Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek ze Zikmundovy rodné Plzně v roce 2017 vymysleli projekt Zikmund100. Mladí cestovatelé se rozhodli ve stopách legendární dvojice Zikmund-Hanzelka vyrazit do světa na devítiměsíční cestu a přefotit 195 fotografií, které slavnější kolegové na svých cestách pořídili.

Samotné cestě předcházelo mnoho hodin příprav, vyhledat lokalitu k pořízení Zikmundových fotografií nebylo nic lehkého. V drtivé většině případů se to ale povedlo a mladí cestovatelé tak mohli pózovat ve stejné kompozici jako jejich idolové.

V jednom případě Češi dokonce narazili na vnučku ženy, se kterou se před více než 50 lety vyfotil Miroslav Zikmund.  Vzniklou fotku dvojice plánuje legendárnímu cestovateli darovat k narozeninám.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

"Každá země je tak zajímavá, jako jsou v ní zajímaví lidé." přesně tak nás citovali v Japonsku, v Indii, an Srí Lance a v Nepálu. Podle toho se Kyrgyzstán stal jedním z nejlepších bodů naší trasy a oba doufáme, že se sem co nejdříve vrátíme. Projeli jsme ho autem a když to nešlo autem jeli jsme na koních a když ani kůň nemohl chodili jsme pěšky. Kyrgyzové jsou úžasný a otevřený národ a mají spoustu fajn tradic. Například u večeře stojí vždy na stole lahev koňaku, kterou se zapíjí skvělé jídlo a úspěšný den. My samozřejmě nepijeme a tak jsme z doslechu zjistili, že místní koňak chutná jako nasládlý český rum a jsou po něm pekelné kocoviny ... ale to jen z doslechu. ------------------------------------------ "Every country is amazing as are amazing people in it." We were quoted like this inn India, Sri Lanka, Nepal and Japan. By that Kyrgyzstan become one of the best places of our journey and we strongly believe we will be back soon. We passed through by car, than on the horses and if the horse could not any further we walked. Kyrgyz nation is amazing nation with spectacular traditions and very openminded. In the table with the dinner always is bottle of Konak. We do not drink, we almost feel like abstainers, but we have heard it tastes like sweet rum and you will have terrible hangover after ... but we only heard it. #kyrgyzstan #bestdestination #horses #wild #czechtravelers #photooftheday #olympusomd #travel #adventure #zikmund100 #animalplanet #horse #wildhorses #outdoors #animallovers #natgeoyourshot

Příspěvek sdílený Zikmund100 (@zikmund100),Pro 9, 2018 v 3:49 PST

 

Socha s Vaňourkem si pro cestu stanovili rozpočet 800 tisíc korun. „Výdaje byly opravdu extrémní. Asi třikrát jsme se dostali do situace, kdy jsme byli opravdu bez peněz,“ řekl Tomáš Vaňourek serveru G.cz. Na mizině se cestovatelé ocitli v Indonésii, na Srí Lance a v Japonsku.

 

Cestovatelé si museli dávat velký pozor, aby je někdo neokradl o kameru a fotoaparáty, to by totiž znamenalo konec jejich cesty. Vaňourek se s G.cz podělil o vtipnou a, jak sám říká, ironickou, příhodu.

„Na Sumatře jsme byli tak opatrní a soustředili jsme se na kamery, až jsme spadli do kanálu a polámali si žebra. Technika přežila, ale my jsme byli pěkně rozbití,“ řekl cestovatel.

Plzeňané se na pouť vydali v dubnu loňského roku a během devíti měsíců navštívili 32 zemí. Lidé mohou srovnat nové fotografie s těmi Zikmundovými na výstavě v Plzni od 17. února.

Video
délka: 06:00.03

Syn cestovatele Miroslava Zikmunda (97): Tátu jsem jako dítě znal jen z knížek! Zuzana Bubílková, Lukáš Červený

Fotogalerie
85 fotografií

Přečtěte si unikátní rozhovor s Miroslavem Zikmundem ZDE