Experti z amerického Gettyho institutu ve spolupráci s egyptským ministerstvem památek čistili nástěnné malby poškozené vlhkostí, prachem a oxidem uhličitým, který se v hrobce staré přes 3300 let hromadil v důsledku špatné cirkulace vzduchu. Ten má teď rozproudit nový ventilační systém.

Malby v hrobce rovněž zbavovali škrábanců způsobených turisty. Samotná faraonova mumie „servisku“ nepotřebovala. Od roku 2007 – do té doby měla veřejnost možnost vidět jen zlatý sarkofág, v němž tělo leželo – byla po tři roky vystavena ve skleněné vitríně ve vakuu, v níž je i nyní po znoutoveření hrobky. Nadále z ní je ovšem vidět pouze hlava a nohy.

Video
délka: 01:54.60

Nejznámější hrobka světa se znovu otevřela veřejnosti: Tutanchamona ukázali po 9 letech! Reuters

Zbytek ostatků zůstává ukryt pod pokrývkou, jelikož je ve velmi špatném stavu. Na vině je částečně špatné balzamování, zejména však nešetrný postup týmu anglického archeologa Howarda Cartera, který pohřební komoru s označením KV62 v roce 1922 objevil a otevřel.

Neškodné skvrny po mikrobech

Restaurátoři se zaměřili i na četné hnědé skvrny na stěnách, jejichž původ byl záhadou. Došli k závěru, že je kdysi způsobilo množení mikrobů. Chemická analýza však ukázala, že ti jsou již dávno mrtví, a tudíž nepředstavují nebezpečí ani pro turisty, ani pro samotnou mumii. Skvrny nicméně odstraněny nebyly, jelikož prosákly do maleb.

Fotogalerie
19 fotografií