Po druhé světové válce se ze šlechtického sídla stala škola, byla tu opatrovna a nakonec i psychiatrická léčebna. Podle webu Sme.sk fungovala několik let po revoluci, ale jak přesně dlouho, si v Sokolovcích nepamatují už ani místní.

Psychiatrická léčebna

V léčebně skončil i Radoslav Minár, který byl údajně zapleten do vraždy teprve desetiletého Ríši a jeho matky v roce 2004. Prý si objednal vraždu expolicisty, ale odnesla to namísto něho manželka a syn. S bratrem prý stál i za smrtí basketbalového trenéra Jarolíma Janoština.

Spoustu činů se ale Minárovi nepodařilo prokázat. V psychiatrické léčebně hledal podle webu sudcovia.sk úkryt před soudem, který projednával vraždu právě zmiňovaného trenéra. Záda Minárovi prý kryl šéf léčebny.

Ukradená střecha

Nyní kaštel chátrá. Před nedávnem z něj ukradli střechu a policie nedokázala krádež vyšetřit. Přitom mají stavba i areál, v němž se hrával paintball, magické kouzlo. Rostou tu dokonce více jak 200 let staré platany.

V kaštelu jsou pěkné klenby a stropní oblouky. Spousta míst budovy je ale rozpadlá. Propadlo se tu i několik stropů. Věže jsou nádherné, ale kvůli jejich stavu se na ně neodváží ani ti nejzarytější vyznavači urbexu. Toto místo je asi vážně prokleté.

Co je to kaštel?

Kaštel je venkovské sídlo střední a vyšší šlechty. Tento termín se používá zejména na Slovensku, ale také v několika dalších zemích. Na Slovensku je tento typ stavby velmi častý. V Česku se nazývá většinou jako zámek nebo tvrz.

Fotogalerie
32 fotografií