Turecko nabízí nádherné skalnaté hory, jeskyně, písečné pláže, průzračné moře i nádherné památky. Na své si tak přijdou nejen rodiny s dětmi, kteří dávají přednost dlouhým horkým dnům stráveným o teplého moře. Na milovníky historie čekají řecké a byzantské památky, golfisté tu najdou udržované trávníky a trochu adrenalinu je možné zažít při výletech na raftech.

„Své místo si tu najde každý,“ potvrzuje Tatiana Poláková z cestovní kanceláře Neckermann. „Turecko je ideální kombinací pro ty, kteří chtějí během dovolené nejen relaxovat na příjemných sluncem prohřátých plážích, ale zároveň také navštívit zajímavé historické památky,“ dodává Poláková, která doporučuje ochutnávku specialit orientální turecké kuchyně a výbornou tureckou kávu „kahve“.

Turecko ale nabízí nejen krásné písčité a oblázkové pláže, ale i rušná města s možnostmi výhodných nákupů. Mezi turisty jsou nejoblíbenější asi obchody s kůží, zlatem a koberci. Málokdo ale tuší, že výhodný nákup může být ještě výhodnější. Cizinci totiž v Turecku můžou využít možnost nákupu tax free, tedy s vrácením peněz za DPH.

Nejoblíbenější oblasti: památky, piráti a pinie

Kemer: Vrcholky hor nad mořem

Přímořské letovisko Kemer nabízí neopakovatelnou atmosféru. Při koupání v moři máte

Pohoří Taurus u Kemeru
totiž téměř nadosah pohoří Taurus. Jeho svahy pokrývají stále zelené piniové háje a vzduch je prosycený vůní pryskyřice. Navíc tohle malebné středomořské pobřeží slouží jako strategické místo pro návštěvu historických památek, jako je národní park se zříceninou starověkého města Olympos nebo ohňová stráň Chimera.

Belek: Piniové lesy i romantické duny

V Beleku jsou luxusní hotelové komplexy
Piniové lesy, dlouhé a široké písečné pláže a golf. To je Belek, oblast ležící nejblíže Antalyi. Jsou pro něj typické luxusní hotelové komplexy, obklopené velkými zahradami a s vlastními plážemi. Celý Belek je provoněný vůni borovic a eukalyptů, které tu rostou. Belek je ideální i pro milovníky sportu. Jsou tu vyhlášená golfová hřiště a u podmořských útesů je možné se potápět.

Side: Historie plná pirátů

Ruiny Apolónova paláce v Side
Bývalá pirátská osada Side se nachází na malém poloostrově a patří mezi turisty nejoblíbenější místa na Turecké riviéře. Svůj název Side získalo po granátovém jablku, které se tady pěstuje. Kdo touží po romantice a atmosféře Orientu, tak by měl zamířit sem. Z dlouhé písečné pláže je totiž pohled na staré město s ruinami byzantských kostelů, svatyni a římské lázně. Vyplatí se výlet ke slavným vodopádům a na pestrý trh v Manavgatu.

Alanya: Nejznámější pláž Turecka

Pobřeží v turecké Alanyi
Nejstarší a nejznámější turistické letovisko na pobřeží Turecké riviéry se chlubí jednou z nejkrásnějších pláží Turecka, Kleopatra Beach. Za vidění stojí i známá Červená věž a nádherný přístav. Kdo má rád rušný noční život a nákupy, tak ten si rozhodně přijde na své. Okolí Alanye je obklopené prázdninovými vesničkami, známé je například Konakli, Avsallar, Incekum nebo Mahmutlar. Hotely v téhle oblasti jsou sice od Alanye vzdálenější, dopravu ale zajišťují tzv. dolmuše. To jsou typicky turecké dopravní prostředky, většinou minibusy. Cenu mají ale většinou pevně stanovenou a smlouvat se moc nevyplatí.

Jak ušetřit na nákupu

Stačí dvě kouzelná slůvka tax free a část svých peněz utracených za nákupy máte zpátky. Tax free totiž znamená nákup bez daně. Většinou ho znáte z letiště, ale v některých zemích, ke kterým patří i Turecko, je možné zaplacené DPH získat při odletu nebo po návratu do Česka. Vrácení DPH se ale vztahuje jen na nákupy nad 118 tureckých liber (tedy asi 1345 Kč).

Takhle musíte postupovat:

* K nákupu si vyberte obchod označený Tax Free

*Po nákupu si při placení vyžádejte u pokladny formulář tax free

* Formulář vám vyplní přímo prodavač, který vypočítá i kolik za DPH dostanete zpátky

* Při návratu dejte celníkům na letišti vyplněný formulář, účtenku a zakoupené zboží (musí být nepoužité a ve stavu, v jakém jste ho koupili).

* Když dostanete na formulář razítko, můžete si dojít k výplatnímu místu (je na každém větším letišti), kde vám peníze vrátí

 Jak vysoké je v Turecku DPH

* DPH na elektroniku, hodinky, šperky, optiku a kosmetiku je 18 %

* DPH na textil, kůže, koberce a obuv je 8 %

* Minimální nákup je ve výši 118 TRY (1345 Kč)

* U šperků, hodinek nebo elektroniky dostanete z minimálního nákupu zpátky zhruba 242 Kč, u kůže, koberců nebo textilu 107 Kč

 

Fotogalerie
4 fotografie