Marsa Matrouh, město ležící v severozápadní části Egypta, je známé především překrásnými plážemi, křišťálově čistou vodou a starobylou historií. Patří mezi zatím sotva objevené destinace, kde turismus teprve začíná a jezdí tam minimum lidí, jde tak o uniktátní poklad Egypta. Ti návštěvníci, kteří Marsu Matrouh, jejíž název znamená v arabštině „záliv Matrouh“, navštívili, ale nešetří chválou. Pokud o dovolené také rádi objevujete, tady historie dýchá z každého zrnka písku! Vždyť také oblast kolem Marsa Matrouh byla osídlena již v pravěku, v době kamenné.

Marsa Matrouh ležící v severozápadní části Egypta je známé především překrásnými plážemi, křišťálově čistou vodou a starobylou historií. Patří mezi nejvyhledávanější turistické destinace v Egyptě.
Autor: Blesk – Jiří Koťátko

Nachází se tu řada historických památek, včetně římského amfiteátru z 2. století našeho letopočtu, za nímž do Alexandrie můžete zajet na výlet. Město je také proslulé svými přírodními krásami s nádhernými plážemi, tyrkysovou vodou a úchvatnou krajinou. Marsa Matrouh má mírné středomořské klima s horkými léty a mírnými zimami, což z něj činí ideální destinaci pro turisty hlavně v období od června do konce září. Lahodit bude i vašim chuťovým pohárkům! Místní kuchyně je známá čerstvými mořskými plody, grilovaným masem a tradičními egyptskými pokrmy.

O letošní dovolené se tak můžete přidat k těm, kdo už místo s nadšením zařadili do trvalek mezi svými oblíbenými destinacemi. „Zájezdy sem jsme poprvé představili loni v srpnu, hned po spuštění se staly bestsellerem. Proto pro letošní rok přidáváme další charterové lety a z Prahy budeme ve spolupráci se Smartwings létat už dvakrát týdně, navíc nově po celé léto,“ řekl Blesku Miroslav Kubáč, ředitel charterových zájezdů Čedoku. Jen tři hodiny přímo z Prahy vás tak dělí od okamžiku, kdy ulehnete na písčité pláži a necháte se kolébat slunečními paprsky a šuměním vln Středozemního moře.

Marsa Matrouh ležící v severozápadní části Egypta je známé především překrásnými plážemi, křišťálově čistou vodou a starobylou historií. Patří mezi nejvyhledávanější turistické destinace v Egyptě.
Autor: Čedok

Marsa Matrouh okouzlí především svou ryzostí. Není to žádný turisty zdecimovaný a uměle okázalý svět, ale skutečný Egypt. Jako v tajuplném dobrodružství si budete připadat, vyrazíte-li například k téměř nedotčené oáze Síwa v oblasti západní Sahary. Je jednou z nejizolovanějších oáz v Egyptě a též domovem malé populace Berberů, kteří zde žijí již po staletí. Okouzlí i svou úžasnou přírodou s křišťálově čistými jezery, palmovými háji a solnými pláněmi, které jsou obklopeny vysokými písečnými dunami. Dějiny vás osloví, když neminete starobylé ruiny chrámu Amonova orákula ze 7. století př. n. l. Návštěvníci Síwy si mohou prohlédnout tradiční domy z hliněných cihel, úzké uličky starého města nebo se vykoupat v přírodních horkých pramenech rozesetých po celé oáze. Vidět pak můžete i historickou pevnost Šálí či Kleopatřinu lázeň.

Kdo by prahl po mladší historii, nechť vkročí do jedinečného válečného muzea se zachovanými památkami z bitev druhé světové války v El-Alameinu. Projít se může i po vojenském hřbitově na kopci Tell al-Aisa, jež díky své velikosti dělá velký dojem. Válečný hřbitov Commonwealthu v je místem posledního odpočinku více než sedmi tisíc vojáků Spojeného království, Austrálie, Nového Zélandu, Jižní Afriky, Indie a dalších zemí. El-Alamein se nachází na pobřeží Středozemního moře, asi 106 km západně od Alexandrie a 240 km východně od Marsa Matrouh. Zásadní 12denní bitva mezi silami Britského společenství národů vedenými generálem Bernardem Montgomerym a německo-italskými silami Osy vedenými polním maršálem Erwinem Rommelem se tu odehrála v říjnu a listopadu 1942, znamenala klíčové vítězství Spojenců v severoafrickém tažení druhé světové války.

Marsa Matrouh ležící v severozápadní části Egypta je známé především překrásnými plážemi, křišťálově čistou vodou a starobylou historií. Patří mezi nejvyhledávanější turistické destinace v Egyptě.
Autor: Blesk – Jiří Koťátko

Na dovolené ale také rádi baštíme, tady je co! Marsa Matrouh se pyšní především čerstvými mořskými plody a vynikající tradiční kuchyní. Pochutnáte si na rybách, krevetách, kalamárech… Vše se připravuje jednoduše a chutně, s citronem, česnekem a bylinkami. Jedním z klasických pokrmů je třeba Fattah, oblíbené egyptské jídlo z vrstev chleba, rýže a masa, přelité rajčatovou omáčkou, s jogurtem a křupavou smaženou cibulkou. Kromě kebabu pak ochutnejte i kushari ze směsi rýže, makarónů a čočky nebo mahši z plněné zeleniny, jako je lilek, paprika a vinné listy, naplněné směsí rýže, bylinek a někdy i masa. K snídani pak ful medames z vařených fazolí fava, ochucených citronovou šťávou, česnekem a kmínem. Vynechat nesmíte om ali, tradiční egyptský dezert z listového těsta, mléka, smetany, ořechů a rozinek.

Z hotelů, kde o vás bude dokonale postaráno, lze doporučit třeba Carols Beau Rivage s cca 340 metrů dlouhou pláží, stylově zařízený hotelový komplex Caesar Bay Resort. Nebo přímo v Síwě hotel Siwa Paradise, který díky kombinaci moderní a jednoduché architektury působí jako ráj a dokonalé útočiště pro dovolenou. Tady se můžete zadívat do vzdálených souhvězdí schoulení v teple táborového ohně, či přes den procházkou dojít na trh plný stánků s ručně vyráběnými suvenýry, solnými lampami, datlemi i léčivými bylinami. Letovisko Marsa Matrouh a jeho okolí zkrátka plnými hrstmi nabízí vše, co o dovolené chcete prožít. Na rozdíl od Hurghady nebo Marsa Alam tady ale nejsou hotely jeden na druhém, nehrozí tak davy dalších dovolenkářů. Jediným nedostatkem letoviska tak je, že se odtud budete muset vracet. Jen velmi neradi.