslovil podporu žádnému z kandidátů ihned po skončení prvního kola voleb, nakonec ale podpořil Miloše Zemana.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
victor1 ( 29. ledna 2018 18:49 )

Sakra,lépe bych to nenapsal.Hovno napsal,ale moc bych to rozvedl a to se mi nechce.

victor1 ( 29. ledna 2018 18:45 )

Slovenský prezident Kiska ho pozval na návštěvu své země.
================================
Od takového blbečka bych se nenechal pozvat.To je podobné prase jak náš šmejd Havel.Ještě že náš (můj tedy ne) šmejd Havel již prdí do hlíny.Jinak bych mu musel pomoci.

hejhej ( 28. ledna 2018 13:26 )

Rozdělená společnost byla dávno před panem Zemanem a bude rozdělená vždycky a to nejem u nás.
Ty nesmyslné bláboly, které ze sebe chrlí někteří politici typu Gazdíka, Farského, opilce Kalouska apod. je jenom křeč, že nevyhrál suchar bez názoru (s neustálým špiněním p. Zemana ), hnojomet Drahoš.

imros@seznam.cz ( 28. ledna 2018 12:45 )

Němci píšou že jsme rozdělení kvůli volbám,jsou to blábolí,měli by se kouknout na svoji společnost, že jim migranti zabíjí lidi na ulici.Myslim že mají svých starostí dost.

satanas ( 28. ledna 2018 10:13 )

ZEmanovi vyhralo jeho smerovani na ZApad a to same na Vychod..ONo presvedcovat narod ze patrime na Zapad je daleko vetsi pitomost jak ten opak..ONo to, ze Hawloidi pustili do Ceska zapadni burzousty abysi udelali z ceskeho lidu otroky, nevoloniky k cemuz potrebovali otevrene hranice jeste zdaleka neznamena ze Cesko patri na ZAPAD aze ikdyz to budpu opakovat porad dokola tak to nikdy pravda ani skutecnost nnebude..A to si Zeman moc dobre uvedommuje , bohuzel jeste nenastal cas to rict naplno--Jeste je porad co jist....

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa