Úterý 5. prosince 2023
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Oblačno -4°C

Kam za adventními zážitky: 6 splněných vánočních přání!

/
 • Kam za adventními zážitky: 6 splněných vánočních přání!
  27. listopadu 2019 ● 05:00

  V krbu praská dřevo, venku je sychravo, místností se rozvoněl čaj… Vánoce jsou pomalu za dveřmi. Prožijte je ve svátečně naladěných metropolích a odneste si nezapomenutelné zážitky z bruslení v Central Parku, čertovského řádění na Krampuslaufech v Rakousku, nákupů v Polsku, vánočně laděného Trafalgarského náměstí nebo ochutnávek sladkých svátků v Itálii a typických dobrot v Bratislavě. Tady jsou naše tipy.

 • 1.

  Poznejte strom s příběhem v Londýně

  Symbolem londýnského adventu je strom na trafalgarském náměstí, který má svůj příběh. Za pomoc během druhé světové války jej Britům každoročně věnuje Norsko. O tom, že je to událost, svědčí i fakt, že kácení stromu v Norsku se vždy účastní starosta města, které strom věnovalo. Vánoce s lidmi dělají divy...

  Vánoční trhy v Londýně
  Autor: iStock.com

 • 2.

  Čertovsky se pobavte v Rakousku

  Ve Vídni je různých vánočních trhů více než dvacet, kromě těch nejslavnějších u vídeňské radnice ale doporučujeme i ty, kam chodí především místní. S otevřenou náručí vás tak čeká nepříklad Spittelberg. Máte-li rádi pekelnou atmosféru, pak si nesmíte nechat ujít rakouské průvody čertů. Zavítají hned do několika měst včetně horami obklopeného Schladmingu, kde se koná ten vůbec největší čertovský průvod.

  Vánoční trhy ve Vídni jsou velmi oblíbenou destinací i pro Čechy
  Autor: Blesk.cz

 • 3.

  Zabruslete si pod širým nebem v New Yorku

  Pamatujete na komedii Sám doma v New Yorku? Něco na tom městě je. Obzvlášť o Vánocích. Prohlédněte si slavný vánoční strom u Rockefellerova centra a pak si zajeďte zabruslit do slavného Central Parku. Kluziště Wollman a Lasker Rink jsou nejen větší a levnější než to u Rockefelleru, ale i mnohem půvabnější a dokonale vás vtáhnou do atmosféry adventního New Yorku.

  Zimní New York
  Autor: Shutterstock

 • 4.

  Ochutnejte advent v Bratislavě

  Lokše, kapustnica a zalít to horkou medovinou. To je doporučení našich průvodců, jak si nejlépe vychutnat advent v Bratislavě. Všechno si můžete vybrat u dřevěných stánků s barevnou stříškou, které jsou pro adventní trhy na Slovensku typické. „Vánočně oděná Bratislava vás mile překvapí, a navíc se tady budete cítit jako doma,“ nabádá k výletu k sousedům průvodce Vladimír Šmehlík z CK Radynacestu.

  Vánoce v Bratislavě.
  Autor: Nováček Jiří

 • 5.

  Ponořte se do nákupů v Polsku

  Stánkaři na Rynku Glównem, tedy v centru dění vánočně zdobených polských měst, jsou obvykle přísně kontrolováni. Máte tak jistotu, že suvenýry, které si odtud přivezete, budou pravé. Pořiďte tu třeba barevné a broušené baňky, pletené košíky, šperky nebo sušené kytice. „Nákupy vánočních dárků v Krakově se staly již dobrou tradicí, stejně jako výstavy populárních »szopek«, tedy poněkud kýčovitých betlémů, bez kterých si Poláci nedokážou Vánoce ani představit,“ přibližuje atmosféru dění Vladimír Šmehlík, průvodce adventních zájezdů.

  Vánoční trhy v Krakově.
  Autor: pavel ryšlink

 • 6.

  Prožijte sladké Vánoce v Itálii

  Napříč celou Itálií jsou oblíbené speciální vánoční sušenky, aromatické, velmi křupavé na povrchu a měkké uvnitř. V Toskánsku se připravují mandlové cavallucci či ricciarelli, v Kampánii zase kulaté roccocò. Z Apulie pocházejí cartellate... Co region, to jiná chuť italských Vánoc, nebojte se proto tentokrát nemířit jen do Říma, ale zkuste třeba sváteční Neapol nebo Florencii.

  Vánoce v Itálii
  Autor: Shutterstock

  Fotogalerie
  38 fotografií

Články odjinud

Dnešní horoskopy