U zrodu kabaretu a tančírny na bulváru de Clichy stáli pánové Joseph Oller a Charles Zidler. Svůj podnik, kterému přezdívali „první palác žen“, odlišili od početné konkurence zvláštně podmanivou, jakoby cirkusovou atmosférou. Pod otáčejícími se lopatkami kašírovaného větrného mlýna se scházela pestrá směsice lidí z různých společenských vrstev. Častými návštěvníky byli umělci v čele s malířem Henrim de Toulouse-Lautrecem, ale ukázalo se zde i množství jiných významných osobností.

Známí umělci

Za dobu existence vystupovalo pod lopatkami Červeného mlýna mnoho věhlasných umělců, mezi nimi např. La Goulue, Josephine Baker, Frank Sinatra, Jean Gabin, Yvette Guilbert, Jane Avril, Mistinguett, Joseph Pujol, Édith Piaf, Ella Fitzgerald, La Toya Jackson a další. Základem však byly vždy desítky tanečnic s ohebnými těly a svého času prý i velmi ohebnou morálkou, pro kterou kabaret průběžně čelil kritice veřejnosti. Co ale k červenému mlýnu na Pigalle neodmyslitelně patří dodnes, je nikoli morálka tanečnic, ale proslulý kankán. Moulin Rouge sice nebyl kolébkou této smyslné podívané, ale i tak se v městě nad Seinou sotva najde jiné místo, které by bylo s „naturalistickou čtverylkou“ tak neodmyslitelně spojeno.

Video
délka: 05:14.21

Kabaret Moulin Rouge slaví 130 let: V pařížském srdci lásky to žije i dnes! Youtube/MoulinRouge - Officiel

Krásné časy

Moulin Rouge je nyní jednou z hlavních turistických atrakcí Paříže, kam míří davy lidí, kteří doufají, že tam zažijí alespoň letmý dotek dávno zaniklé Belle Époque, což v překladu znamená krásná doba či krásné časy. Po první světové válce a traumatu, které ve Francouzích zanechala, se tak začalo označovat období od 90. let 19. století do začátku války. Právě v tomto období kabaret Moulin Rouge začal působit. V současnosti jej prý každoročně navštíví přes půl milionu lidí, kteří vypijí čtvrt miliónu lahví šampaňského!

Slavný muzikál

Pokud chcete i vy zažít atmosféru Moulin Rouge, a nemůžete Paříž navštívit osobně, pusťte si fi lm z roku 2001 se stejným názvem. Snímek, kde hlavní roli ztvárnila Nicole Kidman a Ewan McGregor, je kritikou velmi oceňován. Prostředí kabaretu i atmosféru doby na konci 19. století divákovi přiblíží dokonale.

Kde ho najdete

Francouzský kabaret Moulin Rouge (česky Červený mlýn, který vás na střeše kabaretu vítá už z dálky) se nachází ve čtvrti Pigalle, na Boulevardu de Clichy na úpatí Montmartru v Paříži. Můžete si zaplatit představení s večeří či bez, šampaňské je vždy jeho součástí. Podle toho, zda budete večeřet a také v kolik hodin na představení zavítáte, pořídíte vstupné od cca 90 eur, tedy přibližně 2350 korun. Páteční a sobotní vystoupení jsou často vyprodána na měsíce dopředu. Pokud byste chtěli kabaret navštívit, je dobré si lístky objednat s předstihem. Měli byste vstoupit ve slušném oblečení, i když oblek či kravata nejsou podmínkou. V džínách, kraťasech nebo teniskách vás ale dovnitř nepustí.

Fotogalerie
19 fotografií