Na ostrov v uskupení Malé Sundy ročně zavítá několik tisíc turistů. Od roku 2020 však už budou mít smůlu. Tenhle tropický ráj o rozloze 390 kilometrů čtverečních totiž zavře. Důvodem jsou stále častější nájezdy pytláků a pašeráků zvířat, jež do oblasti láká rozmanitá fauna.

Na Komodu se rozkládá stejnojmenný národní park, ve kterém lze pozorovat třeba žraloka velrybího, měsíčníka nebo obří manty. Největším a nejlákavějším terčem pro pašeráky je však místní poklad – obří ještěr varan komodský, majestátní tvor, který v krajním případě dorůstá i tří metrů a váží 160 kilogramů. A právě 41 kusů toho zvířete se někdo nedávno pokusil prodat. Cena? Přibližně 800 tisíc korun za kus!

Policie muže naštěstí chytila, ale nejedná se bohužel o jediný případ. Vyšetřovatelé třeba měsíc zpět odhalili muže, který se snažil přes facebook prodat pět těchto extrémně ohrožených plazů.

Právě kvůli těmto lidským hyenám, kteří se snaží vydělat na tomto endemitovi (nežije nikde jinde na světě, pozn. red.), tak Komodo brzy své brány turistům uzavře. A aby také ne. Tímto tempem by slavný ostrov mohl snadno přijít i o dalších přibližně 1800 kusů ještěrů, kteří ze všeho nejvíc připomínají prastaré dinosaury.  

Indonésie je rájem pašeráků

Jihoasijská Indonésie se v posledních letech potýká přímo s invazí různých pytláků a pašeráků. Úřady například nedávno odhalily organizovanou skupinu pachatelů, kteří ze země za velké peníze pašovali kriticky ohrožené leopardy. O nejčerstvější případ se však na ostrově Bali postaral Rus, který byl celníky odhalený, když se v letadle snažil propašovat maličké mládě orangutana. To bylo zavřené a zdrogované v proutěném koši. 

Fotogalerie
25 fotografií