Rozšíření Evropské unie: Vstoupilo Česko, vzrostla spotřeba piva
O přínosech rozšíření Evropské unie roku před dvaceti lety je teď slyšet všude, od možností cestování a obchodu přes vzdělání po dotace ze strukturálních fondů. A čím tehdy přispěla desítka nových zemí Evropě? Statistiky ukazují, že se unii rázem zvedla spotřeba piva na hlavu.
Humorný twitterový účet DG Meme, který satiricky glosuje dění v institucích Evropské unie, při příležitosti 20. výročí největšího rozšíření uvedl statistiku: „Před 20 lety spotřeba piva na hlavu v EU vzrostla o 15 %,“ tweetuje s českou vlaječkou a loňskou fotkou prezidenta Petra Pavla s manželkou Evou. Své rakouské protějšky tehdy vzali na pivo do malostranského hostince U Glaubiců.
Blesk Zprávy se podívaly do statistik - ukazuje se, že mem nebyl daleko od pravdy.
Jak známo, Česko suverénně a dlouhodobě vede světové statistiky v pití piva. Nejčerstvější čísla má Český statistický úřad z roku 2022, kdy na každého Čecha včetně mimin připadlo 142,9 litru piva. Roku 2004 to bylo 160,5 litru; rekord byl o rok později, 163,5 litru neboli 327 velkých piv za rok.
Ale evropský nárůst není dán jen českou žízní - takzvané nové členské státy EU konzumují víc piva než „stará“ patnáctka. Světová zdravotnická organizace (WHO) vede statistiky přepočtené na čistý alkohol ve zkonzumovaném pivu obsažený. Z běžné lahve či sklenice ležáku tedy nepočítá půl litru, nýbrž plus minus 5 % tohoto objemu, tedy 25 ml.
V EU15 byl za rok 2004 průměr na hlavu 4,2 litru pivního alkoholu (zhruba 84 litrů piva), EU13 (všechny země přistoupivší po roce 2004) to bylo 4,7 litru (94 litrů piva/188 půllitrů ročně). Česko tuto statistiku suverénně vedlo se 7,5 litry pivního alkoholu, následovali Irové (7 l) a Rakušané (6,7).
Z dat WHO je vidět ještě jeden rozdíl: Západoevropské země spotřebu piva pomalu snižují, v nových zemích roste. EU15 za rok 2019 hlásí jen 3,7 čistého alkoholu za rok, zato třináctka nových zemí už 5,3 litru.
A kde se pivo vaří? Skoro čtvrtina (22 % unijní produkce, 7,6 miliard litrů) se ho roku 2022 uvařila v Německu, necelé čtyři miliardy litrů ve Španělsku; třetí je těsně Polsko, následuje Nizozemsko (2,6 mld. litrů), Francie s Itálií (2 mld.) a až sedmé je Česko (1,9 miliardy litrů). Výše je Česko ve statistikách vývozu, totiž čtvrté - na export jde třetina tuzemské produkce. Víc vyvezou jen Holanďané, Belgičané a Němci, za Českem je Irsko známé stoutem Guinness. Největší destinací evropského piva je Francie, z neunijních zemí pak Británie a USA, ukazují data Evropského statistického úřadu.
A jsou do statistiky pro Česko započítány také chlastací zájezdy Dánů, Irů, Britů i Němců ?