Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 0°C

Zeman ovlivní koaliční jednání, čeká Jelínek. Proč Babiš chyběl ve „fanklubu“?

Video se připravuje ...
Autor: Jaroslav Šimáček - 
28. ledna 2018
16:26

Miloš Zeman i napodruhé vyhrál přímou volbu hlavu státu, dopad to bude mít i na vyjednávání o nové vládě, kterou by rád sestavil premiér Andrej Babiš (ANO). Ten i po 2. kole prezidentských voleb upozorňuje na to, že s SPD či komunisty do vlády jít nechce, čeká však na výsledek sjezdu ČSSD. Právě její úřadující předseda Milan Chovanec nechyběl na pódiu po boku vítězného kandidáta Zemana. Spolu s ním tam stál i šéf SPD Tomio Okamura.

„Pozvánku do štábu prezidenta Zemana jsem nedostal. Volal jsem panu prezidentovi po vyhlášení výsledků voleb a gratuloval jsem mu k vítězství. Pan prezident mi mimo jiné říkal, že kdo do jejich volebního štábu chtěl přijít, ten přišel. Pozvánky neposílali,“ řekl Blesk Zprávám Andrej Babiš

Babiš ujišťuje: S SPD a KSČM vládu nepostavíme

A tak se ve štábu Miloše Zemana v Praze na Chodově objevili třeba Tomio Okamura (SPD), účastník někdejší lánské schůzky a úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec (ČSSD) či věrný podporovatel Zemana, předseda SPO a senátor Jan Veleba. Stejně jako po 1. kole prezidentské volby okomentoval ležérně oblečený Babiš výsledek volebního finále v sokolovně v Průhonicích. Na dotaz Blesk Zpráv se pozastavil i nad zdravotním stavem své manželky Moniky, která prodělala zánět slinivky. Ve druhém kole však již oproti prvnímu volit šla.

Babiš komentoval v neděli pro Blesk Zprávy i budoucí vyjednávání o koalici. Miloš Zeman ho pověřil i napodruhé jednáním o sestavení vlády, Babiš nyní věří, že mu dá prezident dostatek času na to, aby se o úspěšné sestavení vlády pokusil.  

„Co se týká koalice, máme podle slov prezidenta dost času na vyjednávání a teprve nedávno jsme začali jednat s ostatními parlamentními stranami o možnosti spolupracovat na vládní úrovni, protože dřív neměly žádný zájem. Jasně jsme řekli, že s SPD a KSČM vládu nepostavíme. A v jednání s ČSSD budeme pokračovat logicky, až si strana zvolí nové vedení. Sestavili jsme pracovní týmy, které budou spolu jednat o programových průnicích,“ uvedl Babiš.  

Zeman se vloží do jednání o koalici. Druhá menšinová vláda? Skoro nesmysl, říká politolog

Babiš věří, že napodruhé bude úspěšnější, slibuje i změnu ve vyjednávání se stranami. Podle politologa Lukáše Jelínka bude přitom nová vláda do jisté míry společným projektem Babiše se Zemanem, ač šéf ANO odmítá, že by byli spojenci a popírá, že by existoval nějaký „pakt“.

„Budoucí vláda bude zjevně společným projektem Andreje Babiše a Miloše Zemana. Do toho budou oba investovat hodně sil a hodně energie, Miloš Zeman bude především přesvědčovat sociální demokraty, aby do takové vlády vstoupili a dost možná to udělá i v únoru na jejím hradeckém sjezdu,“ tipuje Jelínek.

Překvapilo ho přitom, že ve volebním štábu celá řada politiků, kteří mají k Milošovi Zemanovi blízko, chyběla - ať už z řad ČSSD nebo jiných stran. Kromě Chovance s Okamurou.

Jakou roli má Tomio?

„Myslím si, že kdyby těch politiků za ním stálo víc nebo méně, tak by to bylo vždycky lepší, než když se tam sešli zrovna tady tito dva, protože to pochopitelně zavdalo spekulacím, jestli skutečně se něčím přibližuje sociální demokracie k SPD pana Okamury, nebo nikoliv. Tady mě jenom uklidnilo to, že Milan Chovanec vzápětí konstatoval, že ČSSD by nešla do vlády, která by se opírala o hlasy SPD, takže tam jisté pochybnosti rozptýlil,“ míní Jelínek.

Podpora KSČM stále ve hře

Možným partnerem pro spolupráci s ANO zůstává podle odborníka KSČM. „Spolupráce, která by byla závislá na komunistické straně, je dost reálná. Toto asi bude ten hlavní směr úsilí ať už Miloše Zemana, nebo Andreje Babiše – vláda ANO podporovaná ČSSD a KSČM, nebo koaliční vláda ANO se sociální demokracií podporovaná komunisty,“ říká Jelínek.

Z jeho pohledu by šlo o „divokou variantu“, kdyby měla vzniknout opět i při druhém Babišově pokusu menšinová vláda. „To by mi přišlo skoro jako nesmysl,“ dodává Jelínek.

„My co potřebujeme, je hlavně stabilní vláda, aby tady vznikala stabilní vláda na 4 roky, abychom mohli pracovat a ne stále diskutovat o tom, kdo tam bude, jak tam bude. Doufejme, že se nám to podaří co nejdřív. Já v podstatě se těším na spolupráci s panem prezidentem. Žádný mocenský pakt nikdy neexistoval, to je výmysl, my samozřejmě máme občas různé názory na různé věci,“ zdůraznil přitom v sobotu v Průhonicích Babiš.

„My s panem prezidentem máme normální vztahy a ty řeči, že jsme spojenci, to je nesmysl,“ zopakoval Babiš na dotaz Blesk Zpráv a k prezidentské volbě prozradil: „Já jsem dostal tolik gratulačních SMS a mailů, jako kdybych já sám kandidoval. A já myslím, že naši lidi pochopili, že pokud zvítězí pan prezident, tak lze očekávat stabilní politickou situaci, aspoň doufám“.

Přítel Chovanec a nemocný Okamura

Otazník tak nyní přináší hlavně sjezd ČSSD v Hradci Králové 18. února. Na předsedu budou kandidovat mj. Jan Hamáček, Jiří Zimola či právě Milan Chovanec, někdejší účastník lánské schůzky, která se uskutečnila za zády tehdejšího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky.

„Já jsem kvůli Miloši Zemanovi před x lety vstupoval do sociální demokracie a chtěl bych říct, že jsme přátelé. Proto jsem přišel ve dvě hodiny, protože ve čtyři, kdy je hotovo, umí přijít mnozí,“ říkal Chovanec ve štábu.

Tomio Okamura v TOP Hotelu ve volebním štábu Miloše Zemana sice rozdával úsměvy, podle mluvčí SPD je však již týden nemocný. Ani to mu ale nezabránilo v tradičně ostrém komentáři k prezidentským volbám na sociální síti.

„Vítězství našeho prezidenta je svého druhu vítězstvím nad podvodnou a klamavou kampaní pana Drahoše. Zatímco Miloš Zeman si na nic nehrál, byl sám sebou, pan pseudoslušnák Drahoš nám předvedl mnoho veletočů od vítače přes kývače až po odmítače migrantů,“ míní Okamura, podle kterého to nebyl Zeman, kdo rozdělil společnost, ale mohou za to mj. „elitářští politici“. Okamura se přitom netají tím, že by jeho strana SPD ve vládě usedla ráda, on sám by přitom netrval na postu ministra.

Nabídku od ANO však nedostala. „Já myslím, že je to otázka jednání, my samozřejmě víme, že hnutí ANO je stranou probruselskou, je stranou, která podporuje Evropskou unii. My jsme na tom v SPD trošku jinak, my jsme na tom opačně, my naopak nepodporujeme současnou politiku EU, takže tady je ten zásadní střetový bod, který v podstatě při každém jednání s ANO vyskočí na povrch,“ podotkl Okamura k dosavadním vládním „námluvám“.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
moiaza ( 29. ledna 2018 11:38 )

Protože za Zemanem stalo tolik jeho vlezdopr.delistů, že Babiš by se tam už nevlezl. Těch, co opravdu ze srdce fandilo Zemanovi, tam byla malička hrstka. Ostatní si pouze ohřívali na Zemanovi svou polivčičku. Naše republika je plná křiváků, kteří jdou stylem lidovců, kam vítr, tam plášť. Dnes tleskají, usmívají se, tleskají a zítra vám klidně vrazí nůž do zad.

montevideo ( 29. ledna 2018 11:17 )

Tak proč reaguješ ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa