Nešťastní Islanďané bojují se sopečným popelem, který se jim denně snáší na hlavy a zcela ochromil leteckou dopravu v Evropě. Největší tragédie to je pro farmáře. Ze všech sil se snaží pravidelně odstraňovat těžký popel ze střech stájí, aby se nezřítila střecha. Ve stájích musí držet všechna zvířata, aby se popelu nenadýchala, protože by jim to mohlo trvale poškodit zdraví, dokonce i smrt. I pastviny jsou zasypané nánosem popelu a farmáři musí brát krmení ze zásob.

Muži pracují na odstraňování sopečného popelu ze střechy stáje.
Autor: ČTK, Reuters

V České republice nám žádné vážné zdravotní komplikace v souvislosti se sopečným popelem zatím nehrozí. Mrak se zatím drží v horní vrstvě atmosféry. Světová zdravotnická organizace však upozornila, že mrak obsahuje různě velké částice. "Malé částice o velikosti do deseti mikronů jsou nebezpečnější, jelikož mohou pronikat hlouběji do plic," řekla ředitelka oddělení pro veřejné zdraví a životní prostředí při WHO Maria Neiraová.

Islandská sopka pod ledovcem Eyjafjallajökull ve středu prudce zvýšila svou aktivitu. Stalo se tak poprvé po téměř 200 letech. Naposledy ožilila v 19. století. Tenkrát jí to vydrželo celé dva roky. Vulkán se nachází jen 120 kilometrů od metropole Reykjavíku

Fotogalerie
8 fotografií