Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Topolánek „rozpoltil“ ODS: Pakt Zemana s Babišem je horší než vztah s Dalíkem?

Autor: Zuzana Štíchová - 
8. listopadu 2017
05:00

Vedení ODS se od kandidatury Mirka Topolánka na prezidenta distancuje, Topolánkova „přihláška“ ale stojí na polovině senátorského klubu občanských demokratů. Pětice senátorů se totiž expremiérovi upsala, zbytek z nutných deseti podpisů sehnal napříč stranami. Například Tomáš Grulich (ODS) Topolánka podpořil s tím, že spojenectví prezidenta Zemana s Andrejem Babišem je mnohem horší než spojení Topolánka s Markem Dalíkem. Miloš Vystrčil (ODS) zase kvůli škraloupům z minulosti Topolánka odmítl.

Také o podpoře senátorů promluvil Mirek Topolánek na úterní tiskovce – první od doby, kdy oznámil, že se bude ucházet o post prezidenta republiky. „Já jsem úmyslně stál o širší podporu v Senátu, kde jsem vlastně politicky vyrostl a na který mám hezké vzpomínky. A navíc v komoře, která na rozdíl od Poslanecké sněmovny není v takovém rozbouřeném moři,“ poukazoval Topolánek na to, že se senátory dle něj bylo nyní daleko snadnější „vůbec mluvit“.

Topolánkovi prý nešlo o to, aby jeho kandidaturu podpořili lidé, kteří jej budou volit. „Já jsem chtěl tu podporu, abych deklaroval, že jsem nestranický kandidát, a ti lidé pouze vyjádřili svým podpisem vůli dát šanci a nominaci kandidátovi silnému, demokratickému a politickému. A já si jich za to nesmírně vážím,“ dodával Topolánek.

Video  Topolánek: Nikdy jsem nebyl u Berlusconiho na večírku. Zemana vyzval k duelu.  - Vera Renovica, Zuzana Štichová, Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

Senátor Grulich: Špatný prezident by to nebyl

„Mirek Topolánek se na mě obrátil ne jako kandidát ODS, ale jako že by chtěl zkusit kandidovat na prezidenta. Já přesto, že mám řadu výhrad vůči některým jeho řekněme akcím, tak na druhou stranu musím říct, že má velký přehled o vnitrostátní i mezinárodní politice, a řekl bych, že to velmi dobře prokázal, když jsme měli předsednictví EU. V Bruselu o něm hovořili jako o schopném politikovi. Myslím si, že by to špatný prezident nebyl,“ objasňoval své rozhodnutí pro Blesk.cz podepsat se expremiérovi pod kandidaturu senátor ODS Tomáš Grulich.

Ještě jako člen strany s modrým ptákem ve znaku přitom dosáhl největších politických úspěchů, ale i pádů. Topolánek byl před dvěma lety z ODS vyškrtnut. Oficiálně proto, že přestal platit členské příspěvky. Mohlo to ale souviset také se snahou stranu očistit od „starých tváří“ po aféře premiéra Petra Nečase.

Grulich, který přiznal, že si musel vzít nad Topolánkovou kandidaturou den na rozmyšlenou, nakonec expremiéra podpořil i proto, že je přesvědčen, že by prezidentem měl být politik. „Převážily klady, prezidentem by měl být politik. Pana Drahoše osobně znám, velmi si ho vážím, ale není to politik,“ míní.

Kolem Topolánka se ale stahují mračna z minulosti. Jeho poradce a přítel Marek Dalík v pondělí podruhé nastoupil do vězení za podvody kolem nákupu obrněných transportérů Pandur. Řada kritiků Topolánkovy éry je přesvědčena, že Dalík tehdy jednal právě na příkaz tehdejšího předsedy vlády. Sám Dalík ale nikdy na Topolánka prstem neukázal.

„Může mu to uškodit, ale to si musí vyřídit sám. Zrovna Dalík je jedna z těch věcí, které mi nesedí. Nejsem soudce, nevím, co přesně provedl, ale to je věc mezi Topolánkem a Dalíkem. Jeho motivaci kandidovat znám jen z oficiálních zdrojů. Nejvíc ho popudilo spojenectví Zemana a Babiše, což považuji za horší spojenectví než nějaký Dalík,“ doplnil senátor za Prahu 12.

EMBED_OFF

Vystrčil: Nemohu se podepsat někomu, za kým nestojím

Protichůdný názor v senátorském klubu, a možná v celé ODS, reprezentuje Miloš Vystrčil. Ten pro Blesk.cz odůvodnil své rozhodnutí Topolánka odmítnout s tím, že za ním stoprocentně nestojí. Především kvůli problémům spojeným s jeho minulostí.

„Nemyslím si, že pan Topolánek je optimální kandidát na prezidenta ČR. Rozhodl jsem se, že pokud bych někomu dal podpis, tak to budu brát tak, že toho člověka na 100 % podporuji a schvaluji jeho aktivity, ať už současné, nebo minulé. Tato kritéria, tím neříkám, že nemá některé dobré stránky, pan Topolánek nesplňuje. Je to moje osobní rozhodnutí, není jediný, komu jsem ten podpis neposkytl. Nestalo se tak ani u jedné osoby, která mě žádala. Spojuji to s určitou odpovědností,“ objasnil Vystrčil, proč u něj Topolánek nepochodil.

27. kongres ODS: Miloš Vystrčil, Alexandra Udženija a Drahomíra Miklošová 27. kongres ODS: Miloš Vystrčil, Alexandra Udženija a Drahomíra Miklošová | ČTK

Významné rozbroje v rámci ODS ale podle něj nenastanou. „Myslím, že ne. Je to věc, kdy se senátoři svobodně rozhodovali. Dopadlo to půl napůl. Není na tom nic divného. Že někdo pana Topolánka podpoří a někdo ne, nebude znamenat nic významného pro fungování ODS. Prostě je to tak, pojďme si vybrat co nejlepšího prezidenta,“ doplnil s tím, že v duelu Zemana s Topolánkem už by pro bývalého předsedu ODS hlasoval. Jasného favorita ale prozatím osobně v prezidentské volbě nemá.

„Pokud by se pan Topolánek dostal do druhého kola například s panem prezidentem Zemanem, tak bych pravděpodobně volil pana Topolánka,“ uzavřel senátor za Jihlavu.

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

TERMÍN A SYSTÉM PREZIDENTSKÝCH VOLEB NAJDETE ZDE

VŠECHNY KANDIDÁTY NA PREZIDENTA ČR NAJDETE ZDE

VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLEB 2018 BUDOU ZDE

PRŮZKUMY VOLEBNÍCH PREFERENCÍ NAJDETE ZDE

Doporučujeme
gabreta ( 8. listopadu 2017 11:26 )

Topolánek s kandidaturou vylez až na poslední chvíli z toho důvodu, že by Fialu s jeho partou při volbách poslal na dno, do zapomnění!! Zlodějský premiérování v dresu ODS mu nikdo neodpáře!!

11karel11 ( 8. listopadu 2017 10:20 )

Topolánek má vysráno. .........Ha, ha........Poslanci a senátoři, kteří svým podpisem podpořili různé kandidáty, přitom takto do voleb ‚vpustili‘ hned několik uchazečů. Mezi nimi je i bývalý předseda vlády Mirek Topolánek.----------CO ŘÍKÁ ZÁKON Zákon o volbě prezidenta republiky, § 21, odstavec 2 Navrhující poslanci, navrhující senátoři nebo navrhující občan mohou podat pouze jednu kandidátní listinu. Kandidát může být uveden pouze na jedné kandidátní listině ............Topolánku můžete si svůj falešný úsměv strčit do řiti.

zaka ( 8. listopadu 2017 09:29 )

Věc která mě mrzí že jsem volil ODS a Topola který exhiboval mezi kmotry.Určitě horší než Zeman a to je co říci.Divím se že vylezl z nory.Že by chtěl omilostnit druha Dalíka?

arne100 ( 8. listopadu 2017 09:24 )

liberatos.Ty patříš zrovna pověsit.

bursik ( 8. listopadu 2017 09:02 )

promiskuitni Valach at zaleze k Talmance , ujel vlak a s tou bradkou se zblaznili v Praze vsichni starci, vypadaji hnusne a jeste vic stare od zpevaku az po ty kostlivce v politice

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa