Turecko je země, která v západní Evropě již dávno dominuje turistickým destinacím východního Středomoří a stává se pořád silnějším lákadlem pro české turisty.

Ty zajímá v první řadě moře a kvalita pláží. A zde je opravdu z čeho vybírat. Turecké pobřeží je prakticky bez průmyslu a moře je zde asi nejčistší, jaké jde kolem Středozemního moře vůbec nalézt. Pláž si najde každý tu svou. Jižní pobřeží turecké riviéry lemují široké pláže s jemným pískem, či oblázkové, nad nimiž se tyčí vrcholy impozantního pohoří Taurus. Na západě v okolí Bodrumu najdete sevřené zátoky s písčito oblázkovými plážemi či romantická skalnatá zákoutí s terasami a vstupem do křišťálově průzračného moře po molu.

Fotogalerie
7 fotografií

Stopy našich sládků v tureckém pivu
A všude je k dispozici patřičný servis. Bary s pozoruhodně kvalitním pivem, které kdysi Turky učili vařit v pivovarech dovezených z Česka čeští sládci. K zakousnutí není jen standardní döner kebab z jehněčího, či kuřecího masa, ale spousta skvělých grilovaných pochoutek. Grilování je mimochodem po fotbale zřejmě nejrozšířenějším tureckým koníčkem. Gril na dřevěné uhlí s komínovým odtahem bývá dokonce standardní součástí balkónů u nově budovaných paneláků.
I zarputilý odmítač zeleniny by pak měl vyzkoušet nějaký pokrm z lilků, které hrají v turecké kuchyni klíčovou roli. Mohou být grilované, v jogurtovo česnekovém sósu, či v podobě silně ostrého studeného salátu, který vás probere i v úmorném vedru.

Za divy světa i tkaním koberců
Strávit pobyt v Turecku jen povalováním na pláži a konzumací místních lahůdek jistě lze docela úspěšně, ale byla by to trochu škoda. Pobřeží Turecka má totiž bohatou a vzrušující historii. Prošli tudy Chetité, Babylóňané, Egypťané, ale především zde v době antiky kvetly bohaté řecké městské státy. Z legendární Tróji, ležící poměrně daleko od turistických letovisek, zbylo sice jen pár kamenů. Ale na dosah z Bodrumu je asi nejrozsáhlejší a nejzachovalejší starořecké město Efes, kde stával jeden ze sedmi divů světa - Artemidin chrám. Komplex je velmi rozsáhlý a prohlídka sice trvá několik hodin, ale stojí to za to. Další z divů světa stával přímo v Bodrumu. Toto město se v antických dobách jmenovalo Halikarnass a stávalo zde slavné Mauzoleum. Po něm dnes nenajdete ani stopy. Historií města, velkým jachetním přístavem i kouzelnými zátokami však Bodrum stále láká. Kolem staré čtvrti pod hradem maltézských rytířů i u pláží těžko přehlédnete luxusní vozy s istambulskou, či ankarskou poznávací značkou. Bodrum je prostě letoviskem turecké smetánky.
Jih Turecka však není o nic méně zajímavý. I zde najdete antická města, jako je například Perge.

Kde se milovali Antonius s Kleopatrou
Ale především zde jsou kilometry skvostných pláží, z nichž na té nejslavnější údajně trávili své líbánky Antonius s Kleopatrou. Oblast je nikoli neprávem nazývána Tureckou riviérou. Najdete zde velmi kvalitní hotely ležící přímo na pláži a vybavené na špičkové úrovni. Hlavními centry jsou zde města Antalya a Alanya, která žijí dlouho do noci zábavou. Mezi letovisky, plážemi a centry měst lze velmi pohodlně a bezpečně cestovat tureckou dopravní specialitou, kterou jsou minibusy nazývané dolmuše. Mají pevnou trasu a své zastávky ale lze je i stopnout jako taxíka.
Turecko je muslimským státem, ale Turci jsou velmi umírnění muslimové a jsou otevření cizincům. Silný vliv zde má stále odkaz Kemala Atatürka, který odstavil imámy od světské moci a zrovnoprávnil muže a ženy. Turistům zde rozhodně nehrozí větší nebezpečí, než ve většině evropských zemí a po městech se lze bezpečně pohybovat i po setmění.
Bezpečné však nemusí být vaše peněženky, pokud se dáte do obchodování. Z Turecka si lze přivést za dobrou cenu zlato, kožené výrobky, ale především turecké koberce. Ty ručně vázané mohou stát desetitisíce i statisíce korun. Je to ale cena odpovídající, protože vazačky koberců je v horských vesnicích častou vážou měsíce a ty nejkvalitnější hedvábné i celé roky. Hodnota takového koberce pak v čase výrazně roste a je tak poměrně dobrou investicí. V nabídce cestovních kanceláří je většinou výlet spojený s návštěvou výrobny koberců. Zde lze nakupovat s jistotou, že zboží je kvalitní a výrobce ho dodá až do Česka a ještě vám turecké úřady odpustí clo.

Dovolenou si můžete zajistit již nyní prostřednictvím vyhledávače na začátku stránky.