Nacházejí se tu ty nejbělejší a nejdelší pláže, kouří nejlepší doutníky a pije nejopojnější rum, je to země s bohatou a pohnutou historií.

Exotický ostrov dlouhý 1200 km a místy široký nejvýš 190 km s tropickým podnebím (průměrná roční teplota je 27 stupňů) je jako stvořený pro vysněnou dovolenou, nejlépe v období od našeho podzimu do jara.

Součástí Kuby je i ostrov Juventud, přezdívaný Ostrovem mládí, a dalších asi 3 600 ostrůvků.

Fotogalerie
9 fotografií

Pravá Kuba - to není jen legendární Varadero a další pláže, ale také vnitrozemí s bohatou historií připomínající španělskou nadvládu zahájenou v roce 1492 vyloděním Kryštofa Kolumba, to jsou také smyslní tanečníci salsy a bolera, všudypřítomné podobizny Che Guevary, koloniální Trininad i stará dáma Havana, to je i pohled na dosud bídný život běžných místních obyvatel. Paradoxně k nim neodlučitelně patří jejich radostnost, uvolněnost a vřelost. Je znát, že jsou to potomci míšenců původních obyvatel a černých otroků, kteří sem v důsledku kolonizace byli přiváženi z Afriky.
Vyberte si to správné místo na Kubě. Na procestování celého ostrova samostatně týden ani dva nepostačí, s cestovní kanceláří po přímém desetihodinovém letu z Prahy si můžete vychutnat kouzlo exotických pláží se sluněním, potápěním a popíjením drinků v kombinaci s putováním okruhem po nejlákavějším místech celého ostrova. Takže - Dobrý den, Kubo!

To "nej" z kubánských památek a přírodních krás
V přípravě na svoji kubánskou dovolenou nelze opomenout 6 míst, zapsaných do Seznamu kulturního a přírodního dědictví a která rozhodně stojí za to navštívit. Především Starou Havanu a její systém pevností, údolí Vińales Valley v pohoří Sierra de los Organos, historické centrum Trininadu a údolí Valley of Sugar Cane Mills s budovami dokumentujícími pěstování a zpracování cukrové třtiny, hrad San Pedro de la Roca za 17. století na pobřežní ochranu proti pirátům, a francouzské kávovníkové farmy z přelomu 18. a 19. století v oblasti Sietta Maestra.

Stará dáma Havana

Být už na Kubě a nevidět hlavní město Havanu, označovanou též jako Paříž Karibiku, by byla velká škoda. Stojí alespoň za jednodenní výlet z pobytového letoviska. Téměř dvoumilionové město plné tradičních starých koloniálních domů i nádherných architektonických skvostů je ukázkou typického kubánského života. Tady dvacet let dýchal genius loci na Ernesta Heminwaye, který zde vytvořil podstatnou část svého románového díla. Ještě dnes je pro něj rezervován pokoj č. 511 v hotelu Ambos Mundos v centru staré Havany a v něm jeho psací stroj a láhev Chivas Regal.

Plaza de la Catedral je snad to nejkrásnější místo starého města. V těsné blízkosti Parque Central se vám impozantní budova kapitolu bude zdát povědomá správně, je to totiž kopie Bílého domu ve Washingtonu. Před revolucí sídlil v Capitoliu parlament a senát.

Pokud chcete návštěvu Havany spojit s nákupy a posezením v některé z typických restaurací či barů, hlavní nákupní a turistickou tepnou staré Havany je Obispo nebo též vilová čtvrť Miramar. Za zmínku stojí také ochod Casa del Tabaco, který zajišťuje prodej doutníků.

Svědkem až mnohahodinových projevů revolucionáře a diktátora Fidela Castra je monumentální náměstí Plaza de la Revolución s dochovanými budovami z éry vlády Fulgencio Batisty i sochy revolucionáře José Martího.
Havanské zážitky můžete završit návštěvou nejslavnějšího kubánského nočního kabaretu Tropicana, který pořádá pod širým nebem velkolepá představení ve stylu 50. let s více než 200 tanečníky.

Ó, Varadero!
Velmi oblíbenou volbou bývá na Kubě kombinace pobytu v Havaně a na věhlasném Varaderu, které je od hlavního města vzdálené jen něco přes 120 kilometrů. Poloostrov obklopený bílými dalekými plážemi a lagunou se stal skutečnou legendou. Na místě původní malé vesničky, kde se vyráběla pouze sůl, si později postavili svá sídla milionáři, které by ani ve snu nenapadlo, že zde bude dnes největší turistické středisko ostrova s luxusními hotely na 40 kilometrech věhlasných pláží, kvalitním servisem, a dokonce perfektně udržované 18-jamkové golfové hřiště. V letovisku si přijdou na své potápěči i milovníci mořského rybolovu, zkusit můžete také "Jungle tour" -projížďku na skútru se zastávkou v delfináriu a zdejším ZOO plném krokodýlů a hadů.

Turistická centra leží stranou od reality a jsou oddělena od míst, kde se normálně Kubánci pohybují. Před hotely stojí strážní domečky, kde je nutno se legitimovat a i to by mělo podle Castra zabránit prostituci.

Chcete vidět místo posledního spočinutí slavného "Che"? Zajeďte si do nedaleké Santa Clary, hlavního města stejnojmenné provincie, kde se v r. 1958 utkaly pluky diktátora Batisty a Che Guevary. Jeho monumentální pomník uvidíte na Plaza de la Revolución a v roce 1997 sem byly převezeny jeho ostatky a byl zde pohřben.

Ze severu pár kilometrů na jih
Na jihu, který byl vždy zemědělský, a kde dlouho vidíte hlavně pole s cukrovou třtinou a komíny cukrovarů, povozy tažené voly a auta - herky na silnicích, pak na pobřeží lákají dvě korálová souostroví. Druhé z nich je podle korálu královského, který se tu vyskytuje, pojmenován královniny zahrady. Ve slavné Zátoce sviní, kde se odehrál roku 1961 neúspěšný pokus o převrat, když se na Playa Girón vylodilo za pomoci americké CIA přes 1400 kubánských exulantů s cílem svrhnout Fidela Castra, najdete i civilizací "zapomenuté" malé pláže.

Na jihu však je magnet turistů - jeden z nejkrásnějších tropických ostrovů Cayo Largo, dlouhý 27 a široký jen 3 kilometry. Nezapomenete na množství lagun podél pobřeží, palem na plážích pokrytých bílým korálovým prachem a volně se pohybujících pelikánů. Rozhodně si nenechte ujít návštěvu želví farmy nebo výlet za leguány na vedlejší ostrov Cayo Iguana.

Stopy kolonizátorů
Trinidad, třetí ze sedmi původních osad na Kubě, které tu založil Velázques, prostě nesmíte vynechat. Dýchne na vás zcela ojedinělou atmosférou, jako nikde jinde na Kubě. Město zbohatlo díky příjmům z trhu s otroky, pašováním a cukrem. Zdejší koloniální španělská architektura se pyšní známkou UNESCO - Místo světového dědictví.
Centrum města tvoří Plaza Mayor / Velké náměstí /, které lemují vily a paláce tehdejších nejbohatších vrstev Kuby.

Východní část ostrova obývají Kubánci proslulí svým temperamentem. Na jih leží mezi mořem a horami půlmilionové Santiago de Cuba, původní hlavní město a rival Havany, kolébka revoluce - rodiště mnoha významných revolucionářů - a také kolébka bolera. Pozornosti by neměla ujít budova kasáren Moncada a centrální náměstí Parque de Cespédés, kde stále hraje živá kapela. Východ má kulturně blíže k Africe, protože zde bylo centrum obchodu s černými otroky. Na jedné straně je tu úrodná provincie Granmá s bujnou vegetací, na druhé vyprahlá půda oblasti Guantanámo. Stejnojmenné město je již od roku 1903 sídlem americké základny, jejíž pronájem měl trvat 99 let za roční poplatek 2000 dolarů ze strany USA. Dnes tam za ostnatým drátem a minovým polem žije několik tisíc vojáků a slavná píseň Guantanamera, což v překladu znamená dívka z Guantanama, je odtud.

Paměť Kolumbova města
Na jihovýchodě od Kuby leží nejstarší koloniální město Kuby Baracoa, místo, kde v r. 1492 přistál Kryštof Kolumbus a první město, založené na Kubě později Diegem Velasquézem. Místní krajina je civilizací skoro nedotčená, přetrvávají husté deštné pralesy i laguny s průzračnou modrozelenou vodou. Jedinou změnou je silnice, kterou nechal v 60. letech minulého století podél pobřeží postavit Fidel Castro.

V místě je určitá symbolika - připlutím Kolumba na ostrov, který do té doby obývaly indiánské kmeny, začali Kubu kolonizovat španělští dobyvatelé a po dlouhá staletí ji trápil útisk a nouze. Zlom nastal na Silvestra roku 1958, kdy do Havany napochodoval revolucionář Fidel Castro se svými guerillami. Nová vláda nastolila změny, počínaje znárodněním amerického majetku, pozemkovou reformou, odstraněním negramotnosti a zlepšením zdravotní péče. Pod vedením Castra se Kuba chtěla vymanit z ekonomické závislosti na USA /kontrolovaly např. 40 procent produkce cukru/, ale znárodnění amerických firem, embargo USA od r. 1960 na vývoz amerických výrobků na Kubu a ozbrojený pokus exulantů o převrat v Zátoce sviní jen urychlily orientaci země na socialistické zřízení.

Hospodářství země prochází vleklou krizí, tradiční obory však zůstávají a pečují o svůj věhlas, a to zejména výroba doutníků, export rumu, a těžba a zpracování niklu.

Rájem pro milovníky doutníků je západní cíp ostrova a provincie Pinar del Río. Právě tady se na rozlehlých tabákových plantážích pěstuje "Vuelta Abajo", nejkvalitnější a nejdražší tabák na světě. Daří se mu prý v kombinaci vlhka a horka s červenohnědou půdou. Další doménou jsou palmy - mimo palmu královskou, která je kubánským národním stromem, tu roste kolem 30 dalších druhů. Celou provincií prostupuje pohoří Cordillera de Guanico, jehož východní část prohlásilo UNESCO v r. 1984 za první kubánskou biosférickou rezervaci. Nalézá se tu přes 800 rostlinných druhů, z nichž 30 jsou endemité - nerostou nikde jinde na světě než zde.

Nejen znalci vědí, že kubánské orchideje jsou ve světě pojmem. Na ostrově jich roste téměř 7000 druhů, z nichž 300 patří mezi unikáty, včetně nejmenší orchideje na světě s velikostí květu kolem 2 mm. Krásu orchidejí můžete obdivovat v exotickém národním parku Soroa na západ od Havany, druhém největším orchidáriu na světě.

Na Kubu s dětmi se nemusíte bát - Kubánci děti milují, moře je teplé a poklidné, pláže čisté. A čeká je tu dost lákadel - např. Akvárium Bbaconao s podmořským světem Karibiku, jeskyně Bellamar, dobrodružství s piráty v pevnostech ze 17. století, z nichž nejkrásnější jsou v Havaně, jízda v kočáře s kozím spřežením nebo kubánský Jurský park s dinosaury a mamuty v životní velikosti.

Kuchyně všech chutí a kultur
Všichni přistěhovalci na ostrov přivezli své chutě a stravovací návyky - ať už španělští dobyvatelé, afričtí otroci nebo čínští nádeníci. Tak vznikla klasická kreolská kuchyně. Přes přídělový režim v zemi je o turisty v hotelích nadmíru dobře postaráno - pochutnávají si na čerstvě ulovených rybách, humrech i langustách, a na mezinárodních pokrmech. Na pravé kubánské jídlo se však musíte vydat do tzv. paladeres. Typické menu tvoří nejprve ovocný salát a jako hlavní chod se podává většinou kuřecí nebo vepřové maso. Oblíbené je také sele. Nejtradičnější přílohou je bílá rýže s malými černými fazolemi. Polévku dostanete obvykle hustou frijoles negros nebo plévku s červenými fazolemi. Jako dezert vám určitě nabídnou fritovaný banán nebo kandovanou papáju. Běžně uvidíte na talíři tamní hlízovou zeleninu nebo tamales - kukuřičné taštičky s masem.
Připravte se na to, že na Kubě rum teče proudem v různých koktejlech, z nichž nejznámější je mojito s mátou nebo Cuba libre s colou. Někdo má nejraději sladkou Piňa coladu. Guarapo je sladká šťáva, lisovaná z cukrové třtiny a nabízí se též čerstvá šťáva z kokosového ořechu.

Co a jak se nakupuje
Většina obchodů prodává zboží za kubánské konvertibilní peso, CUC. V turistických centrech je možné platit i euro, ale nazpět vám vrátí drobné v CUC. Je dobré je mít po ruce, už proto, že běžné spropitné, zvané propina, je běžné a tvoří velmi důležitou složku příjmů značné části Kubánců.

Trendem v kubánských suvenýrech je určitě podobizna Che Gevary na každé maličkosti a na každém kroku. Symbolem mezi dárky přivezenými z Kuby je určitě slavný rum a světoznámé doutníky. Je dobré zakoupit je přímo u výrobce, v seriozních prodejnách a v hotelích, ale ne na ulici, kde se nabízejí padělky za velmi nízké ceny. Nejlepší a také nejdražší značkou rumu Habana Club je Gran Reserva, který musí zrát v sudu 15 let. Bílý rum, který se používá jako přísada do mnoha koktejlů, bývá tříletý.

Z Kuby se nesmí vyvážet želvovina, velké mušle a výrobky z krokodýlí kůže!

Na ostrově s časovým rozdílem minus 5 hod. SEČ, je úředním jazykem španělština, ale v turistických centrech se dohovoříte většinou jednoduchou angličtinou.

Zdraví ve svých rukou
Vzhledem k tamější vlhkosti vzduchu oceníte prodyšné a lehké oblečení.
Mezi doporučená očkování na Kubu patří proti žloutence typu A, ale není povinné, lepší je dodržovat svá vlastní přísná pravidla hygieny. Nejhorší, co vás může na Kubě potkat, je průjem, který obvykle rychle odezní, s použitím příslušných léků. Dávejte především velký pozor na to, co jíte a především pijete. Tzn. vodu zásadně balenou, a raději žádný led do koktejlů. Ovocné šťávy při prodeji na ulici bývají ředěné místní vodou a to může být pohroma. Proti komárům se doporučuje v nejbližší místní lékárně se vybavit místním tee tree olejem. Jako v každé cizí zemi je nejlepším lékem prevence a vlastní opatrnost. Pak si svou dovolenou náležitě vychutnáte a budete na Kubu dlouho vzpomínat.

Dovolenou si můžete zajistit již nyní prostřednictvím vyhledávače na začátku stránky.