Přímá volba prezidenta je chyba, zopakoval Klaus. Na Hradě prý nemá sedět Marťan

Autor: base, ČTK - 
7. 1. 2018
13:02

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) podle bývalého prezidenta Václava Klause ve Sněmovně příští týden nejspíš důvěru nedostane. Nevyloučil ale, že by premiér mohl s některými zákonodárci mít „nějaké skoro byznysové dohody“, aby pro jeho kabinet ruku zvedli. Klaus to řekl v neděli v pořadu Partie televize Prima. Okomentoval i nadcházející prezidentské volby.

„Myslím, že důvěru (Babišova vláda) nedostane. Myslím, že to, že se do toho takhle suverénně předseda vlády pouští, může naznačovat, že má nějaké - skoro bych řekl - byznysové dohody s některými jedinci v Parlamentu, kteří nakonec mohou nečekaně ruku pro ně zdvihnout. Nevylučuju tuto možnost,“ řekl Klaus.

Menšinovou vládu považuje za jednu z možností, je ale otázka, zda vzniká po vyčerpání všech jednání. „Myslím si, že byla chyba vyhlásit tak rychle úsilí o menšinovou vládu. Nevím, co k tomu dnešního pana premiéra motivovalo, jestli tím chtěl něco předběhnout a urychlit,“ uvedl Klaus. Rozdělení sil ve Sněmovně podle něj mnoho dobrých možností nenabízí a některé strany se „nechtějí zašpinit vstupem do vlády“.

Video Exprezident Klaus mluví o tom, jestli dostane Babišova vláda důvěru - Prima

Podle Klause nynější patovou politickou situaci v zemi vyvolaly ODS a ČSSD svým povrchním přístupem k tématům a svými obavami vyjádřit se, jejich výsledky v říjnových sněmovních volbách označil za absolutní selhání těchto dvou stran. Kriticky se vyjádřil i na adresu Starostů a Top 09 a také nových uskupení - Babišova ANO, Pirátů a Okamurova hnutí SPD. Řekl, že politiku vidí jako střet ideí a koncepcí, ne toho, zda má strana „o kousek lepšího manažera“.

Vláda bez důvěry by se podle Klause měla držet zpátky a dělat jen provozní zásahy, ne investiční. Pro rozhodování o evropských záležitostech, jako je třeba azylová politika či snahy o těsnější integraci v jádru EU, by přitom potřebovala zřetelný mandát, míní Klaus.

Video Exprezident Klaus řekl, jakého si přeje prezidenta - Prima

Do následujících prezidentských voleb Klaus už svého favorita má. Jeho jméno říci nechtěl. „Nejsem bořitel, jsem pro stabilitu a pokračování,“ naznačila bývalá hlava státu. Kandidáty rozděluje na „Marťany a Nemarťany“. Za Nemarťany považuje lidi s politickou zkušeností, tedy Miloše Zemana a Mirka Topolánka. Klaus od počátku s přímou volbou nesouhlasí, nepovažuje ji za správnou.

Video Exprezident Klaus mluví o přímé volbě prezidenta. - Prima

Video Osm kandidátů na prezidenta v Blesku: Prošli zkouškou z Ústavy, protokolu a zpívali hymnu - Blesk Zprávy

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
lojzo ( 9. ledna 2018 19:00 )

Tento podvodník a zloděj který nechal s HAVLEM rozkrást a rozprodat naši vlast již dávno měl hnít v nějaké kobce!!!Zemanovi nemůže čichnout ani ke konečníku,natož k nohám!

victor1 ( 8. ledna 2018 14:27 )

Naprosto souhlasím.Ale on "zdenekk" dobře ví,že je mentálně retardovaný a pro tady blije lejna.

victor1 ( 8. ledna 2018 14:23 )

Navíc,marťani tam už byli dva.Mentálně retardovaný Havel a právě naopak chytrý zlodějský privatizátor Klaus.No,Havel byl aspoň se svou jednoduchostí neúbližný,ale Klaus,to bylo jiné horší hovado.

victor1 ( 8. ledna 2018 14:18 )

A kde to říkali a kdo to říkal?To by mě fakt zajímalo.A proč tedy minulé volby Zemana volilo i mnoho vysokoškoláků a podle ohlasů tady na netu,ale i z mého okolí ho budou volit znovu?Vím,chtěl jsi jen *** voliče,kteří dají Zemanovi hlas.Nezdařilo se.

victor1 ( 8. ledna 2018 14:06 )

Jasně.Přímá volba prezidenta byl špatný tah jen pro tzv. "demokraty" co demokraty vůbec nejsou.Tzv. "demokraté" si říkají:Přece nám do toho nebude kecat nějaká lůza (řadoví občané),my přece víme co je pro lidi nejlepší.Přitom vědí lejno.Proto také ještě neprošlo referendum i když ho měla třeba ČSSD plnou držku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa