Od hranic s Rakouskem zaplatí motorista za jízdu po 45 km dlouhém úseku slovinské dálnice do Ptuje 405 korun (při kurzu 27 Kč za euro). Vzhledem k tomu, že známka je pouze sedmidenní, ve většině případů je nutné pro obě cesty zakoupit známku měsíční za 810 korun.

Tým Nedělního Blesku za vás při své nedávné cestě do Chorvatska projel objízdnou trasu Slovinskem. Výsledek? Není to nic složitého, jen je třeba sledovat dopravní značení a trasu, kterou si předem naplánujete na mapě.

Poradíme vám, kudy jet:

1. Objížďka začíná ještě v Rakousku. Z dálnice A1 odbočíte na výjezdu 226 (exit 226 Gersdorf).

2. Za sjezdem dáte přednost při vjezdu na hlavní silnici a odbočíte vlevo, na silnici 69, směr Mureck/Gersdorf. (NE vpravo směr Straß in Steiermark!) Do hraničního městečka se Slovinskem Murecku je to 10 km. Podjedete dálnici a pořád rovně po hlavní.

3. Po 4,3 kilometrech projíždíte vesničkou Lichendorf. Pozor: 50 km/hod jako u nás a hrozí vysoké pokuty při překročení rychlosti! Pořád rovně po silnici 69, místy jsou ukazatele Slowenien.

4. Po 10 km jízdy vjíždíte do Murecku. Jedete pořád rovně po hlavní až na konec městečka po Südsteirische Grenz Straße, stále silnice č. 69.

5. Na konci městečka, po 1 km jízdy, se dostanete na křižovatku s ukazatelem Slowenien, odbočíte vpravo! Pokračujete po Marburger Straße asi 200 metrů a na první křižovatce odbočte vpravo k řece Mura na hraniční most.

6. Přejedete most a dostanete se na křižovatku (tvaru T), kde odbočíte vpravo, směr Zagreb a Lenart. Jste na silnici 433, držte se na následující malé křižovatce na hlavní, tedy vlevo. Vyjedete do kopce dlouhatánskou vracečku. Pořád rovně po 433 směr Lenart, nikam neodbočujte z hlavní. Pokud se držíte správně našich pokynů, tak na 18,5 km jízdy od začátku objížďky uvidíte vlevo jezero.

7. Po 28 km jízdy jste v městečku Lenart. Pořád rovně po hlavní.

8. Zhruba po 1,3 km jízdy se dostanete na křižovatku tvaru T. Zastavíte na stopce a odbočíte vpravo na Maribor.

9. Po několika desítkách metrů se zařaďte na světelné křižovatce do odbočovacího pruhu vlevo a odbočte vlevo směr Ptuj/Zagreb.

10. Pokračujte pořád rovně po 433, na 33,5 km. Přejedete pořád rovně dálnici (nikam neodbočovat) a jste na silnici 229. Na 37,5 km projedete obcí Biš, pořád po hlavní směr Ptuj, stejně jako následující obec Trnovska Vas.

11. Na 50. km jste ve městě Ptuj, tady vás čeká trochu složitější, ale zato závěrečný úsek objížďky. Jedete pořád po hlavní č. 229 (Slovenskogoriška cesta).

12. Po 600 metrech jízdy městem vás čeká důležité odbočení vlevo, silnice 713 (Dornavska cesta). Dojedete ke kulaťáku a přes něj pořád rovně.

13. Dojedete na další kulaťák a na něm se dáte prvním výjezdem vpravo na Puhova ulica (směr Zagreb). Pořád rovně až na další kruhák, ten projedete rovně, tedy druhým výjezdem.

14. Přijede na větší kruhový objezd a tady opět pojedete rovně na Zagreb.

15. Následuje další kulaťák a na něm odbočíte prvním výjezdem vpravo (Zagreb).

16. A už přejíždíte po mostu (Puhov most) řeku Drávu.

17. a 18. Pořád po hlavní až na dálniční nájezd a tam se držíte směr Zagreb. Heuréka! K hranicím s Chorvatskem (Macelj) zbývá 14 km po neplacené silnici č. 9. Při zpáteční cestě z Jadranu odbočte ze silnice č. 9 na stejném místě, prvním sjezdem na Ptuj (razcep Draženci), přes most do města a dále pak již popsanou trasou, ale samozřejmě v opačném směru.

Objíždka dálnice A1/A4

Délka: 57 km

Čas: 60 minut

Poplatky: 0 Kč

Slovinskem po dálnici A1/A4

Délka: 45 km

Čas: 30 minut

Poplatky: 15 euro (405 Kč)

obousměrně 30 euro (810 Kč)

Fotogalerie
3 fotografie