Proto přinášíme několik tipů, jak si letošní advent zkusit trochu jinak a to ve formě relaxace, rozjímání, poznávání a v neposlední řadě také odpočinku. Pojďme se tedy na chvíli zastavit, nasát vzácnou sváteční atmosféru a uniknout tak každodennímu shonu a starostem.

Po celém Libereckém kraji je možné navštívit hned několik těchto speciálních míst, po jejichž návštěvě budete v pohodovém naladění a budete si plně užívat sváteční čas. Nejlepším místem, kde začít své adventní putování, je Kryštofovo údolí.

Muzeum betlémů, Kryštofovo Údolí
Autor: Foto poskytl Liberecký kraj

Kromě zimní procházky kolem roubených domků a malebnou krajinou Podještědí si můžete v místním muzeu prohlédnout různé druhy betlémů, vánoční artefakty a také dobové hračky. Za návštěvu stojí také unikátní Chaloupkův orloj, který je teprve třetím vystavěným orlojem v České republice.

Sklářské umění, tradiční výroba ozdob a šperků jsou velmi úzce propojeny v rámci projektu Křišťálové údolí. Můžete si přijet prohlédnout například skleněný betlém s více než 80 exponáty v minimuzeu paní Aleny Kortanové v Železném Brodě. Nebo o kousek dál na východ, konkrétně v krkonošské Poniklé, objevíte tajemství výroby světově jedinečných perličkových ozdob ve firmě Rautis. Budete přihlížet výrobě tradičních vánočních ozdobiček, které se dokonce ucházejí o zápis na seznam světového dědictví UNESCO.

Pokud vyhledáváte klidnější místa na adventní rozjímání, máme pro vás také několik zajímavých tipů. Přímo v největším městě severu, Liberci, doporučujeme návštěvu kostela sv. Vincence z Pauly.

Kostel sv. Vincence z Pauly
Autor: Foto poskytl Liberecký kraj

Tomu místní neřeknou jinak než červený kostel a to díky svému neobvyklému vzhledu červených režných cihel a kamene. Mezi tradičnější sakrální památky se řadí Bazilika minor svatého Vavřince a svaté Zdislavy v Jablonném v Podještědí a bezesporu také poutní kostel Navštívení Panny Marie v Hejnicích, kde si užijete kromě duchovní atmosféry i majestátní barokní architekturu.

Chybu neuděláte ani výletem do zimní přírody, na čerstvý vzduch. Pěšky, na běžkách, či dokonce se sněžnicemi, jak je libo. I přes často velmi nevyzpytatelné zimní počasí, v teplém oblečení bude každá procházka zimní krajinou prospěšná zdraví fyzickému i duševnímu. Vydejte se tedy na putování po některé z četných naučných stezek, skalními městy nebo rozmanitou zimní přírodou.

Čekají na vás tajemné Jizerské hory, vrcholky Krkonoš, romantický Český ráj, neobjevené Lužické hory a malebný Máchův kraj.

Další tipy na výlety a zimní inspiraci na volný čas naleznete na webových stránkách liberecky-kraj.cz, na facebooku a instagramu pod názvem Region Liberec.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny.  Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb. 

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism