Portou Bohemicou na lodi

Tajným tipem je Píšťanské jezero, kde si můžete vyzkoušet nový sport zvaný flightboarding.
Soutěska, která dostala jméno Brána Čech – Porta Bohemica - rozděluje České středohoří na dvě části a patří k tomu nejkrásnějšímu, co můžete u nás vidět. Nejste-li tak dobrý chodec, doporučujeme vám nalodit se na palubu některé z místních výletních lodí. Při romantické plavbě si přírodní krásy a místní památky užijete nejlépe. Při cestě z Ústí nad Labem do Litoměřic uvidíte například skalní ostroh Kalvárie s třemi mohutnými kříži, horu Lovoš i vinice v Žernosekách, a budete-li mít štěstí na ochotného kapitána, dozvíte se i leccos ze zdejší bohaté historie.

Létání na Rané

Když z parkoviště na úpatí hory Raná vystoupáte po stepním úbočí až na hřbet, můžete si užívat širokého a dalekého pohledu do kraje.
Když z parkoviště na úpatí hory Raná vystoupáte po stepním úbočí až na hřbet, můžete si užívat širokého a dalekého pohledu do kraje. A protože je hora zasvěcena létání, nejspíš budete mít štěstí a uvidíte, jak se z ní spouštějí vzduchoplavci na padácích a rogalech. Budete-li si chtít vyzkoušet tento zážitek na vlastní kůži, funguje zde i škola létání a možnost tandemového letu se zkušeným instruktorem.

Výšlap do země hradů

České středohoří je na hrady bohaté. Navštívit můžete třeba Hazmburk.
České středohoří je na hrady bohaté. Předsunutou hlídku drží hrad Hazmburk, nejmohutnější z nich. V srdci západního Středohoří najdete osamělý Košťálov nebo Oltářík. Zdejší kraj si vybral pro svůj erbovní hrad Kalich i strategický génius Jan Žižka z Trocnova. Jeho protivníci zase obsadili sousední kopce a zbudovali další hrady (Panna, Litýš a Levín). Ty potom střídaly pány podle toho, jak se na koho usmálo válečné štěstí. Půvabnou krajinou dnes vede bohatá spleť turistických cest a cyklostezek, kde se můžete toulat a bloudit pěšky nebo na kole. Srdcem oblasti prochází Zlatá stezka, na kterou navazují další (například Žižkova nebo Žitenická).

Vyrobte si v hospodě vlastní půllitr

V menších hutích si můžete vyrobit vlastní půllitr.
Vypravíte-li se do Českého středohoří z jeho severovýchodního cípu, z podhůří Lužických hor, ocitnete se v odvěkém centru českého sklářství. Dlouhou a slavnou historii křehkého umění zrozeného z ohně můžete dodnes obdivovat v tradičních sklářských městech, jako je Kamenický Šenov, Nový Bor nebo malá vesnička Prácheň. V Novém Boru nebo na Lindavě je v provozu několik menších hutí, které můžete osobně navštívit a sami si vyzkoušet toto náročné umělecké řemeslo, a dokonce spojit nový zážitek se zaslouženým pivem na konec. Třeba z vlastního půllitru.

Nejmenší vinařskou oblastí Čech

V okolí Litoměřic a Žernosek se po obou březích Labe pěstuje vinná réva od raného středověku.
V okolí Litoměřic a Žernosek se po obou březích Labe pěstuje vinná réva od raného středověku. Na rozdíl od typických malých sklípků na Moravě mají zdejší sklepy úplně jiný charakter. Například sklep ve Velkých Žernosekách má rozlohu přes 1500 metrů čtverečních a je propojený s místním zámkem. Jeho historie sahá až do 13. století a víno zde stále zraje v tradičních dubových sudech. Vinice a vinné sklepy můžete navštívit třeba po nedávno obnovené Litoměřické vinařské stezce, která vede podél Labe z Litoměřic až do Velkých Žernosek.

Zubrnická retroželeznice

Druhý pohled do historie představuje Zubrnická muzejní železnice.
Malá vesnička Zubrnice, dokonale ztracená mezi okolními kopci Českého středohoří, je dalším tajným tipem pro všechny, kteří se chtějí na chvíli přenést zpátky v čase. Funguje to dokonale, a dokonce hned na několik způsobů. Prvním z nich je návštěva skanzenu venkovské architektury, kde poznáte životní styl minulých století v dochovaných budovách.

Druhý pohled do historie představuje Zubrnická muzejní železnice. Vlakoví nadšenci zachraňují trať, která dříve vedla od Labe z Velkého Března srdcem hor do Úštěku. Dnes se jim podařilo zprovoznit část, která vytrvale stoupá z Velkého Března do Zubrnic. Turistický vláček z padesátých let 20. století (tzv. Hurvínek) jezdí z Ústí nad Labem přes Velké Březno do zubrnické stanice, kde prozatím končí.

Připraveno ve spolupráci s agenturou CzechTourism a seriálem Lovci zážitků nebo ZDE

Fotogalerie
10 fotografií