Pondělí 20. března 2023
Svátek slaví Světlana, zítra Radek
Oblačno, déšť 14°C

Babiš ztrácí, generál Pavel by ho porazil ve druhém kole, potvrdil průzkum. Roste i podpora Nerudové

Autor: ČTK, for - 
16. září 2022
12:39

V prvním kole prezidentských voleb by vyhrál bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), ale jeho podpora od minulého průzkumu mírně klesla. Druhý by skončil generál Petr Pavel a třetí ekonomka Danuše Nerudová, jejíž podpora meziměsíčně výrazně vzrostla. V druhém kole by zvítězil Pavel. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu agentury Median.

Babiš, který zatím neoznámil, zda bude na prezidenta kandidovat, by v srpnu získal podporu 23,5 procenta voličů. Je to o dva procentní body méně než v červenci. Druhý Pavel by obdržel 22 procent hlasů, což je meziměsíčně o procentní bod více. V druhém kole voleb by Pavel Babiše porazil, když by ho podpořilo 58 procent rozhodnutých voličů. Median ale připomíná, že více než pětina respondentů si není jistá, koho a zda by v druhém kole volila.

Agentura si všímá toho, že od červencového modelu výrazně vzrostla podpora bývalé rektorky Mendelovy univerzity Nerudové. Nyní by jí dalo hlas 11,5 procenta lidí, o čtyři procentní body více než před měsícem. V modelu následuje se 7,5 procenta odborový předák Josef Středula a shodně se 6,5 procenta senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer.

Babiš má podle Medianu vysokou podporu zejména u lidí starších 64 let a mezi lidmi s nižším vzděláním. Pavel boduje u lidí ve věku od 25 do 54 let, vysokoškoláků a podnikatelů. Nerudovou podporují především mladí do 24 let a ženy. „Josef Středula sbírá podporu nejvíce mezi vyučenými bez maturity, důchodci, nezaměstnanými a nízkopříjmovými zaměstnanci,“ uvedla agentura.

Některé osobnosti, které volební model zmiňuje, kandidaturu oficiálně neoznámily. Poslední termín pro předložení přihlášek kandidátů na prezidenta je 8. listopadu. Ke kandidatuře je potřeba buď zisk 50 000 podpisů voličů, nebo podpora 20 poslanců či deseti senátorů.

První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku. Pevně rozhodnuto jít k prezidentským volbám je nyní 63 procent dotázaných. Podobná byla účast v poslední volbě prezidenta v lednu 2018, kdy v prvním kole dorazilo k urnám asi 62 procent voličů. Průzkum se konal od 1. do 31. srpna na vzorku 1003 respondentů starších 18 let.

Jakou mají jednotliví kandidáti podporu? Jakou mají jednotliví kandidáti podporu? | Median/ČTK

Video  Petr Pavel: Manželka udělala vnitřní oběť. A jak to bylo s členstvím v KSČ? 
Video se připravuje ...

JaNat ( 30. prosince 2022 18:06 )

sarima Není to jediný stbák, jen po těch ostatních nejdou, protože nemají šanci. Do finále se možná dostanou oba stbáci, Babiš i Pavel.

JaNat ( 30. prosince 2022 18:04 )

Tý jo, ty máš opravdu strach, že ho zvolí.

JaNat ( 30. prosince 2022 16:51 )

*nás*

JaNat ( 30. prosince 2022 16:50 )

Kdo je pořád cpe do popředí. Jak si může vůbec dělat taková loutka jako je Pavel náděje na prezidenta. Pokud bude zvolen, Česko se zbláznilo a není mu pomoci. To se háže svinstvo na Babiše, oprávněně, ale u Pavla se to přejde jako by nic, vždyt má daleko horší minulost než celý Babiš. Pavel nerozumí politice, o ekonomice nemá ani páru. Bude dělat to cu mu řeknou ti, co ho tam dostrkali. To bude terno. Nic o školství, nic o dětech, ale hlavně zbrojit. Stejně jako Nerudová. Panebože proč bychom měli zbrojit, protože náš straší Rusem? Ten na nějaké Česko hází bobky, ten si už dávno vycucal ze země co potřeboval. Tak nač zbrojit, nukleárku stejně Evropa nepřežije. Pavel je nobody, krom, vojenské kariéry neumí nic.

sarima ( 16. září 2022 21:14 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa