Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Babiš gratuloval Zemanovi a promluvil o vážné nemoci své Moniky i nové vládě

Video se připravuje ...
Autor: ČTK, simao - 
27. ledna 2018
21:45

Andrej Babiš pogratuloval Miloši Zemanovi k volebnímu vítězství, potvrdil, že sám Zemana volil. Blesk Zprávám řekl, že po problémech se zánětem slinivky byla ve 2. kole volit i jeho manželka Monika, která ze zdravotních důvodů 1. kolo vynechala. Babiš se pozastavil nad aktuálním vyjednáváním o vládě, věří přitom, že od Zemana nyní dostane čas navíc. Přístup Jiřího Drahoše ho mrzel, řekl Babiš na tiskové konferenci, kterou k výsledku voleb svolal do Sokolovny v Průhonicích.

„Výsledek je velmi těsný, je tedy jasné, že společnost je opravdu rozdělená na dvě poloviny. A to si myslím, že má být hlavní úkol prezidenta Miloše Zemana v příštím volebním období. Stmelovat lidi a společnost. Najít společnou řeč se svými odpůrci i podporovateli. Neprovokovat svými výroky a chováním, ale naopak hledat cestu, jak jako hlava státu lidi spojovat a zklidnit rozdělenou náladu v zemi. Věřím, že se to panu prezidentovi povede,“ uvedl Babiš v prohlášení, které zaslal Blesk Zprávám.

Že jsme spojenci? Nesmysl

Krátce po šesté hodině odpolední pak uspořádal premiér a šéf ANO tiskovou konferenci v průhonické Sokolovně, aby zhodnotil výsledek druhého kola voleb. Zemanovi pogratuloval, opět mluvil o rozdělení společnosti, kterou se prý i on sám bude snažit spojovat. Padla však i slova např. o zdraví jeho manželky Moniky, která s ním nebyla u prezidentských voleb v 1. ani 2. kole, či Čapím hnízdě.

Na dotaz Blesk Zpráv komentoval Babiš, zda jeho manželka byla volit alespoň ve 2. kole prezidentských voleb, když první kvůli zdravotním obtížím promeškala. „Moje paní byla 14 dní na JIPce se zápalem slinivky, takže jsem rád, že se z toho dostala, protože zápal slinivky není sranda. A moje paní byla volit, včera odpoledne. Já jsem byl včera v Budapešti a přiletěl jsem přesně tak, abych ve 21:56 tady v Průhonicích odvolil. Samozřejmě jsem volil pana prezidenta Zemana, protože jsem ho podpořil několikrát v kampani,“ říkal Babiš.

Šéf ANO se pozastavil také nad tím, jak se mu doposud jednalo s Milošem Zemanem, který za ním během prvního funkčního období dorazil i na Čapí hnízdo, zatímco Babiš byl několikrát za Zemanem na Hradě. „My s panem prezidentem máme normální vztahy a ty řeči, že jsme spojenci, to je nesmysl," tvrdí Babiš a prozradil: „Já jsem dneska dostal tolik gratulačních SMS a mailů, jako kdybych já sám kandidoval. A já myslím, že naši lidi pochopili, že pokud zvítězí pan prezident, tak lze očekávat stabilní politickou situaci, aspoň doufám,“ dodal.

Čapí hnízdo označil Babiš za vymyšlenou a politickou kauzu. Dokonce prý objednanou. Mrzí ho, že neúspěšný prezidentský kandidát nepožádal o vysvětlení.

Nyní je před Babišem jasný cíl - sestavit na druhý pokus vládu. Miloš Zeman přitom po svém znovuzvolení uvedl: „Protože jsem byl znovu zvolen, nevidím důvod, proč bych měl vydírat Andreje Babiše příliš krátkým termínem pro jmenování jeho vlády.“

Volební dění jsme sledovali ONLINE, podívejte se na podrobný přehled:

Češi volí prezidenta 2018: výsledky
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
Datum:
23:08
27. 1. 2018

Vážení čtenáři, dnešní online přenos tímto končí. Sledujte i zítra Blesk Zprávy pro nejnovější informace o povolebním dění. Pro dnešek vám děkujeme za pozornost. 

22:53
27. 1. 2018

Ruský prezident Vladimir Putin dnes pogratuloval Miloši Zemanovi k opětovnému zvolení prezidentem České republiky. Informovala o tom tisková služba Kremlu, kterou citovala televize NTV.

Ruský prezident v telegramu zdůraznil svou připravenost pokračovat v konstruktivní spolupráci v bilaterálních i mezinárodních otázkách.

„Vedoucí představitel ruského státu zdůraznil, že výsledky voleb potvrdily vysokou autoritu Zemana jako zkušeného a zodpovědného politika, který prosazuje zájmy a touhy českého národa,“ uvedl Kreml.

22:40
27. 1. 2018

V podvečer odjela i Kateřina Zemanová, která za otcem přiletěla z Británie. 

Kate Zemanová odchází ze štábu svého otce
27. 1. 2018

Štáb postupně opustili i Mynářovi, Daniel Hůlka či Ivana Zemanová. 

Ivana Zemanová při odchodu ze štábu Daniel Hůlka, který přišel podpořit Zemana a i zazpíval hymnu, odchází ze štábu Mynářovi odcházejí ze štábu
22:26
27. 1. 2018

Takto v Zemanově štábu zasahovala záchranka. Přivolána musela být kvůli novináři z Haló novin, který se podle svědků z místa příliš silně opil.

Sanitka odváží ze štábu zřejmě opilého novináře Sanitka odváží ze štábu zřejmě opilého novináře Sanitka odváží ze štábu zřejmě opilého novináře Sanitka odváží ze štábu zřejmě opilého novináře
22:23
27. 1. 2018

Výsledek prezidentské volby podle plzeňského biskupa Tomáše Holuba ukazuje, že většina české společnosti nechce být natolik otevřená Evropě, jako byl vyzyvatel Miloše Zemana Jiří Drahoš. Holub to řekl ČTK s tím, že ho výsledek mrzí. Podle teologa a kněze Tomáše Halíka na Hradě zůstává člověk minulosti, kolem něhož rozdělenou společnost nelze sjednotit.

22:09
27. 1. 2018

Martin Nejedlý opouští Zemanův štáb, stejně tak hradní mluvčí Ovčáček.

Prezidentův mluvčí opouští volební štáb Nejedlý opouští Zemanův štáb Nejedlý opouští Zemanův štáb
20:55
27. 1. 2018
!

Policie ČR na svém twitterovém účtu uvedla, že se pražští policisté začali zabývat incidentem z TOP Hotelu. Tam došlo k potyčce mezi hosty volebního štábu prezidenta Miloše Zemana a přítomnými novináři.

20:22
27. 1. 2018
!

Podívejte se na průběh incidentu, během kterého napadli hosté volebního štábu Miloše Zemana novináře. Video publikujeme se svolením jeho autora - Televize Seznam.

Video  
Video se připravuje ...
20:09
27. 1. 2018

Stoprocentní účast měli při letošním finále prezidentských voleb nejen tradičně v Čilé na Rokycansku, ale také v obci Lubné na Brněnsku. Nejmenší účast byla naopak ve Zběšičkách na Písecku - 29,4 procenta.

20:07
27. 1. 2018

Napadení novinářů ve štábu Miloše Zemana odsoudil na Twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

19:58
27. 1. 2018

V Malé Skále na Jablonecku musí přepočítat výsledky druhého kola prezidentských voleb. Na celkové výsledky v obci to vliv mít nebude, může se to projevit pouze v údaji o volební účasti, řekla ČTK mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová. 

19:23
27. 1. 2018
!

Andrej Babiš, který volil v sobotu večer po návratu ze zahraničí, na dotaz Blesk Zpráv komentoval zdravotní stav jeho manželky Moniky. "Moje paní byla 14 dní na JIPce se zápalem slinivky, takže jsem rád, že se z toho dostala, protože zápal slinivky není sranda. A moje paní byla volit, včera odpoledne. Já jsem byl včera v Budapešti a přiletěl jsem přesně tak, abych ve 21:56 tady v Průhonicích odvolil. Samozřejmě jsem volil pana prezidenta Zemana, protože jsem ho podpořil několikrát v kampani," uvedl Babiš.

Šéf ANO se pozastavil také nad tím, jak se mu doposud jednalo s Milošem Zemanem, který za ním během prvního funkčního období dorazil i na Čapí hnízdo, zatímco Babiš byl několikrát za Zemanem na Hradě. "My s panem prezidentem máme normální vztahy a ty řeči, že jsme spojenci, to je nesmysl. Já jsem byl kritický, pan prezident reagoval tak, jak reagoval, já si vážím, že on byl vždycky absolutně loajální vůči svému okolí, to je určitě pozitivní," říkal Babiš a připomněl svá slova o tom, že Zemanovi mohou škodit u voličů jeho hradní spojenci Mynář s Nejedlým. "Já jsem dneska dostal tolik gratulačních SMS a mailů, jako kdybych já sám kandidoval. A já myslím, že naši lidi pochopili, že pokud zvítězí pan prezident, tak lze očekávat stabilní politickou situaci, aspoň doufám," dodal.

Video  
Video se připravuje ...
19:20
27. 1. 2018
!

Hosté ve štábu Miloše Zemana napadli pěstmi několik novinářů.

Video  
Video se připravuje ...
19:13
27. 1. 2018

Jak reagovali na Zemanovo zvolení politici? Na přehled se podívejte ZDE

19:13
27. 1. 2018

Populista zůstává prezidentem, píše web deníku Süddeutsche Zeitung o vítězství Zemana v prezidentských volbách. Výsledek voleb považuje za překvapivý.

18:50
27. 1. 2018
!

K volebnímu štábu Miloše Zemana přijela sanitka. Na místě zřejmě zkolaboval jeden z redaktorů.

Do štábu Miloše Zemana přijela sanitka
Video  
Video se připravuje ...
18:42
27. 1. 2018

Zatímco stávajícího prezidenta podporoval předseda SPD Tomio Okamura, jeho bratr Hayato si přál, aby uspěl Drahoš. Smutek ale necítí, naopak v dění posledních dní spatřuje pozitivní okamžiky. "Tolik lidí se propojilo, to je ohromná energie, která tady je, ona nezmizí a nějaký ten zápas, to vyjasňování si, kam má náš národ směřovat, ta otázka nemizí, ta zůstává. Ten příběh bude mít pokračování," řekl překladatel Hayato Okamura. Podle něj se do historie zapsali další kandidáti, a to kultivovanou diskusí i podporou Drahošovi před druhým kolem. "Dali vzor a příklad také pro každé budoucí volby. To je velký přínos," dodal.

Hayato Okamura ve Studiu Blesk
18:41
27. 1. 2018

Zpěvačka Marie Rottrová chtěla na Hradě změnu kvůli okolí současného prezidenta a atmosféře v zemi. "Já jsem očekávala, že odsud půjdeme s velkým vítězstvím a budeme mít nového prezidenta pana Jiřího Drahoše. Nestalo se tak, chyběl tomu jenom kousíček. Samozřejmě život jde dál a moc se mi líbí, že skoro 50 procent voličů podporovalo Jiřího Drahoše," řekla Rottrová, která by Drahoše ráda viděla nadále v politice.

18:41
27. 1. 2018

Z výsledku voleb byl zklamaný herec Martin Myšička. "Jsem z toho smutný, ale jak sám pan Drahoš říkal – není to konec. Myslím si, že je potřeba v tom pokračovat," řekl. Za pozitivní věc ale považuje to, že prohra nebyla velká. V porovnání s předchozími prezidentskými volbami letošní označil za pokrok.

18:39
27. 1. 2018

Britský deník The Guardian označil výsledky českých voleb za vítězství pro protiimigrační a krajně pravicové síly v zemi, což může potenciálně obrátit českou politiku protizápadním směrem. Symbolické se pro vítězství 73letého prezidenta stalo, že v jeho volebním štábu byl přítomen vůdce Strany přímé demokracie Tomio Okamura. Výhra Zemanovi umožňuje také diktovat si složení nové vlády vedené Andrejem Babišem, jehož dosavadní menšinová nedostala důvěru v parlamentu.

18:39
27. 1. 2018

Podle listu Wall Street Journal (WSJ) vyhrál politik, který zdůrazňuje důležitost vztahů s Moskvou. Poraženým je pak "středolevý" kandidát, který si dal za úkol zvrátit zvedající se vlnu euroskepticismu v regionu. Zemanova výhra zároveň zvýrazňuje postavení těch stran ve střední a východní Evropě, které jsou skeptické vůči snaze EU vybudovat integrovanější a jednotnější Evropu. Také posiluje euroskeptiky v Polsku a v Maďarsku.

27. 1. 2018

Prezidentovi Miloši Zemanovi poblahopřáli k vítězství ve volbách jihomoravský hejtman Bohumil Šimek i primátor Brna Petr Vokřál (oba ANO) a mnoho dalších politiků. Vokřál podporoval Drahoše, Šimek jméno svého favorita neřekl.

18:29
27. 1. 2018

Miloš Zeman dnes večer podle informací Blesk Zpráv neposkytne povolební rozhovor v televizi Barrandov. Tento rozhovor přitom televize dopředu avizovala.

18:27
27. 1. 2018

Web televize CBS News jako další americká média připomíná, že Zeman byl jedním z mála evropských lídrů, kteří podpořili Donalda Trumpa na zvolení americkým prezidentem. Uvádí, že Zeman je považován za "vedoucí proruský hlas" v politice EU. Britský list Financial Times s odvoláním na analytiky uvádí, že především Zemanova větší politická zkušenost hrála klíčovou roli v jeho konečném vítězství nad Drahošem, který strávil svou kariéru v akademické sféře a teprve v loňském roce vstoupil do politiky.

18:26
27. 1. 2018

Štáb Miloše Zemana postupně opouštějí další lidé z řad jeho podporovatelů. Odešel už například exministr Milan Chovanec (ČSSD), stratég Roman Lipták nebo šéf protokolu Vladimír Kruliš, hlásí z místa reportér Blesk Zpráv.

Milan Chovanec (ČSSD) opouští štáb Miloše Zemana.
18:26
27. 1. 2018

Volební vítězství prezidenta Miloše Zemana je podle webového listu Politico výsledek, který bude pravděpodobně považován za špatnou zprávu v Bruselu. A to proto že Zeman téměř neustále nesouhlasí s Evropskou unií, zejména pokud jde o migrační kvóty a sankce proti Rusku. Server zároveň píše o špinavé kampani proti Zemanovu vyzyvateli Jiřímu Drahošovi, který byl falešně obviňován z pedofilie, spolupráce s StB a ukradením některých vědeckých patentů. Nejvíce ale podle Politico Drahošovi uškodilo tvrzení, že je podporovatelem masové imigrace, když zhruba tři čtvrtiny Čechů jsou proti.

18:25
27. 1. 2018

Plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD), primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) i biskup plzeňský Tomáš Holub, bez ohledu na to, koho ve volbách volili, doufají, že prezident Miloš Zeman nyní především sjednotí rozdělenou a rozhádanou společnost. Měl by to být jeho prioritní úkol, řekli v reakci na výsledky voleb. Nepředpokládají, že by se nyní nějak změnila zahraniční politika republiky.

18:19
27. 1. 2018

Bývalý rektor Jihočeské univerzity (JČU) Libor Grubhoffer nepředpokládá, že by se zlepšily vztahy mezi akademiky a prezidentem Milošem Zemanem, jenž byl dnes zvolen do funkce pro následujících pět let. Grubhoffer řekl, že nevěří tomu, že by Zeman nějak změnil své chování a postoje. Současný prezident například několik let nezval rektory některých univerzit na slavnostní předávání ocenění u příležitosti 28. října. Zeman rovněž v minulosti odmítl jmenovat některé profesory.

18:16
27. 1. 2018

"Žádný mocenský pakt nikdy neexistoval, to je výmysl,"

podotkl Babiš ke skloňovanému "paktu Zeman – Babiš". Zmínil své druhé pověření sestavit vládu. "Pokud by pan prezident nevyhrál, tak ten čas byl jenom do 7. března, protože pan Drahoš se vyjádřil několikrát, že mě nepověří. Mě to velice mrzí," uvedl s tím, že Drahoš mohl požádat ve "vymyšlené kauze" o vysvětlení.

Andrej Babiš komentoval vítězství Miloše Zemana ve 2. kole prezidentských voleb v Sokolovně v Průhonicích Andrej Babiš komentoval vítězství Miloše Zemana ve 2. kole prezidentských voleb v Sokolovně v Průhonicích Andrej Babiš komentoval vítězství Miloše Zemana ve 2. kole prezidentských voleb v Sokolovně v Průhonicích
18:12
27. 1. 2018

Vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách by podle olomouckého hejtmana a poslance Ladislava Oklešťka (ANO) mohlo stabilizovat situaci při pokusu vítězného hnutí ANO sestavit vládu. Mělo by být více prostoru pro vyjednání podpory vládě, řekl dnes ČTK Okleštěk. "Pan prezident už před volbou (prezidenta) prohlásil, že dá druhý pokus panu Babišovi, a to také udělal. Teď tedy nebude tlačit na termín, ale dá více prostoru na to, aby pan Babiš měl šanci vyjednat co největší podporu vládě, takže věřím že to (Zemanovo vítězství) je takový stabilizující prvek," uvedl Okleštěk.

18:12
27. 1. 2018

"Myslím, že to nebylo lehké pro něj,"

uvedl Andrej Babiš při tiskovce v Průhonicích a vyzdvihl volební účast, že k volbám přišlo o půl milionu lidí více. "Co není dobře, je, že se potvrdilo, že naše společnost se rozdělila," zdůraznil Babiš. Pokud bude premiérem, udělá maximum pro to, aby společnost spojoval a nerozděloval. "Pokud budu premiér, tak jsem tady pro všechny lidi," podotkl Babiš.

Video  
Video se připravuje ...
18:11
27. 1. 2018

Rektor Univerzity Hradec Králové Kamil Kuča věří, že znovuzvolený prezident Miloš Zeman splní svůj předvolení slib, že bude méně namyšlený a sebevědomý. "Věřím, že tento slib splní, a to zejména v souvislosti s jeho chováním vůči akademické půdě a vysokým školám obecně. Věřím, že už bude respektovat suverenitu a autonomii vysokých škol ... a nebude jejich smysl existence zpochybňovat," uvedl dnes Kuča ve vyjádření pro ČTK.

18:11
27. 1. 2018

Režiséra a producenta Václava Marhoula výsledek volby přiměl jen ke strohému vyjádření. "Výsledek voleb absolutně respektuji a nezbývá, než se s tím smířit," řekl.

18:10
27. 1. 2018

Muzikant a bývalý politik Michael Kocáb je zklamaný a smutný z toho, že prezidenta Miloše Zemana neporazil jeho vyzyvatel Jiří Drahoš. Řekl to ČTK. Ocenil ale úroveň kampaně, která byla podle něj kultivovaná a do společnosti se dostala důležitá témata. 

Nadšení jsou podporovatelé Zemana, muzikant Ondřej Hejma a režisér Zdeněk Troška. "Miloš Zeman předvedl v závěru kampaně heroický výkon a potvrdil, že je lepší, když Vás lidé nenávidí za to, co jste, než když Vás milují za to, co nejste," uvedl Hejma, dříve spojený se Zemanovým předchůdcem v čele státu a nynějším jeho podporovatelem Václavem Klausem. "Jako velký obdivovatel prezidenta Zemana mám radost velikánskou," řekl Troška.

18:04
27. 1. 2018

Premiér Andrej Babiš okomentuje výsledky voleb v 18:15. Sledujte tiskovou konferenci zde:

18:04
27. 1. 2018

Vítězem druhého kola prezidentských voleb v Jihomoravském kraji je Miloš Zeman. Hlas mu dalo přes 332 tisíc voličů, což je 51,95 procenta odevzdaných hlasů. Zbytek volil jeho soupeře Jiřího Drahoše, kterého podpořilo 307 tisíc. Současný prezident obhájil ve volbách funkci, vyhrál ve většině krajů.

18:03
27. 1. 2018

Výsledky prezidentských voleb podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly ukázaly, že se řada lidí v Česku necítí komfortně. Politici by proto měli věnovat víc pozornosti lidem na venkově, rodinám s dětmi či důchodcům. Pogratuloval prezidentovi Miloši Zemanovi ke znovuzvolení a popřál mu dost energie a "schopnost směřovat ČR do lepší budoucnosti". ČMKOS zastřešuje 29 svazů se zhruba 300.000 členy.

18:02
27. 1. 2018

Výsledek prezidentské volby ukázal silné rozdělení společnosti na dva tábory, které by mohlo být nebezpečné, řekl rektor Univerzity Karlovy. Zemanovi popřál zdraví.

18:01
27. 1. 2018

Poslanec KDU-ČSL poděkoval Jiřímu Drahošovi:

17:53
27. 1. 2018

Na pódiu s Milošem Zemanem se objevil i generální ředitel skupiny ČEZ Daniel Beneš.

17:52
27. 1. 2018
!

Miloš Zeman právě opustil volební štáb. Před odchodem si ještě stihl "potykat" s Tomiem Okamurou (SPD), hlásí z místa reportér Blesk Zpráv. Všichni - včetně mužů - dostali od Zemana na rozloučenou pusu.

Miloš Zeman odchází z volebního štábu. Miloš Zeman odchází z volebního štábu.
17:47
27. 1. 2018

Manželka Jiřího Drahoše Eva považuje výsledek finále prezidentských voleb i přes prohru za velký úspěch. Míní, že lidé chtějí změnu a poražený kandidát jim dal naději, že může přijít. Po skončení předvolebního a volebního maratonu cítí velkou úlevu, unavená ale není, řekla Drahošová v rozhovoru s ČTK. Drahošová vysvětlila, že v minulých měsících i v posledních dnech žila ve velkém napětí, jak volby dopadnou. Na jednu stranu ji mrzí, že manžel prohrál o poměrně malé množství hlasů, i přesto výsledek považuje za velkou výhru. "Ještě před rokem o mém manželovi moc lidí nevědělo a pan Zeman dělá politiku 20 let, takže si myslím, že to je velký úspěch," uvedla Drahošová. Myslí si, že Drahoš dal naději lidem, kteří chtějí změnu. "Mrzí mě, že jsme to nedotáhli do vítězného konce. Ne kvůli sobě, ne kvůli manželovi ale kvůli této zemi," zdůraznila Drahošová.

Eva Drahošová ve studiu Blesku před druhým kolem prezidentské volby. Jiří Drahoš a jeho vítězná gesta při odchodu z Rudolfina z posledního střetu s Milošem Zemanem
17:46
27. 1. 2018

Marián Jurečka, bývalý minister zemědělství, doufá v méně hulvátství a urážek:

17:44
27. 1. 2018

Na tiskové konferenci Miloše Zemana doprovodil i zpěvák Daniel Hůlka, který znovuzvolenému prezidentovi zazpíval hymnu, i majitel TV Barrandov Jaromír Soukup, se kterým se prezident pravidelně setkává v pořadu Týden s prezidentem.

Tisková konference Miloše Zemana poté, co obhájil své vítězství v prezidentské volbě Tisková konference Miloše Zemana poté, co obhájil své vítězství v prezidentské volbě
17:43
27. 1. 2018

Občané se rozhodli pro stabilitu, prosperitu a pokračování úspěšného rozvoje ve všech oblastech života, komentoval znovuzvolení Miloše Zemana na Hrad předseda komunistů Vojtěch Filip. V souboji s bývalým předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem komunisté Zemana před druhým kolem voleb podpořili. Zeman volby vyhrál, když získal zhruba o 152.000 hlasů víc než jeho protikandidát. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše tak zvítězil jen těsně, takže by měl otupit některé vyhraněné postoje a přestat rozdělovat společnost.

17:42
27. 1. 2018

Mluvčí Jiří Ovčáček sdílí fotografie prezidentových blízkých:

17:41
27. 1. 2018

Sečten poslední okrsek v 17:34, byl na Praze 3, uvedl Český statistický úřad na Twitteru.

17:39
27. 1. 2018

Předseda Pirátů Ivan Bartoš doufá, že si lidé uvědomí, že prezidentské volby skončily, a společnost se nebude dále štěpit. Kampaň skončila, je třeba posunout se dál a pracovat s tím, jak volby dopadly, řekl. Připomněl, že změnu chtěly podle výsledků voleb víc než dva miliony lidí.  Nyní Bartoš čeká, jak se bude dál vyvíjet vztah mezi Zemanem a premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) a skládání nové vlády. Zdůraznil, že prezident nemá velké pravomoci.

17:39
27. 1. 2018

Volby ukázaly, že se mnoho lidí v ČR cítí nekomfortně, míní odborář Středula. Politici by měli věnovat víc pozornosti venkovu, rodinám či důchodcům.

17:37
27. 1. 2018

Asociace exportérů od znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana žádné významné zesílení pomoci s exportem v následujících pěti letech neočekává. Asociace předpokládá, že ke změně prezidentovy podpory exportu nedojde. ČTK to dnes řekl předseda asociace Jiří Grund. Osobně Grund znovuzvolení Zemana prezidentem nepředpokládal. Grund připomněl, že Zemanovo akcentování východních trhů v Číně či Rusku se týká jen menšiny českých exportérů. "Obrovská většina českých exportérů tam zájmy v takové šíři nemá," řekl Grund. Dodal, že Zemanova osobní podpora exportu prostřednictvím návštěv dotčených východních zemí bude zřejmě limitována jeho zdravím.

17:36
27. 1. 2018

Vyjádření Lubomíra Zaorálka k volbám:

17:32
27. 1. 2018

Podle agentury AP Zeman, který "rozdělil svůj národ proruským postojem, podporou užších vztahů s Čínou a silnou protiimigrační a protiislámskou rétorikou využil rozšířeného strachu z migrace mezi Čechy a pracoval na tom, aby vylíčil Drahoše jako někoho, kdo by uvítal migranty".

Podle agentury AFP soupeření "dvou radikálně odlišných kandidátů polarizovalo českou společnost zejména v otázce přistěhovalectví a směřování zahraniční politiky země". Zeman využil podle AFP zejména podpory venkova a manuálně pracujících, zatímco Drahoše upřednostňovaly intelektuálské kruhy a velká města.

Podle agentury APA Zeman svým vítězstvím prokázal, že je pořád "bystrým politikem a stratégem". Vyhrál, i když většina protikandidátů vyloučených v prvním kole podpořila jeho soupeře. 

17:32
27. 1. 2018

Vítězství Miloše Zemana považuje agentura Reuters za "tiché uznání Zemanova tvrdého postoje proti přistěhovalectví a jeho dvoření se Rusku a Číně". "Hlasování odrazilo rozdíly mezi liberály a konzervativci, které se objevují i jinde v Evropě a ve Spojených státech," dodala agentura.

Podle agentury DPA šlo o "velmi emocionální volbu mezi politickým veteránem a akademickým outsiderem". "Češi si nakonec vybrali vyzkoušené. Proruský prezident Zeman zůstane pánem Prahy ještě dalších pět let," dodala DPA. Agentura rovněž připomíná, že Zemanova předvolební kampaň byla postavena na protiimigrační rétorice a vyhranění se proti údajnému vítání migrantů podobnému tomu v Německu.

17:32
27. 1. 2018

Mezi lidmi, kteří se Zemanem přišli na pódium, nechyběli ani politici. Společně s prezidentem sledoval výsledek voleb předseda hnutí SPD Tomio Okamura a zároveň úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec

Miloš Zeman bude pokračovat ve funkci prezidenta republiky Miloš Zeman zůstane prezidentem České republiky i v příštích letech
17:29
27. 1. 2018

Agentury se vesměs shodují, že prezidentské volby v ČR vyhrál Miloš Zeman nad svým vyzyvatelem Jiřím Drahošem populismem a protiimigračním postojem.

17:26
27. 1. 2018

"Gratuluji panu prezidentovi Zemanovi k znovuzvolení. Myslím si, že dostal od občanů druhou možnost," vzkázal premiér Andrej Babiš (ANO) dotaz Blesk Zpráv ohledně jeho první reakce. "Výsledek je velmi těsný, je tedy jasné, ze společnost je opravdu rozdělená na dvě poloviny. A to si myslím, že má být hlavní úkol prezidenta Miloše Zemana v příštím volebním období. Stmelovat lidi a společnost. Najít společnou řeč se svými odpůrci i podporovateli," míní Babiš a přidává vzkaz pro Zemana: 

"Neprovokovat svými výroky a chováním, ale naopak hledat cestu, jak jako hlava státu lidi spojovat a zklidnit rozdělenou náladu v zemi. Věřím, že se to panu prezidentovi povede."

17:26
27. 1. 2018

Vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách bude v Německu vnímáno jako potvrzení toho, že v Česku a střední Evropě stále funguje politika strachu a vzbuzování obav, je přesvědčen Milan Nič z Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP). Podle Kaie-Olafa Langa z Nadace pro vědu a politiku (SWP) druhé kolo prezidentské volby, v níž Zeman porazil vyzyvatele Jiřího Drahoše, ukázalo, jak je česká společnost rozdělená.

 

17:24
27. 1. 2018

O vítězi prezidentských voleb rozhodla volební účast, Zeman dokázal zmobilizovat sympatizanty, kteří v prvním kole nepřišli, shodli se politologové.

17:24
27. 1. 2018

Na řečnickém stupínku nechyběli ani Zemanovi kontroverzní spolupracovníci. Vratislav Mynář, který působí ve funkci kancléře přesto, že ani po pěti letech nezískal bezpečnostní prověrku, dorazil i s manželkou Alex. Nechyběl ani podnikatel, prezidentský poradce a místopředseda SPO Martin Nejedlý.

Miloš Zeman bude pokračovat ve funkci prezidenta republiky
17:24
27. 1. 2018

Miloš Zeman v telefonátu s prezidentem Andrejem Kiskou potvrdil, že jeho první zahraniční cesta ve druhém funkčním období povede na Slovensko. Kiska mu blahopřál ke zvolení.

17:23
27. 1. 2018

Miloš Zeman oslavuje své vítězství:

17:21
27. 1. 2018

S Milošem Zemanem na pódium při tiskové konferenci vystoupily i manželka Ivana a podpořit svého otce přijela i jeho dcera Kateřina.

Miloš Zeman bude pokračovat ve funkci prezidenta republiky
17:21
27. 1. 2018

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) vybízí ke zklidnění vášní. Řekl, že ve společnosti jsou dvě takřka stejně velké skupiny, kdy každá preferuje něco jiného.
"Důležité je zklidnit vášně, protože pravomoci prezidenta republiky jsou velice malé. Ve většině reálných věcí rozhodují úplně jiní lidé," uvedl s tím, že výsledek prezidentských voleb je třeba respektovat.

17:20
27. 1. 2018

Co řekl slovenský preziden Kiska Miloši Zemanovi? Informuje reportéka iRozhlas.cz:

17:19
27. 1. 2018

Po prezidentovu děkovném projevu následovala krátká tisková konference, Zeman odpověděl na otázky tří novinářů. Zmínil se i o Babišovi.

Video  
Video se připravuje ...
17:19
27. 1. 2018

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) je s výsledkem prezidentských voleb spokojen. Potěšilo ho, že přišlo víc voličů než v prvním kole.

Rektor Univerzity J. E. Purkyně Martin Balej ČTK řekl, že mu nezbývá než se smířit s vůlí většiny voličů.

17:18
27. 1. 2018

Vítězem druhého kola voleb ve Středočeském kraji se stal akademik Jiří Drahoš, kterého volilo 53,03 procenta lidí. Současný prezident Miloš Zeman získal 46,96 procenta hlasů. Drahoš zvítězil také v Královéhradeckém kraji, získal 50,73 procenta hlasů. Zeman zase zvítězil například v Pardubickém kraji, volilo ho 52,44 procenta lidí.

17:18
27. 1. 2018

Andrej Babiš gratuloval Miloši Zemanovi telefonicky:

17:17
27. 1. 2018

Děkovná řeč znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana.

Video  
Video se připravuje ...
17:16
27. 1. 2018

Hnutí SPD gratulovalo Miloši Zemanovi k vítězství v prezidentských volbách. Podle hnutí to je volba na obranu suverenity Česka a ve prospěch přímé demokracie. Předseda SPD Tomio Okamura, který přišel do štábu dosavadního prezidenta, ocenil, že Zeman po zvolení mluvil o přímé volbě hejtmanů a starostů. Podle Okamury to ukazuje na blízkost prezidenta k jeho hnutí. "Prezident Miloš Zeman měl jasnou podporu hnutí SPD. Podporu jsme prezidentu Zemanovi vyslovili i přes některé názorové rozdíly. Přes tyto rozdíly v názorech je volba prezidenta Zemana volbou na obranu suverenity České republiky a volbou ve prospěch přímé demokracie," uvedla SPD v tiskové zprávě

17:15
27. 1. 2018

Bývalý prezident Klaus se obává, že poražený tábor výsledek voleb nepřijme. Dodal, že Zeman a jeho spolupracovníci by prohru jistě přijali.

17:15
27. 1. 2018

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová ocenila vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách. "Jsem přesvědčena, že v čele naší země musí stát silná osobnost s jasným názorem na domácí i zahraniční politiku, která umí naslouchat občanům a hájit jejich zájmy i potřebu žít v bezpečí. Nutno dodat, že profesor Drahoš byl v prezidentských volbách důstojným protikandidátem," řekla Vildumetzová, která sama volila právě Zemana.

17:14
27. 1. 2018

Muzikant Kocáb je z volby smutný, ocenil ale, že Zeman uznal anexi Krymu, přihlásil se k EU a chce orientaci na Západ. Troška i Hejma Zemanovi věřili.

17:12
27. 1. 2018

Prezident Hospodářské komory gratuluje vítězi voleb a je připraven podpořit aktivní prezidentskou diplomacii:


17:10
27. 1. 2018
!

Do Zemanova štábu dorazil exprezident Václav Klaus.

Exprezident Václav Klaus dorazil do štábu Miloše Zemana. Exprezident Václav Klaus dorazil do štábu Miloše Zemana.
17:05
27. 1. 2018

Podle mluvčího Miloše Zemana Jiřího Ovčáčka povede první Zemanova cesta po znovuzvolení na Slovensko:

17:04
27. 1. 2018

V zahraničí volili Češi v drtivé většině Jiřího Drahoše, získal více než 90 procent hlasů. Volilo ho více než 15 600 Čechů, Zeman pak dostal přes 1600 hlasů. Vyplývá to z průběžných čísel na volebním webu statistického úřadu.

17:02
27. 1. 2018

1. mistopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola gratuluje Miloši Zemanovi:

 

17:00
27. 1. 2018

 Robert Fico gratuluje svému protějšku ke znovuzvolení. Uvedla to zpravodajka iRozhlas.cz

16:44
27. 1. 2018

Vyjádření představitelů KSČM k výsledkům voleb:

Vojtěch Filip: Jsem rád, že mohu popřát Miloši Zemanovi k znovuzvolení prezidentem České republiky. Občané se rozhodli pro stabilitu, prosperitu a pokračování úspěšného rozvoje ve všech oblastech našeho života.

Josef Skála: V plebejském národě rozhoduje dolních deset milionů. Pohrdat jimi a pasovat se na muže horních deseti tisíc je krajně nemoudré.

Jiří Dolejš: Zeman post prezidenta obhájil, ale těsně. Respekt k výsledku by měl zavazovat obě strany. Pokud ho 2/3 oprávněných voličů nevolilo, měl by sám otupit některé hrany, zamyslet se nad svým okolím a méně rozdělovat společnost kontraverzemi.

Miloslava Vostrá: Jsem ráda, že zvítězil zdravý rozum a já mohu popřát ke zvolení Miloši Zemanovi naším prezidentem. Jeho rozhodnutí přispívají k rozvoji naší země a já doufám, že tomu tak bude i nadále.

16:42
27. 1. 2018

Lubomír Zaorálek komentuje výsledek voleb:

 

16:39
27. 1. 2018

Andrej Babiš je s výsledkem voleb spokojen:

16:38
27. 1. 2018

Znovuzvolený prezident Miloš Zeman jako první na své tiskové konferenci poděkoval své manželce a dceři, následně i svému týmu a voličům. Neodpustil si poznámku na to, že Praha nebyla schopná ovlivnit výsledky voleb. Rovněž řekl, že doufá, že nezklamene důvěru, kterou v něj lidé vložili.

Miloš Zeman bude pokračovat ve funkci prezidenta republiky Miloš Zeman bude pokračovat ve funkci prezidenta republiky Miloš Zeman bude pokračovat ve funkci prezidenta republiky Miloš Zeman bude pokračovat ve funkci prezidenta republiky
16:35
27. 1. 2018

Neuspěšný kandidát Marek Hilšer komentuje výsledek voleb:

 

16:30
27. 1. 2018

Miloš Zeman zvítězil v prezidentském finále v deseti krajích, jeho protikandidát Jiří Drahoš ve čtyřech včetně Prahy. Drahoš vyhrál také v zahraničí.

16:26
27. 1. 2018

Miloš Zeman v letošních volbách získal více hlasů než před pěti lety. Tehdy ho volilo víc než 2,7 milionu lidí, nyní dostal přes 2,8 milionu hlasů.

16:24
27. 1. 2018

Pavel Bělobrádek gratuluje vítězi voleb:

16:21
27. 1. 2018

Místopředsedkyně TOP 09 doufá, že neúspěšní kandidáti nezmizí z veřejného života:

 

16:15
27. 1. 2018

Člen hnutí STAN Jan Farský se obává, že bude pracné udržet Zemana v omezených pravomocích:

16:14
27. 1. 2018

Karla Šlechtová gratuluje Miloši Zemanovi:

16:11
27. 1. 2018

Akademik Jiří Drahoš přesvědčivě zvítězil ve Zduchovicích na Příbramsku, kde má rekreační chatu. Ve finále prezidentské volby tam podle údajů Českého statistického úřadu získal 65,85 procenta hlasů, zatímco současný prezident Miloš Zeman 34,14 procenta.

16:10
27. 1. 2018

Miloš Zeman plánuje tiskovou konferenci na 16:20. Jak to vypadá ve štábu? Lidé netrpělivě čekají. Podívejte se na přímý přenos: 

Video  
Video se připravuje ...
16:10
27. 1. 2018

Jiří Drahoš poděkoval všem svým podporovatelům a voličům a za hlasitého potlesku slíbil, že ještě neskončil. Rovněž poblahopřál k vítězství svému soupeři.

Video  
Video se připravuje ...
16:09
27. 1. 2018

Eurokomisařka Věra Jourová gratuluje vítězi:

16:06
27. 1. 2018

"Všechny možnosti jsou otevřené, já říkám: Nikdy neříkej nikdy. O těch pozicích bych v tuto chvíli konkrétně nemluvil," reaguje Drahoš na první z dotazů novinářů. Kampaň pro něj byla obrovskou zkušeností, nedokáže si představit, že by ji nevyužil. K podrobné analýze výsledků se vrátí později. "Znovu gratuluji svému soupeři, ale analýzu budeme dělat později," říká Drahoš. Co by udělal jinak? Na tuto otázku neodpovídá ani napodruhé. "V tuhle chvíli by bylo příliš brzy říkat: Měli jsme udělat to, nebo ono," dodal a na závěr své tiskovky děkuje všem, kteří ho volili.

Jiří Drahoš poděkoval lidem za to, že přišli k volbám a pogratuloval Miloši Zemanovi k vítězství
16:04
27. 1. 2018

Europoslanec Pavel Svoboda respektuje výsledek voleb:

16:03
27. 1. 2018

Martin Stropnický je připraven na spolupráci s novým prezidentem:

16:02
27. 1. 2018
!

Podle informací Blesku k Zemanovi do štábu dorazí exprezident Václav Klaus. Momentálně je na cestě. Klaus před druhým kolem voleb Zemana otevřeně podpořil. Podívejte se:

Video  
Video se připravuje ...
16:01
27. 1. 2018

"A samozřejmě děkuji ze všech nejvíc Evě, své manželce, je to skvělá žena, ale bez ní bych to tak daleko nedotáhl, ale přátelé, jedeme dál,"

věří Jiří Drahoš. "On je taky skvělej," říká s úsměvem Eva Drahošová. Ozývá se skandování Drahoš, Drahoš. "Zdravím i do rodného Jablunkova, tentokrát to nevyšlo, ale co není, bude," dodává Drahoš.  A zahajuje zpěv státní hymny. 

Jiří Drahoš neuspěl v druhém kole prezidentské volby

Babiš: Čekáme, kdo povede ČSSD

„Já se samozřejmě těším na spolupráci s panem prezidentem, žádný mocenský pakt nikdy neexistoval, to je výmysl. My samozřejmě máme občas různé názory na různé věci, ale já si myslím, že je to dobře,“ podotkl dnes Babiš.

K pověření sestavit vládu uvedl: „Rozdíl je asi jenom v tom, že pokud by pan prezident Zeman prohrál, že bysme asi byli spěchali, teď jsem pochopil i na základě jeho projevu, že budeme mít víc času. Ale my samozřejmě čekáme, kdo bude ve vedení ČSSD po jejich sjezdu 18. února, ale budeme vyjednávat dál a hlavně budeme vyjednávat tam, kde to má smysl a tam, kde mají nějaké reálné představy spolupráce, že to není jenom z jejich strany na oko.

Jednat chtěl se všemi, u ODS chápe „jasnou zprávu“ Petra Fialy, že voliči ODS nechtěli, aby byla strana s ANO ve vládě. „S SPD i KSČM my jsme jasně řekli, že ve vládě nebudeme, ale jednáme s nimi o jejich programu, protože části toho programu jsou společné,“ zdůraznil.

Podle Babiše je úspěch při druhém pokusu důležitý. „Já chci, abysme uspěli ve druhém pokusu, protože my chceme skutečně posunout naši zemi někam dopředu a hlavně v Evropě. A já myslím, že pro to dělám maximum,“ uvedl Babiš. Vzpomněl, že 17 let nebyl nikdo na Světovém ekonomickém foru v Davosu. „Teďka tam byli všichni, Trump, Merkelová, Macron, celý svět. A my tam nechodíme,“ postěžoval si Babiš.

Má se Zeman zbavit Mynáře s Nejedlým?

Hnutí ANO, které po říjnových sněmovních volbách složilo menšinovou vládu bez důvěry, během posledního týdne podpořilo Zemana v souboji o Hrad. Zeman pak ANO slíbil, že Babiše jmenuje v únoru podruhé premiérem i v případě, že volby nevyhraje.

Babiš se pro něj vyslovil, když opakovaně uvedl, že současná hlava státu dlouhodobě podporuje český průmysl a národní zájmy. Babiš obdivuje také Zemanovy rétorické schopnosti. Po prvním kole se však pozastavil nad dopadem kancléře Vratislava Mynáře a pordce Martina Nejedlého na pozici Miloše Zemana.

„To je vždycky,  že někde něco řeknu a potom to opakujete. Já jsem neřekl, že se má zbavit svých spolupracovníků, Já jsem řekl, že v minulosti jeho spolupracovníci mu nedělají dobrou reklamu. Tak si to dohledejte a já myslím, že to bylo jasné vyjádření,“ dodal Babiš.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
marmat ( 28. ledna 2018 13:03 )

OK ! Takový živel jsme potřebovali do těch zatuchlých chapadel české chobotnice!!! Jsou z něj logicky šílení.

marmat ( 28. ledna 2018 13:00 )

Nechápu vůbec tempo, kterým to vše A.Babiš stíhá...když ho ulapí media (po Davosu, Bulharsku...) s přehledem vychrlí čísla , dojmy, nápady stejně jako by přiletěl z dlouhé dovolené!!!

marmat ( 28. ledna 2018 12:49 )

Píšete HNUSNÉ ale tušíte/ víte to vůbec???

marmat ( 28. ledna 2018 12:47 )

Lidi se vyvlékli KONEČNĚ z politické letargie, kdy jim bylo UŽ úplně šumák, jestli vidí Paroubka, Nečase a Sobotku...NEZAJÍMALO JE TO VŮBEC To co přináší Babiš do politiky je slušnost, chytrost, inteligence (včetně jazykových předností) a úroveň !!! Jeho vláda nezahrnuje ani JEDNOHO sebestředného aroganta!!! Jourová,Schillerová, Brabec, Ťok, Vondráček, Faltýnek jsou BALZÁM.. na voličovu votrávenou a unavenou duši

marmat ( 28. ledna 2018 12:35 )

KRAKONOS500- PODEPISUJI váš názor-zkráceně....To vše poznali/rozeznali voliči křížem- kráž republikou a to těsně po zavedení EET... Sympatie s AB se v klidu dál šíří...jsou lidé, kteří NEVĚDÍ, jestli mají tyto sympatie svému okolí přiznat pokud ho trpaslíci , Fiala, Kalousek, Farský, Bartošek budou dál skandalizovat, tak ho předčasné volby vynesou na 45% bez problémů

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa