Starostou Prahy 1 je Pavel Čižinský. Slibuje spolupráci s magistrátem a lepší péči o historické centrum

Autor: dvi, diz, ČTK - 
Aktualizováno -
20. 11. 2018
09:40
16. 10. 2018
11:38

Povolební námluvy v Praze 1 jsou u konce - historické centrum povede Pavel Čižinský z vítězného uskupení Praha 1 sobě, které získalo více než pětinu odevzdaných hlasů. Jako koaliční partneři mu po boku stojí Piráti, My, co tady žijeme a Zelená pro jedničku. V pondělí 19. listopadu bylo zvoleno nová radnice na zasedání zastupitelstva.

Klan Čižinských se pomalu rozrůstá. V Praze 7 je starostou poslanec a zastupitel magistrátu Jan Čižinský (Praha Sobě). V Praze 1 do čela radnice usedá jeho bratr Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě). Ještě před samotnou volbou Pavel Čižinský řekl, že chce úřad městské části otevřít občanům a dalším lidem. Koalice prý bude chtít zlepšit chod úřadu a přístup obyvatel k informacím. Navázat chce úzkou spolupráci s hlavním městem. „Kdo chce zlepšit Prahu, bez Prahy 1 to nejde, a naopak,“ řekl.

Kandidáti do rady městské části dnes rovněž řekli, že se zaměří i na školství, vylidňování centra nebo problémy s veřejným pořádkem a negativními vlivy turistického ruchu. Mezi programové priority patří péče o seniory, rozvoj kultury, podpora malých obchodů, dodržování veřejného pořádku, zklidnění automobilové dopravy nebo podpora zeleně. V dopravě chce koalice v některých částech zavést zónu s maximální rychlostí 30 kilometrů v hodině. 

Výsledek voleb v Praze 1:

  • PRAHA 1 SOBĚ 21,26 % hlasů, 6 mandátů
  • ODS 17,87 % hlasů, 5 mandátů
  • Piráti 15,6 % hlasů, 4 mandáty
  • STAN, KDU-ČSL, Inic. Občanů 12,84 %, 4 mandáty
  • TOP 09 11,9 %, 3 mandáty
  • ANO 2011 8,18 %, 2 mandáty
  • Zelená pro jedničku 5,17 %, 1 mandát

Značný propad zaznamenala v Praze 1 dosud vládnoucí TOP 09 v čele se starostou Oldřichem Lomeckým. Jeho strana v roce 2014 získala 22,76 % hlasů, což je téměř dvojnásobek oproti výsledku „topky“ v prvním pražském obvodu v těchto volbách. Pohoršila si také koalice Zelená pro jedničku, která měla před čtyřmi lety 7,67 % hlasů, a tudíž dva mandáty. Při výsledku 5,17 % této straně zbývá jen jeden mandát, který by tak měl obsadit lídr Petr Kučera.

Kateřina Klasnová, známá ze svého dřívějšího působení v politické straně Věci veřejné, tak nejspíš v zastupitelstvu Prahy 1 zasedat nebude.

Piráti naopak i v centru hlavního města potvrdili, že jsou „volební kometou“ poslední doby. Umístili se na třetí příčce za ODS, přičemž před čtyřmi roky v koalici s Liberálně ekologickou stranou (LES) a Nestraníky dosáhli pouze výsledku 6,4 %.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců. Velkou část voličů ovšem tyto volby příliš nezajímají.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
jaramila ( 16. října 2018 12:14 )

Než se všichni usalaší, tak budou další volby, je to pořád dokola...pak se má stihnout něco udělat

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa