Třetí Čižinský chce do politiky. Nejmladší z bratrů Kryštof zabojuje o Brusel

Autor: Jakub Veinlich - 
16. března 2019
07:05

V české politice je to hodně nevšední. Do veřejného dění z různých pozic promlouvají dva bratři Čižinští. Známější Jan (40) je poslancem, starostou Prahy 7 a málem řídil z pozice primátora celou metropoli. Jeho starší bratr Pavel (42) se stal po podzimních komunálních volbách starostou Prahy 1. A jedno želízko v ohni v rodině ještě mají, nejmladší z bratrů Kryštof (37) se dostal na společnou kandidátku TOP 09 a STAN pro květnové volby do Evropského parlamentu.

Do vysoké politiky se pokoušel prosadit v minulosti také bratr Tomia Okamury Hayato. Tihle dva už spolu ale léta nemluví. To u Čižinských prý vládne rodinná harmonie. „Jako bratři máme všichni tři výborný vztah, komunikujeme spolu,“ řekl Blesk Zprávám poslanec a prostřední z bratrského tria Jan Čižinský (Praha sobě).

Kandidatura Kryštofa zhruba ze středu kandidátky TOP 09 a STAN ho prý nepřekvapila a bratrovi fandí. „Kryštof je poctivý, chytrý pracovitý člověk, který je ochoten pracovat pro naši zemi, takže mu přeji, aby uspěl, aby byl vykroužkován, aby pro naši zemi udělal spoustu věcí,“ pěje chválu na mladšího sourozence Jan.

Kandidaturu sourozenci prý nerozmlouval, a když bude chtít s něčím poradit, rád mu pomůže. „Myslím, že se musí vyvarovat kompromisů, má jít za svou myšlenkou, má prosazovat to, co prosazoval vždycky, a pak lidé uvěří, že je to ten správný člověk,“ varuje bratra před nástrahami politiky Jan.

Že vystudovaný právník Kryštof, který se v 37 letech stará o majetek zahraniční firmy, kandiduje zrovna za TOP 09 a STAN, Jana Čižinského nepřekvapuje. On sám s oběma stranami a ještě s Piráty uzavřel koalici na pražském magistrátu, jakkoli se jí jako radní neúčastní.

Kryštof pro Blesk Zprávy přiblížil, jak se ke kandidatuře dostal. „Mojí motivací bylo podpořit proevropskou kandidátku,“ začal s tím, že ho oslovil předseda TOP 09 a lídr společné kandidátky TOP 09 a STAN Jiří Pospíšil. „Bavili jsme se nejdříve o možné podpoře, ta má ale nakonec formu mé kandidatury,“ popsal počáteční námluvy Kryštof Čižinský.

Bez kroužků křeslo nebude

TOP 09 a Starostové napsali Kryštofa do středu kandidátky a o Evropský parlament tak zabojuje z 13. místa. Sám si velké šance nedává. I průzkumy dávají tomuto uskupení šance získat v nejoptimističtější variantě 3-4 mandáty. Čižinského by tedy lidé museli kroužkovat o 106.

„Technicky je samozřejmě možné, že mě vykroužkují, ale upřímně řečeno bych byl relativně překvapený, kdybych dostal tolik kroužků. Musely by jich být desítky tisíc,“ propočítal si. Pokud by se ale úspěch přeci jen dostavil, je prý připravený se do Bruselu stěhovat. „Ano, kdyby se to nějakou náhodou stalo, tak jsem připravený ten mandát přijmout. Primárně chci ale podpořit tuto kandidátku. Myslím, že místo České republiky je v Evropě, nemáme žádnou jinou variantu,“ dodal Kryštof Čižinský, podle kterého se Evropa musí ale stát více srozumitelnější.

Nejmladší Čižinský si dobře uvědomuje, že jeho angažmá na kandidátce není náhodné. Jméno Čižinský má totiž alespoň v Praze stále dobrý zvuk a toho je si vědomý i stranický šéf Jiří Pospíšil, tvrdí Kryštof.

„Určitě to bude jedna z úvah Jiřího Pospíšila. Ano, mám toto příjmení, nicméně známou osobností nejsem. Jiné vysvětlení nemám, než že se Jiří Pospíšil snaží oslovit lidi, pro které, zejména v Praze, jméno Čižinský něco znamená,“ je přesvědčený. Ani tento kalkul mu prý ale nevadí. „Jsem si toho vědom, nevadí mi to – v zásadě platí, že jestli mé příjmení může přispět k tomu, aby přitáhlo alespoň pár hlasů proevropské kandidátce, tak budu jedině rád,“ zmínil.

Starosta měl starosti

S oběma bratry Kryštof prý politiku občas probírá – ale není to nijak zásadní téma jejich rozhovoru. Navíc, spojit se se sourozenci je pro Kryštofa prý někdy nadlidský úkol. „Oba bratři jsou hodně vytížení a často můžu být rád, když mi vůbec zvednou telefon,“ řekl s tím, že všichni tři se prý sejdou dohromady především o rodinných akcích, jako jsou třeba křtiny nebo nějaké narozeniny.

Větší pochopení pro jeho kandidaturu má prý ale bratr poslanec – tedy Jan. Starosta Prahy 1 Pavel prý zas až tak nadšený nebyl.

„V zásadě si myslím, že mě podporují – myslím, že Jenda veřejně říká, že mi fandí, a doufá, že budu moct pro ČR a Evropu něco udělat. Pavel, ten se na to tvářil, že to není úplně dobrý nápad, asi se mu to zdálo příliš hrrr – že jsem si nevybudoval vlastní zvučné jméno. Ale v zásadě toto mé rozhodnutí, že jsem se nechal napsat na kandidátku, taky podporuje,“ přiznal pro Blesk Zprávy Kryštof Čižinský.

Kompletní kandidátky musejí jednotlivé strany, které se chtějí voleb účastnit, odevzdat nejpozději v úterý 19. března. Volby do Evropského parlamentu se pak budou konat v České republice 24. a 25. května. Výsledky budou známé o den později – tedy v neděli 26. května večer.  

zadnice ( 20. března 2019 16:13 )

Teda to jsou "fenoméni" v jedné rodině! Asi jsou to geny po rodičích.

panda82 ( 19. března 2019 16:01 )

No jo prázdná kešeň, tak vzhůru do politiky, v hlavě vymeteno, tak si uděláme dovolenou, nikde není vidět pozitiva co Brusel nám přinesla, jen vymýšlí hovadiny , za co se musí stydět žák třetí třídy, no jo ale co ti senilní dědci mohou vymyslet

tomik007 ( 16. března 2019 22:23 )

TAKOVE typicky cezke jmeno

petr12 ( 16. března 2019 11:01 )

ještě že máme Babiše a ne udavače,křiváky,netáhla,kecalisty,dementy jako piráti Michálek,Pexa,Bartoš,Hřib atd co jmeno to s fetovaná bukvice.

majojo ( 16. března 2019 10:55 )

S troškou smůly jsi Čižinského mohl znát líp, kandidoval na primátora proti Hřibovi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud