Vyberte místo

Velmi záleží na tom, zda se jedná o pracovní oběd mezi obchodními partnery či kolegy. Během oběda mezi kolegy jde často jen o doladění pracovních záležitostí. Domlouvá se většinou na pracovišti osobně.

Pokud zvete na oběd druhou stranu vy, navrhněte termín a místo setkání. Nečekejte, že s návrhem přijde druhá strana. Je dobré vždy doporučit vice restaurací, ať si si obchodní partner může vybrat. Samozřejmě je vždy lepší, když jste v restauraci již byli, znáte ji a budete se tam cítit příjemně a jistě.

Připravte se

Vždy je dobré se na pracovní oběd pořádně připravit. Projděte si agendu, udělejte si poznámky o tom, co všechno byste rádi s druhou stranou probrali. Nikdy není na škodu, pokud si o partnerovi zjistíte pár informací. Můžete tak přijít s tématem jemu blízkým a nestane se, že bude “stát řeč”. Začněte společenskou konverzací a obchodní záležitosti nechte až na chvíli, kdy dostanete jídlo. Mluvte o tématech, která jsou jednoduchá – děti, cestování, technika apod. Vyhněte se politice nebo náboženství. Při jídle začněte první položkou ze své agendy. Ujistěte se však, že nebudete jen mluvit, ale také poslouchat.

Autor: Shutterstock.com

Příchod

Rozhodně se vyplatí přijít o několik minut dříve. V klidu se posadíte a uvolníte.  Věřte, že není nic trapnějšího, než když na vás druhá strana musí čekat. Zejména, pokud se jedná o první schůzku!

Kdo zaplatí útratu?

Útrata je v režii hostitele – toho, kdo oběd navrhl. Zvykem je i nabídka že si zaplatím svou část nebo půl útraty. Avšak hostitel většinou s poděkováním odmítne. Navrhovatel oběda by měl být předem na místě a komunikovat s personálem bez rozdílu, zda se jedná o ženu či muže.

Rozloučení

Na závěr jednání si objednejte kávu nebo čaj. Všimnete-li si, že se dotyčný již dívá na hodinky, požádejte o ujištění, že nepřekračujete domluvenou dobu schůzky. Schůzku zbytečně neprotahujte a držte se naplánovaného času. Všelijaké podrobnosti, jež vyplynou během pracovního oběda, mohou být předmětem pro další jednání. Dříve než se rozloučíte, si vzájemně potvrďte další termín pro nové jednání.

Hledáte přivýdělek ke studiu? Nabídky brigád naleznete na www.jobs.cz a www.prace.cz.