Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Viki ze Sněženek a machrů, Töpfer či Kolečko: Které známé tváře kandidují v letošních volbách?

 • Autor: David Navrátil - 
  Aktualizováno -
  20. 9. 2022
  12:23
  17. 9. 2022
  05:00

  Již příští týden, v pátek 23. a v sobotu 24. září, proběhnou komunální volby a spolu s nimi i první kolo do voleb senátních. Kromě profesionálních politiků však kandidují i jiné známé osoby. Kdo tak kandiduje v Praze? Kde je nejvíce olympioniků? A které známé tváře chtějí do senátu?

   

 • 1.Viki Cabadaj v komunálkách

  Na 16. místě kandidátky STAN je v Praze bývalý frontman kapely Support Lesbiens a nyní kapely Portless Kryštof Michal.

  Kromě něj v Praze kandidují i jiné tváře známé z umělecké scény – na 11. místě kandidátky Praha bez chaosu je herec Jan Antonín Duchoslav, známý především z filmu Sněženky a machři.

  Duchoslav, který by se podle Pražského deníku ve funkci chtěl zaměřit primárně na životní prostředí, ohledně své kandidatury řekl: „S nabídkou kandidovat mne oslovil náš lídr Jaroslav Ďuriš, kterému důvěřuji jako člověku. S možností vstoupit do komunální politiky jsem koketoval už delší dobu, protože je spousta věcí, které mne v mém okolí pálí. Není mi jedno, v jakém stavu tuto zemi předám svým synům. A stěžovat si na to, co se kolem nás děje v hospodě u piva, je snadné. Obtížné je převzít osobní odpovědnost a položit na ten pomyslný špalek vlastní hlavu.“

  Jan Antonín Duchoslav (vpravo) kandiduje v komunálkách za Praha bez chaosu Jan Antonín Duchoslav (vpravo) kandiduje v komunálkách za Praha bez chaosu | Facebook - Praha bez chaosu

 • 2.Scénárista Kolečko i Varhan Orchestrovič Bauer

  Na 10. místě kandidátky Motoristé sobě kandiduje scenárista seriálů Most! nebo Okresní přebor Petr Kolečko a na posledním, 65. místě kandidátky Svobodných je hudebník, skladatel a dirigent Varhan Orchestrovič Bauer.

  Kromě nich pak kandidují například i herec Miloslav Mejzlík, hudebník Šimon Ornest, vokalista Moondance Orchestra Martina Kumžáka, který doprovází účastníky taneční soutěže StarDance, Michal Cerman nebo mistr světa na koloběžce Richard Zelinka.

  Varhan Orchestrovič Bauer Varhan Orchestrovič Bauer | CNC_David Kundrát

  Petr Kolečko naopak kandiduje za hnutí Motoristi sobě, jehož předseda Petr Macinka je zároveň mluvčí Institutu Václava Klause, a které, jak už název napovídá, chce primárně podporovat automobilovou dopravu.

  Macinka ke kandidatuře jednoho z nejúspěšnějších českých scenáristů posledních let, pro Pražský deník řekl: „S Petrem Kolečkem se známe docela dlouho. Víme, že na většinu věcí máme stejný názor, který je někdy i docela ostrý. On sám se ve své tvorbě mnohdy nemilosrdně vymezuje vůči některým tendencím a trendům, které chtějí společnost měnit a převychovávat. To máme společné. Petr Kolečko mi hned na začátku napsal, že se mu líbí, jak celý projekt motoristů osciluje mezi jistou formou recese a naprosto zásadní pravdou. Já k tomu dodávám, že udržet si určitou míru nadhledu je důležité, aby mohla být lépe vysvětlována a prosazována ona 'zásadní pravda.“

 • 3.Kodeš či fotbalisté

  Výše zmiňovaný Zelinka ale není zdaleka jediným sportovcem, který kandiduje v letošních volbách. Pravděpodobně nejznámějším je Jan Kodeš, jeden z nejúspěšnějších tenistů české historie, který dvakrát vyhrál French Open a v roce 1973 i Wimbledon.

  Kodeš kandiduje za stranu Patrioté pro Prahu 6. Na lokálních kandidátkách v místě svého bydliště chtějí kandidovat i tři bývalí čeští fotbaloví reprezentanti – Daniel Kolář v Horoměřicích, jeho bývalý spoluhráč z Plzně Roman Hubník v Olomouci a Jan Rajnoch v Dolních Chabrech.

 • 4.Olympionici v Plzni

  Z osobností spojených s hokejem jsou pak zajímavá primárně dvě jména, expert České televize Milan Antoš, který kandiduje v Praze jako číslo 55 na kandidátce SPOLU, a majitel Komety Brno Libor Zábranský, který kandiduje jako číslo 4 koalice TOP 09 a ODS ve svém domovském Brně.

  Zajímavostí jsou pak volby v Plzni, kde kandidují hned čtyři bývalí olympijští reprezentanti – dva z nich za stranu PRO 2022, spojenou s protesty proti koronavirovým opatřením, olympijský vítěz z Mexika Jan Kůrka jako jednička kandidátky SPD a na 24. místě kandidátky SPOLU pak olympijský medailista v triatlonu Jan Řehula.

  Video  CELÝ ZÁZNAM: Boj o Brno! Předvolební debata Blesku o energetické "apokalypse" i potížích v dopravě či s bydlením  - Blesk TV a Mall TV
  Video se připravuje ...

 • 5.Boj o Senát: Sidovský či Váňa

  I v senátních volbách budou o podporu voličů usilovat známé tváře. V senátním obvodu č. 16 – Beroun tak například současného senátora za ODS Jiřího Oberpfalzera vyzve hudební producent Janis Sidovský, který byl v roce 2018 zvolen do zastupitelstva Karlštejnu a v současnosti tam působí jako místostarosta.

  Již počtvrté, tentokrát v senátním obvodu č. 7 – Plzeň-město jako nestraník za ANO, bude do senátu kandidovat bývalý žokej a osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa.

  Oslava narozenin Františka Janečka: Pavel Vítek a Janis Sidovský Oslava narozenin Františka Janečka: Pavel Vítek a Janis Sidovský | Blesk:foto CNC: Marek Patek

 • 6.Töpfer mezi senátory?

  Přímo se Senátem pak má zkušenost kandidát v senátním obvodu č. 55 – Brno-město za ODS Tomáš Töpfer, známý především ze seriálu Četnické humoresky nebo jako ředitel Divadla na Vinohradech. Töpfer totiž v senátu za ODS již mezi lety 2006 a 2012 působil, tehdy však ještě v Praze.

  Za TOP 09 pak v senátním obvodu č. 22 – Praha 10 kandiduje emeritní přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Jan Pirk, který v posledních letech silně kritizoval koronavirová opatření.

  Tomáš Töpfer v Černých baronech Tomáš Töpfer v Černých baronech | Česká televize

 • 7.Kdy jdeme k volbám?

  Komunální volby se konají již v pátek 23. září a sobotu 24. září na území celé České republiky. Senátní volby se pak odehrají jen ve 27 volebních obvodech, které naposledy senátora volily v roce 2016. První kolo senátních voleb proběhne souběžně s komunálními volbami 23. a 24. září, druhé kolo pak o týden později 30. září a 1. října.

  Video  Komunální volby 2022: Sledujte čtyři předvolební debaty na Blesk.cz! Včetně superdebaty s lídry 22. září od 11:00  - Blesk / V. Vokjan, K. Dlabač
  Video se připravuje ...

frantacizek ( 17. září 2022 06:45 )

všichni diktátoři z historie disponovali jakousi "zásadní univerzální pravdou", ze které se stalo historicky už víme dogma (blud) - Stalin, Hitler. Kdokoliv se pak motá okolo myšlenek Václava Klause současnosti, musí býti občanům podezřelým..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa