Kde leží: Zhruba v půli cesty mezi Krétou a Rhodosem. Ve srovnání se jmenovanými ostrovy je turisty zatím téměř nepolíben, až na výjimky zde nenajdete obří hotelové komplexy.

Jak se tam dostat: V letní sezoně sem pravidelně míří charterové lety (zpáteční letenka se prodává za cca 12 000 Kč). Další možností je letět do Athén a z nich pak místní linkou.

Za kolik: Týdenní zájezd do studia bez stravy se dá koupit od cca 10 500 Kč, častější je ale částka 15 tisíc a více.

Kdy tam jet: Charterové lety sem zpravidla směřují od začátku června do konce září, teploty se zde pohybují od cca 25 do 30 stupňů, obvykle tu jsou léta slunná, suchá a větrná.

Karpathos

1. PIGADIA

Hlavní město, v němž žije přibližně 2500 obyvatel, je ideálním výchozím místem. Dny se dají proválet na pláži, večer lákají k návštěvě úzké uličky s desítkami taveren, cukráren či obchůdků. Z přístavu lze vyrazit na Krétu, Rhodos nebo třeba Kasos.

Pigadia

2. MENETES

Ve vesničce, jejíž původ sahá až do 14. století, je otevřené muzeum lidové tvořivosti, venkovského života a kulturních tradic. K vidění zde jsou mimo jiné sochy, keramika, náboženské předměty a další artefakty z této oblasti.

Menetes

3. SARIA

Oblíbený cíl jednodenních lodních výletů. Vycházková trasa vede soutěskou k pozůstatkům antického města, opuštěné vesnici Argos a ke kapličce Agios Sarias. Koupat se tu dá i v mořské jeskyni.

Saria

4. SPOA

Kdo zastaví poblíž křižovatky u vesničky Spoa, může prozkoumat pozůstatky větrných mlýnů včetně dřevěných kol.

Spoa

5. OLYMPOS

Nejkrásnější vesnicí ostrova je Olympos skrytý v horách. Dříve bývaly stěny domků šedivé, aby co nejvíce splynuly s okolím, nyní svou barevností fascinují návštěvníky

Olympos

6. APELLA

Vyhřátý zlatý písek a průzračně čistá voda s barevností přecházející od sytě modré přes tyrkysovou po světle zelenou vytvářejí dokonalou kulisu. Pláž se nachází se na východním pobřeží 20 km od hlavního města, jízda zabere 30 minut, cestou se nabízí hned několik úchvatných výhledů.

Apella

7. LEFKOS

Poklidný rytmus rybářské vesnice s několika tavernami a obchůdky každý rok oživí stovky turistů. Hlavní písečná pláž Gialou Chorafi s pozvolným vstupem do vody je ideální pro rodiny, lákavá je ale i oblázková Potali či dlouhá pláž Frangolimionas pro milovníky vln.

Video
délka: 00:30

Léto v Řecku YouTube/Visit Greece

Fotogalerie
15 fotografií