1. Nové akvaparky na Istrii

Aquacolors Poreč, ohromný aquapark, který zaujme děti i dospělé.
U vesnice Brtonigla, 9 km severovýchodně od letoviska Novigrad, se dokončuje velký akvapark Istralandia, s plánovaným otevřením v polovině června 2014. Bude se rozkládat na 8 hektarech plochy. Plně v provozu je již akvapark v resortu Solaris u Šibeniku. Na konci srpna se otevře i Aquapark Aquacolors u Poreče.

2. Za vínem na Hvar

Vinice na Hvaru spadají k moři tak prudce, že jdou obdělávat většinou jen ručně a vinaři se k nim dostanou tunelem nebo od moře.
Vinice na Hvaru spadají k moři tak prudce, že jdou obdělávat většinou jen ručně a vinaři se k nim dostanou tunelem nebo od moře. Proto jsou místní vína tak vzácná a jedinečná. Kupříkladu ohnivě rudé, těžké víno Plavac, místní bílá odrůda Maraština nebo bílé víno Pošip z Paklených ostrovů proti městu Hvar. Vyhledávaná je i bílá bogdanuša, která se dříve pila jen o církevních slavnostech. Světovou zvláštností je pak prastará odrůda Drnekuša.

3. Za klidem na ostrov Vis

Jestli máte již dost rušných letovisek, vyrazte na neprávem opomíjený ostrov Vis.
Jestli máte již dost rušných letovisek, vyrazte na neprávem opomíjený ostrov Vis. Zhruba po dvouapůlhodinovém přejezdu trajektem ze Splitu se vám otevře jedinečný ostrov rybářů a vína. Právě místní proslulá bílá odrůda Vugava je opravdovou specialitou. Ostrov je rájem i pro milovníky aktivního pohybu: potápění, turistiky a lodních výletů.

4. Nejlepší sýr světa

Nejlepší sýr světa podle Chorvatů.
Na Pagu si gurmáni přijdou na své. Sýr Gligora z ostrova Pag získalv roce 2013 ocenění za nejlepší sýr světa. Speciální mix kozího a kravského mléka a oliv se jmenuje Paški sir iz maslinove komine.

5. Nejkrásnější ostrov světa

Prestižní německý časopis Hörzu zařadil Korčulu mezi nejkrásnější ostrovy světa.
Prestižní německý časopis Hörzu zařadil Korčulu mezi nejkrásnější ostrovy světa. Korčula se tak ocitla po boku světově proslulých ostrovů Bora Bora, Havajských ostrovů, Malediv a Seychel. Časopis ocenil místní přírodu, zdejší příjemné pláže, i pamětihodnosti.

6. Hra o trůny v Dubrovníku

Chorvatské přístavní letovisko Dubrovník je na seznamu UNESCO, ale i v hledáčku milovníků fantasy
Chorvatské přístavní letovisko Dubrovník je na seznamu UNESCO, ale i v hledáčku milovníků fantasy. Natáčel se zde totiž populární americký fantasy seriál Hra o trůny (Game of Thrones). Při nové komentované prohlídce s průvodcem si můžete vychutnat romantické scenérie na pobřeží a nahlédnout do míst, kde úkladně vraždil mladý král Joff rey.

7. Klub seniorů na Makarské

Již tuto sobotu zahájí svou činnost Klub českých seniorů na chorvatském Jadranu. V Promajně, Makarské a Baško Polje.
Již tuto sobotu zahájí svou činnost Klub českých seniorů na chorvatském Jadranu. V Promajně, Makarské a Baško Polje. Součástí týdenních pobytů v klubu budou hry, pohybové aktivity a společenský život pod vedením českých animátorů a dohledem zdravotníků. „Co je pro Makarskou riviéru unikátní, je možnost procházek po břehu s přímým účinkem mediteranského klimatu, tzn. jódu, silic, soli a čistého mořského vzduchu,“ říká Libor Šugárek, ředitel CK Vítkovice tours.

8. Do kraje úhořů

Delta řeky Neretvy je neobyčejně zvláštní bažinaté území, protkané desítkami říčních ramen, kanálů a jezírek. Ty dnes obývají úhoři, kteří patří k tomu nejlepšímu, co nabízí chorvatská gastronomie.
Delta řeky Neretvy je neobyčejně zvláštní bažinaté území, protkané desítkami říčních ramen, kanálů a jezírek. Ty dnes obývají úhoři, kteří patří k tomu nejlepšímu, co nabízí chorvatská gastronomie. Kromě jídla sem láká i historie. Obyvatelé delty v minulosti prosluli jako obávaní piráti. Milovníci historie nesmí minout městečko Vid, kde najdou ultramoderní archeologické muzeum plné soch z dob starověkého Říma, kdy zde stálo druhé největší město Dalmácie, Narona.

9. Dubrovníkem na segwayi

Elektrické dvoukolé vozítko segway je zábava, která se neomrzí.
Elektrické dvoukolé vozítko segway je zábava, která se neomrzí. V Dubrovníku na nich nově organizují projížďky městem s průvodcem. Jedinou chybou je vysoká cena – 250 kun za osobu (905 Kč).

NEDĚLNÍ BLESK SPECIÁL O CHORVATSKU

Už příští neděli 8. června vyjde speciální císlo Nedělního Blesku, který pro vás redaktoři budu připravovat přímo z cesty po Chorvatsku. Dozvíte se v něm mnoho důležitých i zajímavých informací přímo z terénu.

 

Fotogalerie
13 fotografií