Komentář: Zeman a Hofer si rozumí. Když zrušíme Benešovy dekrety i Temelín

Autor: Petr Holec, autor je redaktorem týdeníku Euro - 
12. září 2016
20:00

Kromě postsovětského prostoru nebývá zvykem, aby prezidenti jedné země otevřeně podporovali prezidentské kandidáty ve volbách u sousedů. Miloš Zeman je ale výjimečný prezident, a tak si před opakovanou prezidentskou volbou v Rakousku pozval na Hrad Norberta Hofera, kandidáta rakouských Svobodných. To u takového vlastence, jakým je Zeman, překvapí: právě rakouští Svobodní upřímně nenávidí Čechy jako málokdo.

Bývalý šéf rakouských Svobodných a korutanský hejtman Jörg Haider měl blízko k náckům, kteří neměli nejblíž nejen k Čechům. Kvůli Temelínu chtěl dokonce blokovat náš vstup do EU a Benešovy dekrety považoval za zločin, když je přirovnal k transportům židů do vyhlazovacích koncentráků.

Podobně je na tom i Hofer. Ten sice Haiderův slovník trochu zmírnil – přinejmenším před cestou do Prahy – do politicky korektnější podoby, názory jeho strany ale zůstávají stejné: zbavte se Beneše a Temelína, jestli vás máme mít rádi. Zeman ale Temelín miluje a obhajoba Benešových dekretů mu pomohla na Hrad. Takže si tady teď s Hoferem náramně rozuměli.

Důvod je jediný: migrace. Ta se sice prohnala Rakouskem, Česku se ale zatím téměř vyhnula, protože stejně jako Svobodní považují Česko za zaostalý Východ i migranti z Iráku. To ale nevadí, protože o co míň k nám chtějí, o to víc z nich nejen Zeman tluče politický kapitál. Aspoň v tomhle se tedy s Hoferem dobře shodnou a zvlášť u dortu.

A i proto najednou trpí i Hofer náklonností k visegrádské skupině, z níž se stal v rámci EU protiimigrantský klub. „Chceme vytvořit unii v rámci Unie,“ řekl Hofer v Praze s tím, že by se Rakousko přidalo ohledně migrace k V4. Možná to ani nebude potřeba. I bez Rakouska nabírá V4 v rámci EU stále horší reputaci, a to hlavně kvůli méně demokratickému vývoji v Polsku a Maďarsku, jejichž politici teď vyhlašují Západu „kulturní kontrarevoluci“.

Takže už v rámci Unie vzniká jiná unie, a sice bohatších západoevropských států. A jak ty nahlíží na V4, ukázala i citace poradce jednoho ze západoevropských premiérů v deníku Financial Times. Před vrcholným summitem EU v Bratislavě řekl, aby od něj nikdo nic neočekával, protože atmosféra na Slovensku nebude dobrá. „Je to negativní prostředí, populisti, a každý bude pod tlakem,“ řekl doslova. A stejně tak nikdo vážně neočekává, že by se k V4 kdy vážně přidalo Rakousko.

Vše o prezidentských volbách 2018 čtěte zde

Termín a systém prezidentských voleb 2018 najdete zde

Všechny kandidáty na prezidenta 2018 najdete zde

Výsledky prezidentských voleb 2018 budou zde

Průzkumy volebních preferencí najdete zde

Jak volit s voličským průkazem čtěte zde

Doporučujeme
balika ( 13. září 2016 11:28 )

Hlas z Izraele: "Češi, pozor. Váš Zeman má pravdu. Ty obavy nejsou vůbec plané."

tgbg ( 13. září 2016 09:38 )

Že by Hofer chlastal stejně jako Milouš???

st.rec ( 12. září 2016 22:01 )

Lýbý se my jak IQ Holec umí zprávně napzat jméno a i víc.Je to super-informátor.

gabreta ( 12. září 2016 21:00 )

"V4 v rámci EU stále horší reputaci, a to hlavně kvůli méně demokratickému vývoji". Tak že, národnostní cítění, národní zvyky a kultura je méně demokratický vývoj? Proč tedy Amíci drží při hymně ruku na srdci a u každýho baráku jim visí vlajka? Nejspíš tam budou mít taky méně demokratický vývoj!!

jarda304 ( 12. září 2016 20:46 )

A co USa a EU podpora puce nacku na Ukrajině?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud